Przedmioty, których w czasie upału nie wolno zostawiać w samochodzie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 07:00
Gdy letnie temperatury przekraczają 30 stopni, samochód z klimatyzacją znacznie ułatwia nam podróże. Pamiętajmy jednak, by w te najgorętsze dni nie zostawiać w aucie niektórych przedmiotów, bo grozi to niebezpieczeństwem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ivan Kurmyshov/Shutterstock.com

1. Butelka z wodą

W upalnie dni pijemy dużo wody, by ugasić pragnienie i nawodnić organizm. Często robimy to w samochodzie, a butelkę z wodną wozimy ze sobą, by mieć ją w każdej chwili pod ręką. Co jednak stanie się z butelką, jeżeli wyłączamy klimatyzację i wysiadamy z auta? Okazuje się, że w połączeniu z promieniami słonecznymi może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Pozostawiona w nagrzanym samochodzie butelka z wodą staje się pewnego rodzaju soczewką, która koncentruje promienie słoneczne i w ten sposób zapewnia na tyle dużo ciepła, by wskrzesić ogień. 

Taka sytuacja przydarzyła się jednemu z pracowników przedsiębiorstwa energetycznego Idaho Power, który zostawił butelkę z woda mineralną na przednim siedzeniu. W opublikowanym filmie na kanale firmy Dioni Amuchastegui opisuje: Miałem przerwę na lunch i siedziałem w ciężarówce, gdy zauważyłem dym. Potem zobaczyłem, że słońce pada przez szybę bezpośrednio na butelkę wody, która "płonęła" na siedzeniu – mówił pracownik Idaho Power.

Źródło: YouTube/Idaho Power


Ponadto niektóre plastikowe butelki wyprodukowane są z politereftalanu etylenu. Pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają się z szkodliwe związki, takie jak antymony czy bisfenole.

2. Alkohol

Napojów gazowanych i alkoholowych, a szczególnie tych w puszkach, nie można zostawiać w samochodzie nawet na chwilę. Puszki i butelki mogą eksplodować, a gorąco może doprowadzić do tego, że skład wina ulegnie zmianie. Gdy butelka się nagrzeje, może z niej wyskoczyć korek.

3. Sprzęty elektroniczne

W gorące dni temperatura w nagrzanym samochodzie może wynosić nawet powyżej 50 stopni Celsjusza, a niektóre jego elementy, jak np. deska rozdzielcza mogą się nagrzać nawet do 80 stopni. Takie warunki nie sprzyjają telefonom, laptopom, tabletom, a i innym urządzeniom elektronicznym, które zostawiamy w aucie. Przegrzanie tego typu przedmiotów może spowodować ich usterki, dotyczy to zwłaszcza ekranu, elektroniki ale również baterii, które wyjątkowo nie lubią nadmiernego ciepła. Słońce niekorzystnie wpływa na poziom ich naładowania, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do jej spuchnięcia i wybuchu.

Czytaj także
okulary przeciwsłoneczne 1000x667.jpg
Jakie okulary wybrać, by sobie nie zaszkodzić?

4. Okulary

Pamiętajmy, by nie zostawiać okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych w samochodzie podczas upalnych dni. Plastikowe oprawki pod wpływem ciepła mogą zmienić swój kształt, metalowe szybko się nagrzeją, przez co ich założenie będzie skutkowało poparzeniem skóry, a szkło straci swoją ochronę przed promieniami UV. I nie ma tutaj znaczenia, czy kupiliśmy okulary za 40 złotych na bazarze czy za 400 złotych u dobrego optyka.

5. Kosmetyki i leki

Na opakowaniach tych produktów nakazane jest przechowywanie ich w temperaturze pokojowej i nie jest to bez znaczenia. Latem w samochodzie nie powinniśmy zostawiać lekarstw ani kosmetyków. Chodzi tutaj zarówno o antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne czy inne leki na receptę, jak też i te zwykłe, stosowane przez wielu z nas: przeciwbólowych czy do ssania.

Ta sama zasada dotyczy kosmetyków i maści, np. kremu przeciwsłonecznego czy do rąk. Oprócz tego, że mogą się zwarzyć, zmienia się skład i zmniejsza się ich skuteczność. W konsekwencji mogą się nawet zepsuć i wtedy będziemy musieli je wyrzucić.

W gorące dni temperatura w nagrzanym samochodzie może wynosić nawet powyżej 50 stopni Celsjusza.
Foto: AMatveev/Shutterstock.com

6. Mokre stroje kąpielowe i ręczniki

Gdy wracamy z kąpieli w morzu, jeziorze czy w basenie, często nie zwracamy uwagi na to, czy strój kąpielowy jest już suchy i pakujemy go do samochodu (często dodatkowo zawijając w mokry ręcznik), a to duży błąd. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do natychmiastowego rozmnażania się bakterii. Wystarczy kilka minut, by rozprzestrzeniły się w samochodzie. Jeśli wracasz z plaży, jeziora czy basenu, upewnij się, że strój kąpielowy wysechł zanim włożysz go do auta.

7. Jedzenie

Najlepiej w nagrzanym aucie nie zostawiać absolutnie żadnego jedzenia, nie tylko tego, które powinno być przechowywane w lodówce. Żywność, która długo narażona jest na działanie wysokich temperatur, nawet jeśli nie wymaga temperatury z chłodni, może tak jak leki zmieniać swoje właściwości. Zjedzenie takich produktów grozi dolegliwościami żołądkowymi i zatruciem pokarmowym.

 

Oczywiście przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie zostawiać w nagrzanym samochodzie ludzi i zwierząt. Już zaledwie minuty spędzone w takich warunkach dla żywego organizmu mogą zakończyć się tragicznie.

 

 

 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wraca moda na jednoczęściowe kostiumy, bikini odchodzi do lamusa. Hitem ''Słoneczny patrol''

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 17:00
Moda na jednoczęściowe kostiumy nie przemija, a w tym sezonie wręcz wypiera popularne bikini. Tego lata wracają czerwone stroje wyglądające jak prosto z serialu ''Słoneczny patrol''. Innym trendem są kostiumy sprawiające wrażenie, jakby ich nie było…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fala upałów nad Polską. Jak się do nich przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:30
Lato w pełni: dużo słońca i bardzo wysokie temparatury - to prognozy na najbliższe dni. Przed nami prawdziwa fala upałów, które momentami mogą nam nawet dokuczyć. Tropikalną aurą można się cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak się do niej przygotować, by nam nie zaszkodziła.
rozwiń zwiń