X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

To możliwe. W CERN stworzono cząstkę z czterech kwarków

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 01:00
Ogłoszone właśnie odkrycie zostało dokonane jeszcze na starej wersji LHC. Nie było pewne, czy istnieją. Większość materii opiera się na cząstkach z trzema kwarkami.
To możliwe. W CERN stworzono cząstkę z czterech kwarków
Foto: sxc.hu

Od dziesięciu lat fizycy zbierają dowody na to, że cząstki o czterech kwarkach również mogą pojawić się w naturze. Nadają im nazwy zaczynające się na literę „z”. - Takie cząstki Z to jakby nowy typ materii - wyjaśnia Eric Swanson z University of Pittsburgh, który nie był zaangażowany w omawiane badania CERN.

Grupa cząstek Z, którą opisuje najnowszy materiał naukowy CERN, to grupa Z(4430). Cząstki te żyją niezwykle krótko i jedynie wysokoenergetycznym środowisku.

Jak sądzą fizycy, musiało być ich sporo w pierwszych mikrosekundach po Wielkim Wybuchu. Potem zapewne się rozpadły.

Promieniowanie kosmiczne teoretycznie także może tworzyć cząstki Z(4430), ale tylko w potężnych zderzaczach takich jak LHC rzeczywiście udało się to zrobić. Naukowcy zderzali ze sobą protony, czyli standardowe trzykwarkowe cząstki. To z ich rozpadu udało się zlepić cząstki Z.

Dane z CERN są bardzo silne. Odchylenie standardowe wynosi 13,9 sigma, co oznacza, że cząstki Z naprawdę zaistniały (pamiętamy, że istnienie bozonu Higgsa potwierdzono przy odchyleniu 5 sigma, która to wartość powszechnie w świecie fizycznym jest uznawana za granicę prawdziwości - tutaj dane są jeszcze bardziej przekonujące).

To zamyka gorącą debatę. Pierwsze ślady takich cząstek zaobserwowano w 2008 roku w japońskim akceleratorze KEK. Od tej pory trwał spór, czy rzeczywiście istnieją.

(ew/PopSci)

Zobacz więcej na temat: fizyka NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak