X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prokuratura: zwrot "polskie obozy" nie znieważa Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 14:39
Stołeczna prokuratura uznała, że zwrot "polskie obozy zagłady" nie wskazuje na to, by zakładali je Polacy, ale tylko na ich położenie geograficzne i odmówiła śledztwa ws. znieważenia narodu polskiego takim zwrotem niemieckiej gazety.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak poinformował, że jeszcze w październiku Prokuratura Rejonowa dla Warszawy-Mokotowa z braku znamion przestępstwa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie takiego zwrotu w jednej z niemieckich gazet.
Jak napisała "Gazeta Polska Codziennie" zawiadomienie o przestępstwie złożyli członkowie Związku Polaków w Niemczech "Rodło", których oburzyło takie stwierdzenie "Rheinische Post" z sierpnia 2013 r.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>
Prokuratura ustaliła, że jeszcze tego samego dnia gazeta przeprosiła za ten zwrot, uznając go za pomyłkę i przyznając, że "jest on nie do zaakceptowania". Prokuratura nie dopatrzyła się, by zamiarem autorów było znieważenie narodu polskiego, jak napisano w zawiadomieniu.
Art. 133 kodeksu karnego stanowi: "Kto publicznie znieważa naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
- Sformułowanie polskie obozy zagłady, choć wyjątkowo niefortunne, nie miało na celu wskazania, iż obozy takie zakładali Polacy, a jedynie, iż położone one były na ziemiach polskich - napisano w uzasadnieniu odmowy śledztwa.
Mokotowska prokuratura stwierdziła zarazem, że "nie stanowi to akceptacji dla używania takich sformułowań, które mogą rodzić u odbiorcy fałszywe i mylne wnioski co do przebiegu wydarzeń historycznych".
W uzasadnieniu prokuratura podkreśliła też, że w podobnych przypadkach konieczne jest reagowanie właściwych instytucji, np. MSZ poprzez żądania sprostowań.
Postanowienie nie jest prawomocne. Związek Polaków w Niemczech może złożyć zażalenie.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

to

Komentarze7
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Stefan Jr2013-12-14 12:48 Zgłoś
"Kto publicznie używa słów „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy zagłady”, „polskie obozy koncentracyjne” lub inne, które stosują przymiotni „polskie” wobec niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady podlega grzywnie, ograniczeniu wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 5. Wyrok podawany jest do publicznej wiadomości." Taki jest projekt zmiany ustawy złożony w październiku. I już to POwinno mobilizować prokuratorów. Ale oni są POprawni POlitycznie jak ZdRadek.
StaszekW2013-12-14 04:23 Zgłoś
Dlaczego usuneli moj wpis?to po 1 a po2 mnie obraza zwrot polskie obozy
zgadaj2013-12-13 22:57 Zgłoś
Można się domyślać, że pan/i prokurator jeździ polskim Volskwagenem, Oplem, ew. Fiatem, a bzdury które opowiada ogląda w polskim telewizorze LG w polskiej stacji TVN.
zima2013-12-13 22:38 Zgłoś
Katastrofa. Kolejna katastrofa. Nas po prostu nie ma.
szeleszczyciel2013-12-13 17:22 Zgłoś
Prokuratura? To ma chyba coś z kurami wspólnego. Obcogdakającymi!
zgadaj2013-12-13 16:56 Zgłoś
Śmiesznie wygląda polska prokuratura w świetle oceny i aktualnego apelu Knesetu.
Oberek2013-12-13 16:33 Zgłoś
"Sformułowanie polskie obozy zagłady, choć wyjątkowo niefortunne, nie miało na celu wskazania, iż obozy takie zakładali Polacy, a jedynie, iż położone one były na ziemiach polskich - napisano w uzasadnieniu odmowy śledztwa". - No proszę, Prokuratura wie, co autor miał na myśli, tylko, czy czytelnik zrozumie to tak samo? - Nie jest rolą Prokuratury wchodzić w "duszę" autora, tylko strzec interesu Polski, który jest poważnie zagrożony, bowiem, nie jest to odosobniony przypadek. Zważywszy, że takie sformułowanie padło w niemieckiej prasie, o niefortunnym przejęzyczeniu mowy nie ma. Niemcy zbyt wiele na tych "przejęzyczeniach korzystają a Polska zbyt wiele traci. Na ile polska jest ta Prokuratura????

Czytaj także

Włoska agencja prasowa napisała o Auschwitz "polski obóz"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 18:00
Ambasada Polski w Rzymie zapowiedziała, że będzie interweniowała w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka gazeta: polski obóz zagłady w Sobiborze

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 18:58
Niemiecki dziennik "Koelnische Rundschau" użył w opublikowanym w sobotę materiale kłamliwego zwrotu "polski obóz zagłady" na określenie niemieckiego obozu w Sobiborze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelski parlament potępi określenie "polskie obozy śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:15
Kneset na specjalnym styczniowym posiedzeniu w Polsce ma przyjąć rezolucję w sprawie nazywania hitlerowskich obozów polskimi - podaje TVP Info.
rozwiń zwiń