X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PW-Sat jest w kosmosie i działa. Zobacz i posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 12:19
Polski satelita odłączył się od czwartego stopnia rakiety po około godzinie od startu z powierzchni Ziemi, na wysokości prawie 1500 km.
Audio
PW-Sat na orbicie
PW-Sat na orbicie Foto: materiały prasowe.
PW-Sat już działa
Polski satelita odłączył się od czwartego stopnia rakiety po około godzinie od startu z powierzchni Ziemi, na wysokości prawie 1500 km. 
W przestrzeń kosmiczną wyniosła go rakieta Vega podczas jej dziewiczego lotu (więcej>>>).
PW-Sat nie był jedynym satelitą, który poleciał na pokładzie Vegi. Jako pierwszy oddzieliły się włoskie satelity LARES i AlmaSat. Potem przyszła kolej na 7 Cubesatół, czyli sześcianów o wymiarach około 10x10x10 cm, zbudowanych przez studentów z Polski (PW-Sat), Hiszpanii, Francji, Romunii i Węgier.
Mniej więcej po dwóch godzinach od startu PW-Sat rozwinie antenę i satelita zacznie przesyłać dane telemetryczne do naziemnej stacji łączności. - PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube – sześcian). W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Gdy dotrze na orbitę i rozpocznie swoją misję rozłoży anteny, a nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra – wyjaśnia Maciej Urbanowicz z Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu PW-Sat.
Łączny koszt projektu to 0,5 mln euro. Sfinansowany został z programu PECS (umowa o współpracy między Polską a Europejską Agencją Kosmiczną) oraz z grantów Politechniki Warszawskiej.

Udało się już odebrać sygnał nadany z orbity. Odebrano go ze stacji naziemnej w Warszawie. PW-Sata obsługuje również stacja naziemna w Gdyni. Jesteśmy zatem w kontakcie z naszym satelitą, który działa poprawnie.

W przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę wyniosła rakieta Vega podczas jej dziewiczego lotu.

PW-Sat nie był jedynym urządzeniem, które poleciało na pokładzie Vegi. Jako pierwsze oddzieliły się włoskie satelity LARES i AlmaSat. Potem przyszła kolej na 7 Cubesatów, czyli sześcianów o wymiarach około 10x10x10 cm, zbudowanych przez studentów z Polski (PW-Sat), Hiszpanii, Francji, Romunii i Węgier.

Mniej więcej po dwóch godzinach od startu PW-Sat rozwinął antenę i satelita zaczął przesyłać dane telemetryczne do naziemnej stacji łączności. Co dalej? - Nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra – wyjaśnia Maciej Urbanowicz z Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu PW-Sat.

 

Łukasz Pochwała z Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, jeden z konstruktorów, wyjaśniał w "Sygnałach Dnia": - Przekornie mówiąc, satelita odniesie sukces, kiedy jak najszybciej spadnie na ziemię. Celem eksperymentu jest wypróbowanie systemu, który będzie powodował, że nieużywane już satelity będą szybciej schodziły z orbity i dojdzie do ich samospalenia w atmosferze ziemskiej.

Zobacz galerię>>>

Łączny koszt projektu to 0,5 mln euro. Sfinansowany został z programu PECS (umowa o współpracy między Polską a Europejską Agencją Kosmiczną) oraz z grantów Politechniki Warszawskiej. - Dajemy studentom niezwykłą szansę pracy nad prawdziwymi satelitami, aby mogli potem tę wiedzę wykorzystać w pracy zawodowej - mówią przedstawiciele ESA.

Start
Start Vegi z PW-Satem na pokładzie

 

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W poniedziałek debiutujemy na orbicie!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 15:00
W poniedziałek 13 lutego zostanie wystrzelony w kosmos pierwszy polski satelita - PW-Sat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy polski satelita poleciał w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 09:30
Dziś z europejskiej bazy kosmicznej w Gujanie Francuskiej wystartował pierwszy polski satelita - PW-Sat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rakieta VEGA z polskim satelitą wystartowała!

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 11:00
Rakieta Vega ma wynieść na orbitę w sumie dziewięć satelitów. Wystartowała z kosmodromu Kourou, znajdującego się w Gujanie Francuskiej. Zobacz wideo!
rozwiń zwiń