X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tysiące ludzi na Majdanie. Chcą dymisji rządu i umowy z UE

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 14:02
Ukraińcy przyszli tłumnie na potężną demonstrację za podpisaniem umowy z Unią Europejską.
Audio
  • Relacja Tomasza Majki z Kijowa (IAR): tłumy na Majdanie Niepodległości
Protest na Majdanie
Protest na MajdanieFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Potężne tłumy na Majdanie: na demonstrację przyszły setki tysięcy protestujących. Niezmiennie na placu Niepodległości demonstranci domagają się dymisji rządu i podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Ze sceny Majdanu wystąpili po południu dwaj amerykańscy senatorowie: John McCain, kandydat Republikanów w wyborach prezydenckich w 2008 roku, oraz Demokrata Chris Murphy.

- Jesteśmy tutaj, by poprzeć prawo Ukrainy do zmiany swego losu w sposób wolny, pokojowy i demokratyczny. Wasza przyszłość znajduje się w zjednoczonej Europie! Ukraina uczyni Europę lepszą i Europa uczyni lepszą Ukrainę! Mówię dziś Ukraińcom: Ameryka jest z wami! - mówił McCain.

Podobne przesłanie przywiózł 40-letni senator Murphy. - Przyszłość Ukrainy jest w łączności z Europą i USA popierają wasz wybór. Jako najmłodszy spośród stu senatorów USA mam przesłanie do młodych ludzi, którzy się tutaj zebrali: droga do przemian wiedzie przez pokojowy protest. My, w Ameryce, jesteśmy zadowoleni, że nie zważając na przemoc, do której doszło na Majdanie, wy stoicie tutaj uczestnicząc w pokojowej demonstracji - oświadczył. Zachodni politycy nie ukrywają, że przebywają w tych dniach w Kijowie, by nie dopuścić do ponownego użycia siły wobec uczestników akcji na Majdanie Niepodległości - pisze PAP. Na Ukrainie znajduje się obecnie szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius, którego kraj przewodniczy w tym półroczu Radzie UE.

 

Demonstracja
Demonstracja proeuropejska, fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

PAP/EPA/ZURAB
PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

 

Tłumy w centrum Kijowa

Plac Niepodległości wypełniony jest już po brzegi, władza tym razem nie zdecydowała sie na zablokowanie centralnych stacji metra. Opozycja zarzucała, że wcześniejsze takie działania utrudniały dostęp do demonstracji. Dlatego teraz z podziemnej kolei wychodzą tysiące osób prosto na Majdan.
W wiecu, tak jak w poprzednich weekendach, uczestniczy wielu przyjezdnych. Orest, który dotarł do Kjowa z Truskawca wspomina, że 9 lat temu też tu protestował w czasie "pomarańczowej rewolucji". - Wtedy protest był za politykami. teraz za Unią Europejską. Ale dużych różnic nie ma, też walczymy o prawdę i wolność - wylicza Orest.

To już czwarty taki olbrzymi protest od końca listopada. W poprzednich według różnych szacunków brało udział nawet do pół miliona czy miliona osób.Liderzy opozycji deklarują, żę będą na Majdanie przynajmniej do najbliższego wtorku, bowiem wówczas do Moskwy leci delegacja rządu ukraińskiego na rozmowy gospodarcze.

Fuele: nie ma odpowiedzi w sprawie umowy od Kijowa, prace wstrzymane >>>

McCain: możliwe sankcje w razie użycia przemocy na Ukrainie >>>

Manifestacja Partii Regionów

Do 10 tysięcy osób zebrała przed Radą Najwyższą rządząca Partia Regionów. Mają oni wyrażać poparcie dla polityki prezydenta Wiktora Janukowycza, który zrezygnował w ostatnim momencie z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
W demonstracji uczestniczą głównie osoby spoza Kijowa, przede wszystkim ze wschodu i południa kraju. Wszystkie dojechały do stolicy w zorganizowanych grupach. Obecnie chodzą po pobliskim parku Maryńskim, słuchają muzyki, jedzą i piją, w tym także alkohol. Wśród nich nie ma tego entuzjazmu, który jest na proeuropejskim Majdanie, jest jednak przekonanie o tym, że trzeba poprzeć politykę prezydenta. Ich zdaniem, w mediach za mało się mówi takich ludziach, jak oni. „Musi być porządek w kraju. Mamy prezydenta, i to dobrego, po co go usuwać” - powiedział Polskiemu Radiu Mykoła z obwodu żytomierskiego.
Do demonstrantów przychodzą też zwolennicy integracji europejskiej. Trzymają tablice, między innymi, z hasłami: „Uśmiechnij się”, czy „Uściśnijmy sobie ręce”. Marianna ze Lwowa, która studiuje w Rzeszowie, powiedziała, że ludzie są pozytywnie nastawieni. „Ściskamy sobie ręce, rozmawiamy” - dodała.
Aby dotrzeć z jednej demonstracji na drugą trzeba jednak pokonać długą drogę. Najkrótsza, ulicą Hruszewskiego, jest zastawiona przez kilka punktów kontrolnych wojsk wewnętrznych i milicji.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Sobotnie protesty: Majdan i Antymajdan

W sobotnim proteście Partii Regionów na placu Europejskim wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Większość z nich otrzymała za przyjazd pieniądze - od 200 do 300 hrywien, czyli od 80 do 120 złotych. Na prowincji są to bardzo duże kwoty, dlatego - jak informują media - chętnych na wyjazd do stolicy nie brakuje. Po zakończeniu manifestacji plac szybko opustoszał, a większość demonstrantów w zwartych grupach udała się do autobusów i w kierunku dworca kolejowego.

