Relikwie Jana Pawła II w miejscu narodzin Abrahama w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 17:21
Jan Paweł II chciał odwiedzić Irak w czasie Wielkiego Jubileuszu roku 2000, ale ze względów bezpieczeństwa okazało się to niemożliwe. Teraz jadą do tego kraju jego relikwie oraz figura z brązu.
Audio
  • Relikwie Jana Pawła II w Iraku. Z Rzymu Marek Lehnert (IAR)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Wikipedia/Leja

Listę miejsc, które Jan Paweł II chciał odwiedzić w roku 2000 otwierało miasto Ur w Iraku, miejsce urodzenia proroka Abrahama, ojca trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Władze Iraku nie zgodziły się jednak na to, twierdząc, że nie są w stanie zapewnić papieżowi bezpieczeństwa. Pielgrzymka do Ur miała więc charakter symboliczny i odbyła się w Watykanie 23 lutego 2000 roku.

Zobacz serwis specjalny - Jan Paweł II>>>

Po blisko czternastu latach, dzięki biuru pielgrzymkowemu diecezji rzymskiej, znajdą się tam niebawem jego relikwie. Specjalna delegacja, która odleciała z Rzymu do stolicy Iraku, zabrała z sobą poświęcone przez papieża Franciszka dary dla chrześcijan w tym kraju. Jednym z nich jest zakrwawiony fragment sutanny, którą papież miał na sobie w momencie zamachu 13 maja 1981 roku.

mc

''

Czytaj także

"Habemus papam". Kardynał Karol Wojtyła papieżem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 11:01
35 lat temu arcybiskup metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burmistrz Rzymu: 100 światowych przywódców na kanonizacji Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 07:19
W Watykanie trwają już przygotowania do uroczystości wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbędzie się 27 kwietnia 2014 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Paweł II całe życie służył prawdzie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 00:50
- Poznałem Karola Wojtyłę w latach 50., jako młodego księdza. To było u Mieczysława Kotlarczyka, dla którego komponowałem muzykę. Już wtedy wiedziałem, że to niezwykły człowiek - wspominał kompozytor w okresie żałoby po śmierci Jana Pawła II.
rozwiń zwiń