Jak ze zwykłego zrobić unikatowe, czyli łatwy, tani i efektowny decoupage

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 12:30
Jak samodzielnie w domu stworzyć coś niepowtarzalnego i zjawiskowego, a przy tym tanim kosztem i bez posiadania talentu plastycznego? Na czym polega decoupage – technika kreatywnej twórczości?
Decoupage daje możliwość stworzenia dzieła sztuki w domowym zaciszu.
Decoupage daje możliwość stworzenia dzieła sztuki w domowym zaciszu.Foto: Agata Kowalczyk/Shutterstock.com

Jak malowane

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika ''decouper'', co oznacza wycinać. To sztuka dekoracyjna polegająca na wycinaniu elementów z papieru lub serwetki, tworzeniu kompozycji i naklejaniu ich na różne przedmioty tak, aby wyglądały na pomalowane. Możemy tą techniką ozdobić praktycznie każdą powierzchnię: drewno, metal, szkło, tkaninę, plastik, ceramikę, karton, świece, ściany.

Czytaj także
kobieta kosz śmieci odpady 1200.jpg
7 rzeczy, których należy pozbyć się z domu

Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokrywaniu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Technika sospeso pozwala uzyskać zupełnie wyjątkowy, oryginalny efekt 3D. Wymaga ona użycia specjalnych materiałów (folia, klej, żywica, farb, lakier, narzędzia), ale otrzymane wzory są prawdziwymi dziełami sztuki. Istnieje wiele rodzajów techniki decoupage, a ogranicza nas w nich jedynie wyobraźnia.


Foto: Helen Hotson/Shutterstock.com

''Sztuka biedaków''

Uważa się, że decoupage pochodzi ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Sztukę tą nazywano lacca contrafatta. Wkrótce odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Decoupage zyskało przydomek "sztuki biedaków".


Foto: Yana Radaeva/Shutterstock.com

Tą techniką tworzył Picasso

Z czasem decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe. Używano do tego już nie tylko kopii ale i wyciętych elementów oryginalnych obrazów. Zniszczono przez to wiele ówczesnych dzieł takich malarzy jak François Boucher, Jean-Honoré Fragonard, Pierre-Joseph Redouté, Jean-Baptiste Pillement, Jean Antoine Watteau.

Czytaj także
kobieta piekno gorset 100x667.jpg
Przerażające rzeczy, którymi kiedyś upiększały się kobiety

Niektórych twórców techniką decoupage zaczęto powoli uznawać za artystów. Tak było z Mary Delany, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Później przy pomocy decoupage'u tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse.


Foto: Creative Family/Shutterstock.com

Coś z niczego

Decoupage umożliwia nadanie indywidualnego charakteru każdemu najbardziej banalnemu przedmiotowi. To technika dostępna dla wszystkich, a poza tym stosunkowo tania. W dodatku nie trzeba mieć plastycznego wykształcenia, aby się tym zajmować, choć metoda ta jest używana także przez profesjonalnych artystów plastyków.

Decoupage daje możliwość efektownego stworzenia wymarzonych ozdób na bazie własnej wyobraźni. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie wszelkich, pozornie bezwartościowych, przedmiotów, często nawet takich, które mamy już zamiar wyrzucić. Dobór wszystkich składników zależy wyłącznie od inwencji twórcy, dzięki czemu każdy przedmiot ma znamię rękodzieła, a często nawet dzieła sztuki. 

 

 


 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najpopularniejsze rodzaje manikiuru. Jaki wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 19:07
Wypielęgnowane, ładne i estetycznie wyglądające dłonie to wizytówka pań. Jednak przy wykonywaniu domowych czynności, niedoborach witamin i minerałów lub po prostu z natury słabych i łamliwych paznokciach trudno jest utrzymać je w dobrej kondycji. Coraz więcej kobiet decyduje się na profesjonalny manikiur, który chroni paznokcie przed zniszczeniem i sprawia, że dłonie przyciągają wzrok innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 domowych sposobów na wybielenie zębów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:31
Piękne zęby sprawiają, że chętniej i częściej się uśmiechamy. Ale żeby móc pochwalić się ładnym uzębieniem, trzeba o nie odpowiednio dbać. Kiedy zęby są zdrowe, chcemy też, aby były białe. A taki efekt można uzyskać stosując domowe metody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luksusowe perfumy zainspirowane Warszawą. Jak pachnie stolica?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:50
Na rynku pojawiły się luksusowe perfumy, które mają kojarzyć się z Warszawą. Są wyjątkowe, ponieważ przy ich tworzeniu inspirowano się miastem i powstawały we współpracy z jego mieszkańcami.
rozwiń zwiń