Basen, bambusowy ogród, kino i masaż stóp. Tak wygląda najpiękniejsze lotnisko na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 16:10
Lotnisko jest miejscem, na którym czas muszą spędzić wszyscy podróżujący samolotem. Często kojarzy się ono się z tłumami, kolejkami i długim czekaniem. Na tym lotnisku nie da się nudzić. Tutaj można spędzić nawet… całe wakacje!
Port lotniczy Singapur-Changi służy nie tylko obsłudze ruchu lotniczego, ale też rozrywce i rekreacji.
Port lotniczy Singapur-Changi służy nie tylko obsłudze ruchu lotniczego, ale też rozrywce i rekreacji. Foto: Sorbis/Shutterstock.com

Oskary branży lotniczej

Nagrody Skytrax World Airport Awards są najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami dla światowych portów lotniczych. Tzw. "Oskary branży lotniczej" są wybierane na podstawie głosów w największym, corocznym globalnym rankingu satysfakcji klienta. Nagrody World Airport Awards to światowy wzorzec doskonałości lotniska, znane również jako Passengers Choice Awards.

Tegoroczne nagrody opierają się na prawie 14 milionach kwestionariuszy przeprowadzonych na klientach 105 różnych narodowości w okresie od lipca 2016 r. do lutego 2017 r. Obejmują 550 lotnisk na całym świecie i zawierają ocenę doświadczeń podróżnych w różnych usługach świadczonych przez porty lotnicze, począwszy od odpraw, przylotów, transferów, zakupów, bezpieczeństwa, przejścia przez bramki aż do wylotów. 

Czytaj także
aircraft samolot pasażerski 1280.jpg
12 mitów związanych z podróżowaniem samolotem

Najlepszy po raz piąty

Absolutnym laureatem zostało już po raz piaty z rzędu lotnisko Singapore Changi Airport. To właśnie ono uznane zostało za najpiękniejsze na świecie. I nie ma powodów, by się temu dziwić.

Obiekt ma aż pięć głównych terminali i imponującą powierzchnię. Mimo to, posiada ono wiele innych funkcji niż obsługa ruchu lotniczego i to one właśnie przynoszą największy dochód. Lotnisko jest miejscem do wypoczynku i rozrywki, a także centrum handlu, w tym również luksusowymi i egzotycznymi towarami. Na podróżnych czekają liczne atrakcje, takie jak odkryty basen czy kino. Zrelaksować się można w ogrodach botanicznych - w jednym z nich podziwiać można imponującą kolekcję kaktusów, w innym – zbiór storczyków i niezwykłych roślin tropikalnych.


Can you guess the name of this aquatic-themed garden located in the transit area of Terminal 1? Hint: take a look at what's in the pond!

Post udostępniony przez Singapore Changi Airport (SIN) (@changiairport)

Cały obiekt wypełniony jest dziełami sztuki współczesnej łącznie z największą ruchomą rzeźbą na świecie. Kinetic Rain, czyli deszcz kinetyczny to skomplikowana instalacja złożona z 1216 elementów o kształcie kropli deszczu, które cały czas się poruszają i układają w różne kształty m.in. samolotu, balonu, latawca. Jest to możliwe dzięki silniczkom, które są umieszczone na suficie hali odpraw w terminalu. 

Źródło: ChangiAirport/YouTube


To jeszcze nie wszystko...

Na lotnisku można spacerować, wypoczywać, robić zakupy, jeść, a nawet skorzystać z bezpłatnych masażów stóp. W zasadzie można tam spędzić nawet całe wakacje… Singapore Changi Airport jest 7. najbardziej ruchliwym portem lotniczym na świecie w ruchu międzynarodowym. Rocznie obsługuje ponad 55 milionów pasażerów. Budowę lotniska rozpoczęto w latach siedemdziesiątych XX wieku i do dziś jest stale powiększane. W 2018 roku lotnisko szykuje otwarcie nowego terminalu, który będzie posiadał dziesięć kondygnacji tropikalnych, szlaków turystycznych i najwyższy wewnętrzny wodospad na świecie.

Wizualizacja najwyższego wewnętrznego wodospadu na świecie na lotnisku Singapur-Changi.
Wizualizacja najwyższego wewnętrznego wodospadu na świecie na lotnisku Singapur-Changi.            Screen z YouTube/CNBC International

Trzy najpiękniejsze lotniska świata są w Azji

Drugie miejsce na liście najpiękniejszych lotnisk zajęło Tokyo Intl Haneda położone na sztucznej wyspie na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej w dzielnicy Ōta, w stolicy Japonii – Tokio. Nowoczesne i jedyne swoim rodzaju budynki czynią ten port jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów na świecie.

Czytaj także
Lotnisko podróż bilet 100x667.jpg
Kiedy kupisz najtańszy bilet na samolot?

Na trzecim miejscu uplasował się Incheon Intl Airport, czyli port lotniczy Seul-Inczon, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, położone na wyspie opodal miasta Inczon, 52 km na zachód od Seulu. To największy port lotniczy kraju i jeden z najbardziej ruchliwych portów przesiadkowych Azji. Posiada pole golfowe, spa, prywatne pokoje do spania, lodowisko, kasyno, zadaszone ogrody oraz Muzeum Kultury Korei.

 

Trzeba przyznać, że czekanie na przylot spóźnionego samolotu na takich lotniskach to wręcz… odlotowa przyjemność.


 

 


 

Aleksandra Rybińska

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ranking najbardziej empatycznych państw. Na którym miejscu jest Polska?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 14:40
Zespół psychologa z Michigan State Univeristy stworzył ankietę internetową, w której badani odpowiadali na pytania dotyczące m.in. swojej empatii, umiejętności nawiązywania więzi emocjonalnej i intelektualnej, zachowań prospołecznych i wielu innych. Jak się okazało, Polska nie może pochwalić się zdolnością do empatii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The sky is the limit. 10 najwyższych budynków na świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 16:30
Czy istnieją ograniczenia w konstruowaniu wysokich budynków? Wszystko wskazuje na to, że jedynym limitem dla architektów - zgodnie ze znanym powiedzeniem – jest tylko niebo. Już nikogo nie dziwi, że na świecie powstają coraz wyższe budynki. Które należą do tych rekordowych?
rozwiń zwiń