Praca w nocy niebezpieczna dla zdrowia? Czym grożą nocne zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 10:32
Około 15-20 procent czynnych zawodowo Europejczyków pracuje na zmiany, w tym także w nocy. Badania wykazują, że taki tryb życia powoduje zaburzenie naturalnego rytmu, co z kolei może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia.
W nocy powinniśmy pracować tylko wtedy, kiedy absolutnie musimy.
W nocy powinniśmy pracować tylko wtedy, kiedy absolutnie musimy. Foto: Stokkete/Shutterstock.com

Co nam grozi?

Jednym z niebezpieczeństw jest zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Tak wynika z przeglądu badań opublikowanego kilka lat temu w ''Medycynie Pracy'' przez Joannę Brudnowską i Beatę Pepłońską.

Czytaj także
spanie łóżko bezsenność 1280.jpg
Skuteczne sposoby na bezsenność

W kilku z analizowanych przez uczone artykułów opisano korelację między tym rakiem a pracą zmianową. Chodziło tu o badania przeprowadzone na dużej grupie norweskich pielęgniarek, które przepracowały na zmiany ponad 30 lat. Uczeni przyjrzeli się też przedstawicielkom innych zawodów i korelacja między zmianową pracą a częstszymi zachorowaniami na raka piersi była widoczna.

Polskie badaczki odnotowały też publikacje, w których wykazano zwiększone ryzyko zachorowania także na inne nowotwory, m.in. jelita grubego, prostaty czy endometrium (złośliwy rak trzonu macicy).

Zalecenia

W nocy powinniśmy pracować tylko wtedy, kiedy absolutnie musimy. Nie każdy jednak może uniknąć pracy zmianowej – tak jest np. w przypadku zawodów, w których nocna praca jest regułą: pielęgniarek, lekarzy, policjantów, czy taksówkarzy.

- Po przepracowanej nocy należy przespać się, odpocząć. Nie należy jednak spać przez cały dzień. Wystarczy kilka godzin, by organizm się zregenerował – radzi lekarz rodzinna z Olsztyna Ewa Zakrzewska.

Foto: Stock-Asso/Shutterstock.com

Praca w nocy dłuży się, a wykonywane zajęcia wydają się dużo cięższe i bardziej wymagające, niż te same czynności wykonywane w dzień. Są dużym obciążeniem dla organizmu, dlatego powinny z niej zrezygnować ciężarne.

Niepokojące sygnały

Jakie objawy mogą wskazywać na to, że nasz organizm nie radzi sobie z zaburzeniem naturalnego rytmu dobowego? To na przykład ból głowy i mięśni, nieustanny głód (osoby pracujące na zmiany mają często problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi), lub całkowity brak apetytu.

Czytaj także
zegar budzik kobieta 1200.jpg
Dlaczego zarywanie nocy rujnuje zdrowie?

Organy człowieka, np. żołądek czy jelita, są przyzwyczajone do nocnego odpoczynku. Praca w nocy powoduje, że mogą wystąpić kłopoty z układem pokarmowym. Osoby pracujące w nocy mogą mieć również kłopoty ze snem, a tym samym - regeneracją sił. To zaś naraża na kłopoty z krążeniem oraz zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Przemęczenie, jakie odczuwa się po nieprzespanej, przepracowanej nocy może z kolei doprowadzić do nadmiernej drażliwości. Osoby takie z kolei częściej mają kłopoty natury psychicznej.

 


Źródło: zdrowie.pap.pl

 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spójrz w lustro i sprawdź, czy jesteś chory

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 10:07
Twarz jest naszą wizytówką i to na niej widać emocje, uczucia i stany. Niestety trudno jest ukryć nieprzespaną noc czy stresujący dzień , ale za to znacznie łatwiej na podstawie objawów ukazujących się na twarzy wykryć niektóre choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ból – dlaczego go odczuwamy i jak się go pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 20:00
Każdy zna to uczucie, kiedy dopada nas ból. Bardzo często oznacza, że coś złego dzieje się z naszym organizmem, choć może też być reakcją na wysiłek fizyczny lub naturalne procesy zachodzące w naszym ciele. Niezależnie od jego pochodzenia, nasilenia i charakteru, utrudnia funkcjonowanie i przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerażające zdjęcia na paczkach papierosów wywierają wpływ na palaczy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 19:47
Jak zachęcić palacza do rzucenia nałogu? Może w tym pomóc odpowiednie zdjęcie na opakowaniu papierosów? Na rynku już pojawiły się nowe opakowania: oprócz napisu ostrzegającego przed negatywnymi skutkami palenia, znajdują się na nich zdjęcia. Czy są skuteczne?
rozwiń zwiń