Dzień Mężczyzn. Męski odpowiednik Dnia Kobiet w ramach równowagi płci

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 11:00
W tym roku kobiety obchodziły już swoje święto, teraz przyszedł czas na panów. Nie tak dawno w kalendarzu zagościł Dzień Mężczyzn będący odpowiedzią na popularny Dzień Kobiet celebrowany 8 marca. Na świecie mężczyźni obchodzą swój dzień 19 listopada, jednak w Polsce przyjęła się data 10 marca, choć oficjalnie nie istnieje u nas tradycja tego święta.
Męskie święta nie są tak popularne jak kobiece, ale stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń czy wręczenia drobnego upominku mężczyznom.
Męskie święta nie są tak popularne jak kobiece, ale stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń czy wręczenia drobnego upominku mężczyznom. Foto: goodluz/Shutterstock.com

Symbol równowagi płci

Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzn na świecie została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz całej grupy ludzi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce, Azji i na Karaibach. Przemawiając w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Ingeborg Breines (dyrektor programu Kobiety i Kultura Pokoju) stwierdziła, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci.

Czytaj także
bukiet kwiaty 1280.jpg
Kwiatowy savoir-vivre. Komu, kiedy i jak wręczać bukiet?

Istota obchodów

Na świecie Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie Trynidadu i Tobago do świętowania. Celem obchodów jest poprawa relacji między płciami i promowanie jedności. Kraje uznające to święto tego dnia koncentrują się na podkreślaniu równości, propagowaniu pozytywnych męskich wzorców i odnoszą się do kwestii takich jak rodzina, rodzicielstwo i życiowe wybory mężczyzn.

Z tej okazji organizowane są akcje, spotkania i warsztaty skupiające się na pokonywaniu męskich problemów, takich jak dopuszczanie się aktów przemocy w rodzinie i narkomania. Dzień Mężczyzn jest wspierany przez różne instytucje na całym świecie, m.in. ONZ i Network.


Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

Data nieprzypadkowa

W Polsce nie istnieje tradycja obchodzenia tego święta i nigdy nie było ono obchodzone. Niektóre media próbują je jednak wprowadzić, proponując termin 10 marca. Data nie jest przypadkowa: w tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty (oficjalnie do 1969 roku). Prawdopodobnie lokalnie dzień ten świętowany był już przed 2000 rokiem w miejsce zniesionego wspomnienia męczenników.

Dzień Mężczyzn a Dzień Chłopaka

Czytaj także
Dzień Kobiet wideo 1200.JPG
Niezwykłe życzenia z okazji Dnia Kobiet [WIDEO]

Zdecydowanie większą popularnością niż Dzień Mężczyzn cieszy się Dzień Chłopaka datowany na 30 września. Obydwa dni nie znalazły jednak uznania w ogólnoświatowym systemie świąt. Stąd też nie ma jednej, ogólnej daty święta panów. Trudno jest też określić, w jaki sposób rozróżnić, kto miałby obchodzić Dzień Chłopaka, a kto Dzień Mężczyzny.

Skoro mamy dwa ''męskie'' dni, powinien też dla równowagi powstać Dzień Dziewczyn. I taki też dzień istnieje! Międzynarodowy Dzień Dziewcząt (zwany również Międzynarodowym Dniem Dziewczynek) to święto obchodzone 11 października i ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczęta na całym świecie. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują UNFPA, UNICEF i UN Women.

Mimo, że "męskie" święta nie są tak popularne jak "kobiece", stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń czy wręczenia drobnego upominku naszym ukochanym mężczyznom.

 

 

 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O czym świadczy kolor włosów i jak jest odbierany przez społeczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 15:17
Naukowcy przeprowadzili wiele badań na temat tego, jaki kolor włosów jest uważany za najładniejszy i czy ma wpływ na to, jak jesteśmy odbierani. Z jednej strony blondynki są bohaterkami dowcipów, ale z drugiej, uznawane są za najbardziej atrakcyjne. Z kolei osobom rudym przypisuje się upartość i podstępny charakter, a wiele kobiet właśnie ten kolor wybiera podczas farbowania. Skąd się wzięły stereotypy dotyczące koloru włosów i czy mają one znaczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieca intuicja. Dlaczego kobiety są bardziej spostrzegawcze niż mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 14:34
Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że płeć piękna ma bardziej rozwiniętą zdolność do rejestrowania szczegółowych informacji oraz lepszą pamięć wzrokową niż mężczyźni. Przez tysiące lat obie płcie kształtowały swoje osobowości, w których wyodrębniły się charakterystyczne cechy. Kobiety interpretują sygnały z otoczenia inaczej niż mężczyźni, a za wszystko dopowiada po prostu…natura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Kobiet reliktem PRL-u? Czym panowie zaskoczą panie 8 marca?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 16:00
W Polsce jest już blisko 20 milionów przedstawicielek płci pięknej, które 8 marca mają swoje święto. Jak się okazuje, więcej pań niż panów zapomina o Dniu Kobiet. Prawie wszyscy mężczyźni pamiętają o tym dniu i zdecydowana większość składaj paniom z tej okazji życzenia. Co jeszcze na ten dzień dla swoich kobiet szykują panowie?
rozwiń zwiń