Zwiększa się liczba dawców szpiku kostnego. Wkrótce na świecie będzie 30 milionów potencjalnych dawców

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 11:48
Do ponad 28 milionów zwiększyła się liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego na świecie i wkrótce przekroczy 30 milionów – informuje światowa organizacja zrzeszająca rejestry dawców WMDA z okazji obchodzonego 17 września Światowego Dnia Dawcy Szpiku.
Światowy  Dzień Dawcy Szpiku
Światowy Dzień Dawcy SzpikuFoto: Marcin Bielecki/pap

Liczba potencjalnych dawców na całym świecie szybko rośnie. W 2015 r. było 26 milionów osób, które zostały przebadane i zadeklarowały gotowość oddania swoich komórek chorym mającym podobną zgodność tkankową.

Jeszcze w tym roku, najpóźniej na początku 2017 r., liczba potencjalnych dawców przekroczy 30 milionów - prognozuje organizacja World Marrow Donor Association (WMDA). Organizacja informuje również o tym, że do 704 tysięcy zwiększyła się liczba zgromadzonych na świecie jednostek krwi pępowinowej, w której znajdują się komórki krwiotwórcze i można je wykorzystać do przeszczepów.

Coraz więcej dawców szpiku także w Polsce

Według Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (działającego w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji Poltransplant w Warszawie), w kwietniu 2016 r. liczba zgłoszonych w nim osób gotowych oddać szpik przekroczyła 1 milion. Pod względem dawców szpiku zajmujemy trzecie miejsce w Europie i szóste na świecie. Co 27. potencjalny dawca szpiku jest Polakiem.

- Coraz więcej jest zachorowań na nowotwory krwi, a nie zawsze chemioterapia pomaga. Czasem jedynym lekiem jest drugi człowiek, dawca o takich samych antygenach transplantacyjnych – podkreśla dr hab. Leszek Kauc, prezes Medigen, jednego z ośrodków dawców szpiku.

Specjalista wyjaśnia, że przeszczepienie komórek krwiotwórczych to zabieg ratujący życie w ponad 100 jednostkach chorobowych, nie tylko białaczkach.
Według WMDA dotąd przeprowadzono na świecie ponad  1,2 mln przeszczepów szpiku kostnego, głównie u chorych cierpiących na choroby układu krwiotwórczego, takie jak białaczki i szpiczaki.

TVN24/x-news

Trzy rodzaje przeszczepów

Przeszczepy mogą być  allogeniczne - od obcego dawcy - oraz autologiczne, czyli z komórek chorego pobranych z jego krwi obwodowej.Trzecia metoda to przeszczepienie komórek macierzystych izolowanych z krwi pępowinowej.

W bankach szpiku poszukiwani są dawcy niespokrewnieni, którzy mają podobną zgodność tkankową co chorzy, dla których jedyną szansą przeżycia jest przeszczep komórek krwiotwórczych, a nie mogą znaleźć nikogo właściwego wśród najbliższych krewnych.

Według danych Poltransplant od 2006 do końca 2015 r. ponad 4 tysiące pacjentów w całej Polsce otrzymało allogeniczny przeszczep komórek krwiotwórczych czyli od obcego dawcy.

PAP/ksem/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa metoda walki z rakiem. Komórki immunologiczne dostaną "plecaki z bombą"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 17:19
"Bomby" - zgodnie z pomysłem prof. Magdaleny Król z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - zniszczą nowotwory w miejscach nieosiągalnych dla współczesnej medycyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spada liczba przeszczepów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 16:43
Do końca lipca tego roku narządy pobrano od 295 osób zmarłych. To najgorszy wynik od lat. W analogicznym okresie ubiegłego roku dawców było 310, w 2014 r. - 345, a w 2013 r. - 341. Dane te skomentowali prof. dr hab. n. med. Roman Danielewicz (Poltransplant) i Robert Kęder (Federacja Pacjentów po Przeszczepach).
rozwiń zwiń