(Wideo: sobotnia demonstracja Partii Regionów, TVN24/x-news)

Majdan i Antymajdan rozdzielone kordonem

Plac Europejski znajduje się ok. 200 metrów od Majdanu Niepodległości, gdzie za masywnymi barykadami zbudowanymi z worków wypełnionych lodem mieści się obozowisko zwolenników zbliżenia Ukrainy z UE. W sobotę uczestników obu demonstracji rozdzielono szczelnym kordonem z ustawionych rzędem autobusów milicyjnych.

Koncert na Majdanie
W sobotę wieczorem Majdan był wypełniony po brzegi przez kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów, którzy wysłuchali koncertu gwiazdy ukraińskiej estrady - lwowskiej grupy "Okean Elzy". Noc na głównym placu Kijowa minęła spokojnie, przebywało na nim kilka tysięcy ludzi. Jedni rozgrzewali się przy ogniu palącym się w metalowych beczkach, inni - skacząc w rytm granej ze sceny muzyki. Wielu z nich czuwało przy barykadach.
Niedziela jest 25. dniem protestów Ukraińców niezadowolonych z decyzji władz o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE. Po tym, kiedy 30 listopada milicja po raz pierwszy użyła wobec demonstrantów siły, zgromadzeni na Majdanie w Kijowie ludzie zaczęli domagać się również ustąpienia rządu i prezydenta Janukowycza.
IAR/PAP//agkm

Zobacz więcej na temat: Rosja Ukraina Unia Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty na Ukrainie. "Do Kijowa będą jeździć czołowi politcy UE"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 15:52
Według dyplomatów na razie misja mediacyjna Unii Europejskiej na Ukrainie nie jest planowana. - Pomysł jest taki, by do Kijowa regularnie jeździli ministrowie spraw zagranicznych - zdradził wysoki rangą dyplomata UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kliczko do Janukowycza: to pan jest odpowiedzialny za wydarzenia na Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:14
Szef opozycyjnej partii Udar zarzucił prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi, że jest osobiście odpowiedzialny za brutalność milicji wobec demonstrantów na Placu Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sawicki: spodziewam się gorących najbliższych dni na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:50
- Dzisiejsze rozmowy, które podjął Janukowycz z opozycją są, w mojej ocenie, tylko markowaniem chęci z jego strony, bo jednocześnie mamy sygnały, że z Donbasu i z południowej Ukrainy jadą autokary rzekomych demonstrantów na Majdan - powiedział w radiowej Jedynce Marek Sawicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągły stół w Kijowie. Ukraińska opozycja niezadowolona ze spotkania

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:39
Piątkowe obrady okrągłego stołu między władzami a opozycją na Ukrainie nie przyniosły porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dojdzie do konfrontacji? Wielkie manifestacje w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 13:15
Organizowanie na Ukrainie manifestacji zwolenników władz, tuż obok ich przeciwników, to niebezpieczny zabieg. Takiego zdania są ukraińscy eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To podłe zachowanie!" - McCain krytykuje władze Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 08:37
Przed wyjazdem do Kijowa polityk skrytykował użycie siły wobec demonstrujących na Majdanie. McCain będzie najwyższym rangą politykiem z USA, który odwiedza stolicę Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów: tłumy na ulicach. Na razie bez zamieszek

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 14:52
Z jednej strony zwolennicy prezydenta - z drugiej jego przeciwnicy. Stolica Ukrainy przekształca się w bitewne pole dwóch skonfliktowanych stron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Ukrainy: na tym etapie nie podpiszemy umowy z UE!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 17:14
Ci tak zwani liderzy opozycji, opowiadają bajki, że podpiszemy umowę i od razu będziemy jeździć do Europy bez wiz. Nic podobnego! Jeśli podpisalibyśmy tę umowę, to w ciągu roku stracilibyśmy cały nasz przemysł - oświadczył szef ukraińskiego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie media o Majdanie: "prowokatorzy i nic nie rozumiejący tłum"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 17:40
Ukraińców do antyrządowych demonstracji podżegają europejscy politycy. Natomiast jakiekolwiek starcia z milicją to prowokacje - twierdzą rosyjscy dziennikarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Kijowie. Opozycja boi się prowokacji

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 20:16
Zwolennicy prezydenta Wiktora Janukowycza wrócili do domów. W centrum stolicy Ukrainy zostali już tylko przeciwnicy obecnych władz.
rozwiń zwiń