Spadają koszty wyprawki szkolnej. Ile wyniosą w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 09:00
Książki, zeszyty, kredki czy strój na WF to tylko niektóre z rzeczy, które znajdują się na często długiej liście zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego. Koszty takiej wyprawki nie są małe, ale jak się okazuje – spadają. Ile w tym roku zaoszczędzą rodzice?
Co roku rodzicie przygotowują się na zakup wyprawki szkolnej dla swoich dzieci.
Co roku rodzicie przygotowują się na zakup wyprawki szkolnej dla swoich dzieci.Foto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PAYBACK blisko połowa rodziców, którzy zakupy mają już za sobą zamknęła się w kwocie 400 zł, podczas gdy w ubiegłym roku ta kwota wystarczyła tylko 38% rodziców.

Darmowe podręczniki

W nadchodzącym roku szkolnym już wszyscy uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych mogą liczyć na darmowe podręczniki. Ponad 80% rodziców mających dzieci w tym wieku przyznaje, że dzięki temu zredukowali wydatki na wyprawkę szkolną. Najczęściej udaje im się zaoszczędzić 100-200 zł (37%), a co czwartemu rodzicowi zostaje w kieszeni nawet 200-300 zł, podczas gdy w ubiegłym roku w przypadku ponad połowy ankietowanych kwota ta nie przekraczała 100 zł. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze ankietowani wydają na przybory szkolne (34%), dodatkowe zajęcia dla swoich pociech (33%), odzież dla dzieci (32%), a blisko 20% osób pokrywa z tych środków bieżące wydatki domowe.

Rodzice szukają ponadto innych sposobów na obniżenie kosztów wyprawki szkolnej. Do najpopularniejszych metod należą: kupowanie używanych podręczników (32%), robienie zakupów na specjalnych akcjach promocyjnych poświęconych szkole (30%), zamawianie produktów w sklepach internetowych (30%) oraz wybieranie akcesoriów mniej znanych producentów (25%).

Książki w internecie, przybory w supermarkecie

Rodzice, którzy swoim pociechom muszą kupić komplet podręczników i ćwiczeń lub tylko pojedyncze egzemplarze, szukają ich przede wszystkim w księgarniach internetowych (36%) oraz w tych lokalnych (33%). Wydają na nie najczęściej 100-300 zł (42%), a co trzeci ankietowany kwotę w przedziale 300-500 zł. Dużo mniejszym wydatkiem są koszty związane z zakupem przyborów szkolnych. Blisko połowa rodziców potrzebuje na nie 50-100 zł. W przeciwieństwie do podręczników akcesoria szkolne kupowane są zdecydowanie częściej w sklepach stacjonarnych: 65% osób zapytanych przez PAYBACK kieruje się po nie do hiper- i supermarketów, a 15% do pobliskich sklepów papierniczych.

Co roku rodzicie przygotowują się na zakup wyprawki szkolnej dla swoich dzieci.
Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Ponad 80% rodziców podczas zakupów towarzyszą dzieci. Co ciekawe, ankietowani którzy kompletują wyprawkę bez swoich pociech, nie kierują się głównie chęcią oszczędności. Jak deklarują, robią zakupy przy okazji, np. wracając z pracy (41%) lub twierdzą, że dzięki nieobecności dzieci udaje im się szybciej załatwić tę sprawę (33%). Blisko połowa rodziców podkreśla, że starają się kupować tylko te rzeczy, których dziecko naprawdę potrzebuje, ale zdarza im się często spontanicznie dokupować różne przedmioty.

Po lekcjach na zajęcia dodatkowe

Dla wielu uczniów lekcje w szkole to nie jedyna forma zajęć edukacyjnych. Prawie 70% rodziców posyła swoje pociechy na płatne zajęcia dodatkowe. Do tych najchętniej wybieranych, podobnie jak w ubiegłym roku, należą: kursy języków obcych (66%), zajęcia sportowe (55%) oraz nauka tańca (15%). Ich miesięczny koszt (łącznie z niezbędnym wyposażeniem) waha się najczęściej w granicach 100-200 zł, a dla blisko 30% rodziców to koszt rzędu 200-300 zł.

Podsumowując wszystkie wydatki okazuje się, że prawie 80% rodziców jest w stanie pokryć je z bieżących dochodów. To więcej niż w ubiegłym roku, kiedy deklarowało to nieco ponad 60% badanych. Osoby, które muszą finansować wyprawkę z dodatkowych źródeł korzystają najczęściej ze zgromadzonych oszczędności (48%) lub płacą za zakupy kartą kredytową (22%). Co piąty rodzic, któremu przysługuje świadczenie 500+, pokrywa z niego wydatki związane z wyprawką szkolną, a blisko 40% z tej grupy częściowo przeznacza środki ze świadczenia na ten cel.


Na podstawie badania przeprowadzonego na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach od 27 do 31 lipca 2017 r. metodą ankiety online na reprezentatywnej grupie 371 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.


Aleksandra Rybińska


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Używanie tabletu przez dzieci opóźnia rozwój aparatu mowy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 10:20
Dzieci, które zaczynają używać tabletów i smartfonów, zanim wypowiedzą swoje pierwsze zdanie, później niż inne zaczynają mówić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy w Polsce Rezerwat Dzikich Dzieci. Powstanie park dla energicznych pociech

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 14:00
To nie będzie zwykły plac zabaw, ale miejsce, które pozwoli zbudować to, co podpowiada wyobraźnia. Rezerwat ma zachęcić dzieci do aktywności, zdrowego spożytkowania energii, a także umożliwić im rozwój i doskonałą zabawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawa z tatą wpływa na rozwój umysłowy maluchów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 16:45
Warto, żeby ojciec całą duszą bawił się z dzieckiem już od jego niemowlęctwa. Choćby dlatego, że dzięki ojcowskiemu zainteresowaniu maluch jest bystrzejszy, i to niezależnie od tego, czy jest chłopcem, czy dziewczynką.
rozwiń zwiń