Pogoda nie sprzyja alergikom. Jak sobie pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 15:20
Pod koniec lutego zaczęły pylić leszczyna i olcha - dla alergików zaczął się trudny czas. Łatwiej go przetrwają, jeśli w aplikacji w telefonie lub na specjalnych stronach w internecie sprawdzą stężenie pyłków w konkretnej porze dnia i dostosują do tego dawkowanie leków.
Ilość pyłków roślin znajdujących się w powietrzu zależy od temperatury i opadów.
Ilość pyłków roślin znajdujących się w powietrzu zależy od temperatury i opadów. Foto: AstroStar/Shutterstock.com

Deszcz przynosi ulgę

W połowie marca, a czasami nawet wcześniej, na dobre zaczyna się sezon pylenia roślin. Apogeum przypadnie na kwiecień, ale jeśli będzie ciepło, dużo pyłków w powietrzu może być już wcześniej. Uczulenie na pyłki roślin jest jednym z najczęściej występujących. - Ilość pyłków roślin znajdujących się w powietrzu zależy od temperatury i opadów – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Im więcej i częściej pada, tym mniej unosi się alergenów. Gdy jest ciepło i słonecznie, na dodatek bez opadów, warunki są gorsze dla osób uczulonych.

Czytaj także
skóra maseczka pielęgnacja uroda 1280.jpg
Skuteczne sposoby na trądzik

- Leki warto zacząć przyjmować jeszcze przed wstąpieniem pierwszych dolegliwości, najlepiej dwa tygodnie przed początkiem pylenia roślin, na które mamy uczulenie. Dzięki temu nasz organizm wysyci się lekami, dzięki czemu dolegliwości będą mniejsze – mówi dr Dąbrowiecki. – W ten sposób zadziałamy profilaktycznie i ograniczymy rozwój choroby.

Zdążyć przed alergenem

Ale dobrze, by alergik codziennie sprawdzał informacje o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin w powietrzu atmosferycznym. Można je znaleźć na kilku stronach internetowych, a z niektórych można pobrać aplikację, która podaje aktualny stan pylenia w miejscu, w którym jesteśmy.

Dlaczego to ważne? Alergicy przyjmują zwykle leki antyhistaminowe. Wchłaniają się one w ciągu godziny. Dlatego, jeśli weźmiemy je godzinę przed tym, gdy będziemy mieć kontakt z wysokim stężeniem alergenu, objawy alergii powinny być mniej dolegliwe. 

Grafika: Adam Ziemienowicz/PAP

Wskazówki dla alergika

Gdy stężenie uczulającego pyłku w powietrzu na danym terenie jest duże, warto:

- brać leki antyhistaminowe na mniej więcej godzinę przed największym stężeniem pyłków w powietrzu;

- przed wyjściem z domu założyć okulary słoneczne, by chronić oczy przed kontaktem z alergenem;

Czytaj także
spanie łóżko bezsenność 1280.jpg
Jak wygrać z bezsennością?

- unikać aktywności na wolnym powietrzu w porze najwyższego pylenia;

- nie otwierać okien w domu i w samochodzie; jeśli chcemy wietrzyć mieszkanie, najlepiej to robić wcześnie rano lub późnym wieczorem;

- nie spać przy otwartym oknie;

- gdy wrócimy do domu, dobrze jest wziąć prysznic, by spłukać z ciała i włosów alergeny i zmienić odzież.

Warto też sprawdzić, jakie jest stężenie pyłków - alergenów w danym rejonie, gdy planujemy wyjazd w inną okolicę.

Typowe objawy uczulenia na pyłki roślin to wodnisty katar, zapalenie spojówek wywołujące łzawienie i pieczenie oczu, zmiany skórne, a czasami również lekkie stany podgorączkowe. Może także wystąpić lekka chrypka, uczucie wiercenia w nosie oraz uczucie rozbicia. Dla złagodzenia dolegliwości stosuje się zwykle leki antyhistaminowe (ograniczają swędzenie i obrzęk) oraz donosowe lub wziewne sterydy (mają działanie przeciwzapalne).

 

 

Źródło: zdrowie.pap.pl

 

Aleksandra Rybińska

Komentarze1
aby dodać komentarz
red12122017-03-16 15:59 Zgłoś
ja tam zawsze się zamykam na weekend w domu, żeby pyłki na mnie nie działały i popijam sbie czekoladę na przykład tą od Krugera

Czytaj także

Zarywanie nocy może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Zadbaj o odpowiednią ilość snu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 16:27
Okazuje się, że określenie ,,śpioch" może mieć pozytywne znaczenie, a powiedzenie ,,sen to zdrowie" jest prawdą, którą warto wcielić w życie. Zapewnianie sobie odpowiedniej dawki snu ma zbawienny wpływ nie tylko na mózg, poprawiając zdolność koncentracji i skupienia, ale też pozwala zachować szczupłą sylwetkę, gładką skórę i... podejmować właściwe decyzje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko łagodzi obyczaje. Muzyka jest naturalnym antydepresantem

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 12:13
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, ale w rzeczywistości potrafi zdziałać znacznie więcej. Według badań dźwięki mają wpływ na rozwój dzieci, nawet tych jeszcze nienarodzonych. W dodatku poprawiają wydajność umysłową i fizyczną. Ulubione melodie dostarczają nam emocjonalnych bodźców, poprawiają humor, a do tego jeszcze zapewniają doznania estetyczne. Zdaniem lekarzy zastosowanie muzykoterapii podczas leczenia wspomaga jego proces i łagodzi ból.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, gdy dopada nas chandra i brakuje humoru? Są na to sposoby!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 15:07
Kiedy kończy się lato, słońca jest coraz mniej, pogoda nie sprzyja spacerom i rannemu wstawaniu, brakuje nam energii i motywacji do działania. Co zrobić, aby poprawić sobie nastrój i odzyskać dobry humor?
rozwiń zwiń