Odświeżający, ożywiający, regenerujący. Nadchodzący sezon pod znakiem tego koloru

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 09:00
Jak co roku Instytut Pantone wybrał kolor, który będzie wiodącą barwą w bieżącym roku. Nie ograniczamy się tutaj tylko do mody, odcień będzie królować w świecie designu, w architekturze oraz urbanistyce. Kolor ''Greenery'' może być inspiracją przy komponowaniu wiosennych strojów, ale też natchnieniem przy odświeżaniu domowych przestrzeni.
Ogłaszane przez Pantone kolory wyznaczają trendy w wielu dziedzinach na całym świecie.
Ogłaszane przez Pantone kolory wyznaczają trendy w wielu dziedzinach na całym świecie.Foto: SCAPIN/Pixabay.com

Instytut kolorów

Instytut Pantone jest amerykańską korporacją założoną w 1962 roku znaną z doradztwa kolorystycznego i stworzenia najsłynniejszego na świecie systemu identyfikacji kolorystycznej. Firma na podstawie obserwacji rynku, konsultacji i badań typuje kolor, który najlepiej odzwierciedla obecną modę – związaną zarówno z wybiegami i stylizacjami, jak też z architekturą, szeroko pojętym designem i z naszym stylem życia. Obserwacje ekspertów są z reguły całkiem trafne, a typowane kolory rzeczywiście odgrywają zauważalną rolę w wielu twórczych i artystycznych dziedzinach. 

Czytaj także
kredki kolor 1280.jpg
Kolory pomagają w zapamiętywaniu i nie tylko...

Ogłaszane przez Pantone kolory wyznaczają trendy w wielu dziedzinach na całym świecie, zaczynając od poligrafii, a na urbanistyce skończywszy. Wybierane kolory są także inspiracją przy tworzeniu kampanii reklamowych. Instytut opracował i wydał swoją unikatową skalę kolorów, która stanowi wzorzec barw nazwany Skalą Pantone.

Pantone/Facebook.com


Kolor nadziei

Kolorem roku 2017 okrzyknięty został ''Greenery'' - skatalogowany jako Pantone 15-0343. To odcień żółto-zielony, który przywołuje wspomnienie pierwszych dni wiosny, kiełkujących pędów i pierwszych wiosennych pąków. Zatem w nadchodzącym sezonie wszechobecny będzie odcień zieleni – barwa, którą Leatrice Eiseman, dyrektor Instytutu Pantone, opisuje jako ''kolor dający nadzieję i przywołujący kontakt z naturą''. Eiseman przyznaje, że wytypowany na kolor roku 2017 odcień wyjątkowy. To ciekawa kombinacja różnych odcieni, wyłaniającej się żółci. "Z jednej strony to kolor ciepła, ale ma w sobie coś chłodnego. To szczególny odcień zieleni".

Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Nowy początek

Sam Instytut Pantone o kolorze pisze: "odświeżająca i ożywcza zieleń jest symbolem nowego początku". Wybrany odcień ma właśnie nawiązywać do pierwszych dni wiosny, kiedy natura budzi się do życia. Barwa jest łagodna, ale jednocześnie soczysta, w sam raz dla garderoby wypełnionej po brzegi ciemnymi, jesienno-zimowymi kolorami. Wiosenne stylizacje w kolorze ''Greenery'' sprawią, że będziemy wyglądać radośnie i zjawiskowo, a w naszych szafach zagości świeżość, optymizm i entuzjazm.


Foto: Tarzhanova/Shutterstock.com

Foto: Lenor Ko/Shutterstock.com

Wiosna w domu

Czytaj także
kobieta blond dugie wlosy_1280.jpg
O czym świadczy kolor włosów?

Zieleń stanie się także modnym akcentem wnętrz. Soczysty odcień z pewnością wniesie do naszych domów zapach wiosny i powiew świeżości. Kolor Greenery pojawiający się w pomieszczeniach będzie miał działanie odprężające oraz motywujące. Ożywcza zieleń znajdzie świetne zastosowanie we wnętrzu, w którym kończymy i rozpoczynamy swój dzień, czyli w sypialni. Z jednej strony będzie nas relaksować po intensywnym dniu, z drugiej pobudzać do działania o świcie. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie tego koloru w pomieszczeniach biurowych, gdzie pozytywnie wpłynie na koncentrację, pobudzi kreatywność oraz chęć do działania.

Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Foto: Freer/Shutterstock.com

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwiatowy savoir-vivre, czyli podstawowe zasady wręczania bukietów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 13:30
Kwiaty wręcza się nie tylko z okazji Dnia Kobiet, choć to jedna z najbardziej znanych okazji do obdarowywania. Barwne i pachnące wiązanki kupujemy też w dniu imienin, urodzin, Dnia Babci, w walentynki, w ramach podziękowania czy po prostu, by okazać miłość i wyrazić sympatię. Warto wiedzieć, w jaki sposób wręczać kwiaty, aby nie popełniać błędów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ze zwykłego zrobić unikatowe, czyli łatwy, tani i efektowny decoupage

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 12:30
Jak samodzielnie w domu stworzyć coś niepowtarzalnego i zjawiskowego, a przy tym tanim kosztem i bez posiadania talentu plastycznego? Na czym polega decoupage – technika kreatywnej twórczości?
rozwiń zwiń