Nowe rakiety w Kaliningradzie. W ich zasięgu całe terytorium Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 19:20
Rosja rozmieściła na terenie Kaliningradu w pobliżu granicy z Polską oraz wzdłuż granicy z krajami bałtyckimi rakiety krótkiego zasięgu typu Iskander-M, przystosowane do przenoszenia głowic atomowych - podał niemiecki tabloid "Bild".
Lądowy pocisk batalistyczny krótkiego zasięgu - Iskander
Lądowy pocisk batalistyczny krótkiego zasięgu - IskanderFoto: Aleksey Toritsyn/ Wikimedia Commons

Redakcja powołuje się na tajne zdjęcia satelitarne, mające być dowodem na rozmieszczenie dwucyfrowej liczby rakiet. Rozlokowanie broni rakietowej miało miejsce w minionych dwunastu miesiącach - pisze "Bild". W zasięgu rakiet (500 km) znajduje się całe terytorium Polski oraz "teoretycznie" nawet Berlin.
Jak pisze niemiecki tabloid, rakiety, określane przez NATO jako SS-26 Stone, są odpowiedzią prezydenta Rosji Władimira Putina na plany budowy europejskiej tarczy antyrakietowej.

Amerykański program obrony przeciwrakietowej
Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta USA Baracka Obamę w 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.
Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. W dalszej fazie - ok. 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Ok. 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

to

''

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2013-12-14 15:50 Zgłoś
Odkąd Polska za sprawą obecnego rezydenta Pałacu Namiestnikowskiego rozpoczęła "erę przyjaźni" z Rosją, Putin otacza nas swoją życzliwością... Każdy kocha, jak potrafi

Czytaj także

Rosja: iskandery będą przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 19:34
Moskwa znów grozi ostrzałem tarczy antyrakietowej. Strzelać ma iskanderami, które chce umieścić przy polskiej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: udany test rakiety. "Przebiłaby tarczę"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 10:51
Na poligonie w Plesiecku pomyślnie przeprowadzono próbę nowej superrakiety balistycznej, a w Irkucku stanęła nowoczesna stacja radiolokacyjna Woroneż - DM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja boi się ataku rakietowego. Buduje tarczę!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 10:27
W 2013 roku na granicach Federacji Rosyjskiej zostaną rozmieszczone nowoczesne stacje radiolokacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja sprzeda Białorusi cztery systemy przeciwlotnicze S-300

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 23:22
Białoruś kupi od Rosji cztery kompleksy rakiet S-300 PMU1. Decyzję podjęto podczas spotkania ministrów obrony Rosji i Białorusi, które odbyło się w tym tygodniu. Eksperci zastanawiają się, czy na Białoruś mogą trafić rakiety Iskander.
rozwiń zwiń