Firma ubiega się o zwrot podatku? Czeka ją niezapowiedziana kontrola

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 10:05
Ministerstwo finansów chce, by organy podatkowe mogły bez zapowiedzi odwiedzać firmy, które występują o zwrot podatku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Resort finansów uważa, że skarbówka powinna mieć możliwość sprawdzenia, czy firmy ubiegające się o zwrot podatku faktycznie prowadzą działalność gospodarczą i dokonują transakcji krajowych i międzynarodowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Takie kontrole miałyby odbywać się bez zapowiedzi.

 Założenia do projektu są w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.
Bez zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli urzędnicy będą mogli pojawić się w przedsiębiorstwie także po to, by sprawdzić czy podatnik, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej, faktycznie tej działalności nie prowadzi.
Według "DGP" ministerstwo finansów chce też, by przedsiębiorcy musieli przyjąć urzędników bez zapowiedzi jeżeli celem kontroli ma być sprawdzenie zasadności dokonania zwrotu nadpłaconego przez przedsiębiorcę podatku, o który wystąpił do fiskusa.
Przedstawiciele urzędu skarbowego będą mogli pojawiać się w firmach bez uprzedzenia, by badając stan zatrudnienia, skontrolować, jak wywiązuje się ona ze swoich obowiązków płatnika.

IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fiskus przyjrzy się służbowym autom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 15:01
Wraca pomysł na opodatkowanie korzystania ze służbowego samochodu. Ministerstwo Gospodarki proponuje rozliczenia w ryczałcie
rozwiń zwiń

Czytaj także

MF zaproponowało opodatkowanie dochodów spółek zakładanych za granicą

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 14:07
Raje podatkowe przestaną być już atrakcyjne? Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy projekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urzędy Skarbowe niszczą przedsiębiorców. Będą pozwy zbiorowe

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 14:36
Przedłużające się kontrole skarbowe wykańczają polskie firmy - ostrzega Ruch Palikota. Jako przykład podaje lubelską firmę NEXA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo chce zmienić przepisy podatkowe. "Kierunek zmian jest absurdalny"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 16:00
– Ministerstwu Finansów wydaje się, że jak będzie dociskać śrubę wszystkim wokół, to wyciśnie z naszego systemu więcej pieniędzy. A tak naprawdę zniechęci tysiące ludzi do prowadzenia firm – mówi Bartosz Marczuk, publicysta "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń