Polskie supersamoloty, polski wynalazca-wizjoner i świat po bozonie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 23:00
Może się okazać, że odkryta cząstka Higgsa nie jest tą, której się spodziewamy.
Audio
  • Studenci z Politechniki Warszawskiej znów najlepsi (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Polskie supersamoloty, polski wynalazca-wizjoner i świat po bozonie Higgsa
Foto: sxc.hu/cc.

W audycji o wielkich polskich sukcesach. Studenci z Politechniki Warszawskiej stali się najbardziej udekorowaną drużyną na zawodach lotniczych SAE Aero Design, a prof. Wiesław Nowiński został nominowany do prestiżowej nagrody za swoją wynalazczość. W Warszawie obradują zaś fizycy cząstek.

Na zakończonych w Stanach Zjednoczonych zawodach SAE Aero Design polskim studentom poszło świetnie.To już tradycja, że nasi reprezentanci są najbardziej udekorowaną grupą. O tym, że po raz kolejny wybierają się na zawody, informowaliśmy kilka tygodni temu.

SAE Aero Design to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. W prestiżowych zawodach biorą udział studenci z całego świata. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego w trzech różnych klasach wagowych: Micro, Regular i Advanced. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

Drużyna z Politechniki Warszawskiej zbudowała trzy samoloty, po jednym do każdej kategorii. I jak zwykle wrócili z medalami w każdej klasie oraz ze złotem w klasie Regular i klasyfikacji generalnej. Gośćmi Jedynki byli reprezentanci wszystkich trzech klas - Adam Tomaszewski, Grzegorz Zieliński i Agnieszka Garstka. - Koło działa od ponad 20 lat, my uczestniczymy w nim od trzech. Kontynuujemy tradycje z poprzednich lat, mamy coraz więcej nagród - mówi Agnieszka Garstka. Polacy budują wszystko sami, co zawsze wzbudza podziw u konkurencji. Więcej szczegółów, w tym informacje o tym, jak przebiegały tegoroczne zawody - w nagraniu audycji. 
W "Naukowym zawrocie głowy" mowa była również o polskim wizjonerze, prof. Wiesławie Nowińskim. Został właśnie nominowany do Nagrody Europejskiego Wynalazcy w kategorii "Dorobek życia", co ogłosił kilka dni temu Europejski Urząd Patentowy (EPO), organizator nagrody.

Profesor Nowiński opracował ponad 30 cyfrowych atlasów mózgu, a kolejne są w fazie planowania. Dzięki wykonanym przez niego trójwymiarowym atlasom w wysokiej rozdzielczości, zaburzenia i choroby mózgu mogą być leczone szybciej i precyzyjniej, a planowanie skomplikowanych operacji jest łatwiejsze. Otrzymał już "Oscara radiologicznego".

Profesor Nowiński od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Singapurze. - Czuję się czymś pomiędzy marzycielem a pragmatycznym biznesmenem - mówi. - Singapur zmienił moją mentalność, bo trudno w nim przetrwać, jeśli się nie generuje patentów i nie komercjalizuje swoich badań - dodaje. Więcej informacji o jego badaniach i sukcesach w audycji.

To jeszcze nie koniec historii w fizyce! Świat po odkryciu cząstki Higgsa jest jeszcze bardziej ciekawy, o czym przekonują uczestnicy odbywającej się w Warszawie 22. międzynarodowej konferencji poświęconej najmniejszym składnikom, z których zbudowany jest nasz Wszechświat. 250 fizyków z ponad 20 krajów próbuje odpowiedzieć na pytania, np. o to jaka jest struktura protonu i czy istnieje tylko jeden bozon Higgsa, czy też wiele takich cząstek.

- Może się okazać, że odkryta cząstka Higgsa nie jest tą, której się spodziewamy. W moim modelu takich cząstek jest więcej - mówi gość Jedynki, współorganizatorka konferencji prof. Maria Krawczyk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Cząstka Higgsa to okno w kierunku wyższych wymiarów, a zatem do szerszych teorii niż nasz Model Standardowy. Model Standardowy nie stawiał sobie dotąd wielu pytań, na przykład o ciemną materię - dodaje prof. Krawczyk.

Jakie wnioski wynikają z dotychczasowych testów MS? Czy supersymetria jest rzeczywistą symetrią świata cząstek elementarnych? Z jakich cząstek składa się ciemna materia? Te pytania padają także w audycji.

Program przygotowała Dorota Truszczak.

(ew, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdzie lekarz nie może, komputer pośle

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 21:00
Ile technologia może zrobić dla medycyny? Całkiem sporo. O interfejsach multimedialnych, które pozwalają komunikować się z osobami w śpiączce lub całkowicie sparaliżowanymi, opowiada profesor Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na liście wyróżniających się badaczy prestiżowego pisma "Nature"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:37
Wiktor Grochowski z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego znalazł się na pierwszym miejscu "Listy najbardziej wyróżniających się badaczy 2013 roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mosty dla naczyń krwionośnych i trójwymiarowy grafen

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 14:00
Jedną z najnowszych technologii opracowanych w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie są testy zmęczeniowe materiałów na maleńkie i bardzo wytrzymałe stenty kardiologiczne. Za metodę diagnostyki zmęczeniowej jednostka otrzymała nawet złoty medal na targach Innova w Brukseli.
rozwiń zwiń