X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie! "Wielka radość i wielkie wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 21:00
Papież Franciszek ogłosił, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. odbędą się w Krakowie. Z tej okazji złoży wizytę w Polsce.
Audio
  • Papież Franciszek: Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce!
Polacy na mszy w Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża: Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku będą w Krakowie
Polacy na mszy w Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża: Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku będą w Krakowie!Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Władze kościelne i państwowe przyjęły wiadomość z radością, wspominając także o organizacyjnym wyzwaniu.
Papież ogłosił Kraków gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. podczas mszy św. w Rio de Janeiro na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata. Wiadomość wywołała aplauz ok. trzech milionów pielgrzymów ze 190 krajów, w tym z Polski. Gdy tylko papież wymienił nazwę "Kraków", Polacy ubrani w biało-czerwone koszulki dali upust radości oklaskami i tańcem.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>

W niedzielę uruchomiono stronę internetową Światowych Dni Młodzieży w Krakowie www.krakow2016.com. Zostało na niej umieszczone wystąpienie kard. Dziwisza

Wierni ze Wschodu

Według sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, bpa Wojciecha Polaka, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. będą okazją do zaproszenia młodych ludzi ze Wschodu - Litwy, Białorusi czy Ukrainy, a także z Rosji. Podczas ostatnich Dni Młodzieży organizowanych w Polsce, w Częstochowie, nasz kraj odwiedziło wielu młodych ludzi z Białorusi, Ukrainy czy Rosji.

”To dziedzictwo Jana Pawła II”

- Kraków na nowo staje się miastem młodości - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, nie kryjąc radości radości z decyzji papieża Franciszka. -  Kraków się otwiera, będzie się radował z przyjazdu młodzieży z całego świata, zrobimy wszystko, by przyjąć Was w sposób godny i serdeczny - mówił metropolita krakowski.

Kardynał Dziwisz: Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. "Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego">>>

Kardynał Dziwisz podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego - oświadczył.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 1985 r. w Rzymie, z inicjatywy Jana Pawła II. Ich idea narodziła się w 1984 r., kiedy po zakończeniu Roku Świętego Jan Paweł II przekazał młodzieży czterometrowej wysokości drewniany krzyż, wzywając młodych, aby ponieśli go przez cały świat.

Jan Paweł II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Reakcje prezydenta RP, prezydenta Krakowa

Z przyjazdu papieża do Polski cieszy się prezydent Bronisław Komorowski. Szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek przypomniała, że prezydent osobiście zaprosił Ojca Świętego Franciszka do Polski po jego mszy świętej inauguracyjnej. - Dlatego prezydent z dużą radością przyjmuje fakt, że do tej wizyty ma dojść w 2016 roku - powiedziała Polskiemu Radiu.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w rozmowie z KAI cieszył się z faktu przyznania miastu organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. - Na świecie jest wiele miejsc, które starają się o ten zaszczyt. My ten zaszczyt zawdzięczamy przede wszystkim błogosławionemu Janowi Pawłowi II i wyjątkowej więzi papieża-Polaka z Krakowem" - podkreślił Jacek Majchrowski.  Jak dodał, to wydarzenie będzie miało ogromną wartość promocyjną dla miasta. Prezydent Krakowa jest przekonany, że miasto udźwignie ciężar organizacji tego wydarzenia.

Biskupi: wielka radość i wielkie zobowiązanie

Organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie to wielka radość, ale i duże zobowiązanie. Jak powiedział ksiądz Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przed Kościołem w Polsce stoi duże wyzwanie organizacyjne. To szansa również dla duszpasterstwa młodzieży, by stało się jeszcze bardziej prężne, to także okazja do tego, by wykorzystać Światowe Dni Młodzieży do promocji Polski i Krakowa - przekonywał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Józef Kloch podkreślił, że 2016 rok będzie także 1050. rocznicą chrztu Polski. Właśnie z tej okazji Episkopat zapraszał do Polski Benedykta XVI, następnie papieża Franciszka, swoje zaproszenie wystosował również prezydent Komorowski - powiedział.

Arcybiskup Józef Michalik zaprasza młodzież całego świata do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jest wdzięczny Ojcu Świętemu za wyznaczenie naszej dawnej stolicy na kolejne miejsce spotkania młodych. Teraz czeka nas dużo pracy, nie tylko w Archidiecezji Krakowskiej - mówił dziennikarzom arcybiskup. Jego zdaniem młodzi mogą pokazać rodzicom i starszym, że to co proponuje Chrystus jest dla nich ważne.

Przygotujmy się solidnie do tego wielkiego wydarzenia - podkreślał jezuita i teolog, ojciec Krzysztof Mądel. Jak mówił, młodzi powinni być częściej zachęcani do zaangażowania się w parafialnych wspólnotach religijnych czy służenia na rzecz innych osób. Aby pokazali podczas spotkania z papieżem, że w pełni żyją wiarą chrześcijańską - tłumaczył jezuita.
To będą już drugie Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Poprzednie odbyły się w 1991 roku w Częstochowie.

PAP/IAR/agkm

 

Polacy
Polacy w Rio de Janeiro cieszą się po ogłoszeniu decyzji papieża o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIA

 

Polacy
Polacy cieszą się z decyzji papieża, fot. PAP/EPA//Antonio Lacerda

 

/

fot. PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży: Polacy zachwyceni spotkaniem w Rio

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 16:00
W Rio de Janeiro dobiegają końca 28. Światowe Dni Młodzieży. W trwającym od wtorku spotkaniu młodych katolików uczestniczy kilkutysięczna grupa Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie? Papież wkrótce ogłosi decyzję!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 16:20
W Brazylii na plaży Copacabana odprawiana jest msza święta kończąca Światowe Dni Młodzieży. Po niej dowiemy się, czy kolejne spotkanie będzie w Krakowie. Jest to bardzo prawdopodobne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Papież przyjedzie do Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 19:51
Papież Franciszek ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży będą zorganizowane w 2016 roku w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie! Abp Michalik: trzeba zadbać o młodych ze wschodu!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 19:35
Arcybiskup Józef Michalik zaprasza młodzież całego świata do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży w Polsce. "Dla prezydenta to radość"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 18:54
Prezydent wyraził radość z decyzji papieża Franciszka o przyjeździe do Polski w 2016. W marcu Bronisław Komorowski osobiście przekazał papieżowi zaproszenie do naszego kraju.
rozwiń zwiń