Jak wpływa na nas zaćmienie Księżyca? Odpowiedź ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:02
Co jakiś czas mamy szansę na obserwację wyjątkowego astronomicznego zjawiska – częściowego zaćmienia Księżyca. Jak na wpłynie ono na nasz organizm?
Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem (który jest w pełni) i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi.
Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem (który jest w pełni) i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi.Foto: Kwan Kajornsiri/Shutterstock.com

O co tutaj chodzi?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające wtedy, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i gdy Księżyc ''wejdzie'' w stożek cienia Ziemi.

Stożek cienia całkowitego to miejsce geometryczne tych punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne, natomiast stożek półcienia to miejsce geometryczne tych punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część zasłonięta przez Ziemię.

Jeżeli Księżyc, który krąży dookoła Ziemi, znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni, a zatem cała jego powierzchnia jest ciemna i mówimy, ze trwa wtedy całkowite zaćmienie Księżyca. Gdy chociaż fragment Księżyca znajduje się poza stożkiem cienia całkowitego Ziemi i jednocześnie znajduje się w obszarze stożka półcienia, wówczas trwa zaćmienie częściowe.

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca.
Foto: Fot. MesserWoland/C.C.3.0/Wikimedia
Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca. 
A – Słońce
B – Ziemia
C – Księżyc
D – stożek półcienia
E – stożek cienia całkowitego

Czas niepokoju?

Wiele osób twierdzi, że to, co dzieje się na niebie ma ścisły związek z naszym samopoczuciem, a niektóre źródła podają, że 2–3 dni przed i po pełni dochodzi do zwiększonej liczby wypadków drogowych, ataków serca, a także nasilenia się zaburzeń psychicznych i nerwowych. Inne statystyki podają też, że w tym czasie zwiększa się liczba gwałtów i morderstw. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że… zero. Dziennikarz naukowy i popularyzator astronomii, Karol Wójciki podkreśla, że zaćmienie Księżyca nie ma żadnego wpływu na organizm człowieka i to, co robi, podobnie jak pełnia - Owszem, obecność Ciała Niebieskiego pomagała kiedyś rybakom i rolnikom w ustalali terminów połowów, siewów i zbiorów, ale wynika to z tego, że w czasie pełni jest po prostu jasno i ułatwia to wykonywanie czynności po zachodzie Słońca – dodaje Wójcicki. Podobne zdanie ma Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz naukowy – Faktem jest, że Księżyc wpływa na naszą planetę, na przypływy i odpływy, stabilizuje poziom wód w oceanach, daje nam światło w nocy – to naturalny element świata. Nie ma jednak dowodów naukowych, że zaćmienie czy pełnia miałyby jakikolwiek związek z tragicznymi wydarzeniami lub z naszym samopoczuciem – dodaje dziennikarz.

Faktem jest, że Księżyc wpływa na naszą planetę, na przypływy i odpływy, stabilizuje poziom wód w oceanach, daje nam światło w nocy – to naturalny element świata    Tomasz Rożek

Pełnia a bezsenność

Wiele źródeł, powołując się nawet na badania naukowców, podaje, że światło Księżyca warunkuje dobry sen, dlatego w czasie pełni wiele osób cierpi na bezsenność. Karol Wójcicki tłumaczy, że ewentualne problemy z zasypianiem mogą wynikać jedynie z tego, że w czasie pełni Księżyc bardzo mocno świeci. – Człowiek potrzebuje w nocy naturalnej ciemności. Komuś, kto ma okna skierowane na południe, może być trudniej zasnąć z powodu jasnego i intensywnego światła – dodaje. Tomasz Rożek w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl zdradził, że podczas prowadzenia programów popularyzujących naukę, często badał problem bezsenności i nie raz zadawał pytania ekspertom, czy Księżyc wpływa na nasz sen – Wszyscy odpowiadali zgodnie, że jest to nie do udowodnienia i że nie ma takich statystyk, które by to potwierdzały - wyjaśnia dziennikarz.

Księżyc

Siła wiary

Informacje o negatywnych wydarzeniach związanych z fazami księżyca i różnego rodzaju dolegliwościach, które rzekomo występują w tym czasie u ludzi Tomasz Rożek nazywa szukaniem wytłumaczenia. – Jeśli długo sobie coś powtarzamy, sami zaczynamy w to wierzyć. A gdy jeszcze potwierdzi to mama i podadzą to media, tym łatwiej będzie nam znaleźć własną przyczynę złego samopoczucia, stresu i bólów. To tak, jakbyśmy zaczęli wierzyć w to, że od zielonego drzewa boli nas ząb – śmieje się fizyk.

Choć takie zaćmienia zdarzają się często, cała zabawa polega na tym, że to jedne z najpiękniejszych zjawisk w astronomii  Karol Wójcicki

Kiedy obserwować niebo?

Choć naukowcy wskazują, że zaćmienie Księżyca nie jest zjawiskiem zdarzającym się raz na sto lat, zachęcają do jego obserwacji. Poszczególne fazy zaćmienia będą widoczne w różnych momentach – najwcześniej, około 19:55 ujrzą go mieszkańcy wschodniej Polski i jak zaznacza Tomasz Rożek – tam będzie najlepiej widoczny. Nieco później Księżyc wzejdzie w centrum, a najpóźniej, około 20:40 w okolicach Świnoujścia. Maksymalna faza zaćmienia - niezależnie od miejsca na Ziemi wystąpi o 20.20. Po tej godzinie cień zacznie powoli ustępować. O 21.18 zejdzie z Księżyca już całkowicie i rozpocznie się faza półcieniowa zaćmienia, która będzie trwała do około 22.50. Później nasz naturalny satelita wróci do normalnego stanu. Zaćmienie będzie widoczne gołym okiem, ale oczywiście pasjonaci mogą przygotować lornetkę lub teleskop. Karol Wójcicki nie ukrywa, że obserwacje przy horyzoncie są trudne, bo zjawiska mogą nam zasłaniać budynki i drzewa, ale zachęca do znalezienia takiego miejsca, w którym będziemy mieć najlepszą widoczność. Mieszkańcom Warszawy poleca np. Plac Zamkowy – Im Księżyc będzie wyżej, tym będzie bardziej widoczny. Nawet jak zrobi się ciemno, będziemy mogli zaobserwować na niebie jego ''ugryzienie''. Choć takie zaćmienia zdarzają się często i nie musimy czekac na nie wiele lat, cała zabawa polega na tym, że to jedne z najpiękniejszych zjawisk w astronomii – zaznacza Karol Wójcicki.


Co możemy zauważyć na powierzchni Księżyca?

X-news               Miejsce lądowania Apollo na Księżycu z bliska

 

 


Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za daleko od słońca? Z tym nasz organizm ma pewien problem...

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 12:15
Za mało czasu spędzamy na słońcu, za dużo w biurze. Niedobór witaminy D spowodowany jest również nadmiernym używaniem kremów z filtrem – twierdzą naukowcy z Touro University.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie Polaków: gwiazdy, które kurczą się i puchną co pół godziny

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 12:30
Zespół astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego odkrył nową klasę gwiazd pulsujących (BLAP). Co pół godziny gwiazdy te zmieniają swój promień o kilkanaście procent, a więc a to puchną, a to znów się kurczą.  
rozwiń zwiń