X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Machu Picchu naprawdę nazywało się Patallaqta

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 01:00
Nazwa pochodzi od słów w języku Inków, keczua: pata (stopień, schodek) i llaqta (miasto, wioska, prowincja). Tak sugerują historycy, opierając się na źródle z XVI wieku.
Machu Picchu naprawdę nazywało się Patallaqta
Foto: fot. Colegota/Wikimedia Commons/CC

Hiszpańska historyk Mari Carmen Martín Rubio odkryła prawdziwą nazwę Machu Picchu w XXXII rozdziale kroniki Juana de Betanzos z XVI wieku. Jak donosi hiszpański dziennik El País, Martin Rubio odkryła tę kronikę w 1987 roku w bibliotece Bartolomé March w Palma de Mallorca. Dzieło zostało napisane w 1551 roku. Oryginalnie miało 82 rozdziały, ale do dziś zachowało się ich 18. Kronika opowiada o wczesnej fazie podboju państwa Inków z punktu widzenia Indian. Juan de Betanzos był jednym z pierwyszych tłumaczy z keczua na hiszpański, a zatem mógł dobrze poznać poglądy i opowieści Inków.

W kronice czytamy, że Inka Paczakutek, jeden z najbardziej znanych władców i twórca potęgi państwa Inków, który wielokrotnie powiększył jego pierwotne terytorium, poprosił, aby pochowano go w "jego posiadłościach w Patallaqta”, w skrzyni z drewna.

Patallaqta miałaby być oryginalną nazwą Machu Picchu, centrum administracyjnego otoczonego przez żyzne pola. - Nazwa Machu Picchu oznacza "starą górę" - wyjaśnia Mari Carmen Martín. - W keczua góra to "orqo". Określenie "Picchu" jest zapożyczeniem z hiszpańskiego słowa "pico", szczyt. To nie jest oryginalna nazwa tego miejca - podkreśla.

Jak podaje peruwiański dziennik "El Comercio", ustalenia Hiszpanki potwierdzają historycy z Peru. Federico Kaufmann Doig, który pracuje właśnie nad książką o Machu Picchu, zgadza się z tezą Martín Rubio. Podobnie Luis Guillermo Lumbreras, który zauważa, że wśród ruin Machu Picchu można znaleźć ślady "bardzo ważnego pochówku".

(ew/elcomercio.pe)

Zobacz więcej na temat: archeologia Peru
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paititi – zaginione miasto Inków

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2008 08:13
Niedawno odkryte ruiny mogą okazać się pozostałosciami legendarnego państwa-miasta Paititi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcja tarasów uprawnych cytadeli Machu Picchu w Peru

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 06:00
Pierwsze, zrekonstruowane, tarasy uprawne w kompleksie archeologicznym Machu Picchu w Andach Peruwiańskich będzie można zwiedzać już od czerwca 2011 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Peru: 100. rocznica odkrycia Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 01:00
Machu Picchu zostało odkryte przez amerykańskiego archeologa Hirama Binghama 24 lipca 1911. Hiszpańscy konkwistadorzy nigdy nie dotarli do inkaskiego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ulicy w stolicy Peru znaleziono mumię

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 11:53
Na jednej z ulic Limy znaleziono zmumifikowane zwłoki kobiety porzucone tam wraz ze starożytnymi przedmiotami - podała agencja EFE.
rozwiń zwiń