X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pretoria: wielki pomnik Mandeli przed siedzibą władz

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 12:06
Mierzący 9 metrów wysokości i ważący 4,5 tony monument z brązu kosztował 8 mln randów (800 tys. dolarów). Jest to największy na świecie posąg przedstawiający Mandelę.
RPA. Olbrzymi pomnik Mandeli odsłonięto przed siedzibą władz w Pretorii
RPA. Olbrzymi pomnik Mandeli odsłonięto przed siedzibą władz w Pretorii Foto: PAP/EPA/STRINGER

Olbrzymi pomnik byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli odsłonił w poniedziałek obecny szef państwa Jacob Zuma przed siedzibą władz - Union Buildings - w Pretorii, nazajutrz po uroczystościach pogrzebowych zmarłego 5 grudnia bohatera walki z apartheidem.

"Otwarte ramiona symbolem demokratycznej Republiki Południowej Afryki"

Pomnik ukazujący uśmiechniętego Madibę (klanowe imię Mandeli) z otwartymi szeroko ramionami jest dziełem południowoafrykańskich artystów-rzeźbiarzy Andre Prinsloo i Ruhana Janse van Vuurena.

Prezydent Zuma powiedział na uroczystości, że na innych pomnikach Mandela przedstawiany jest raczej z uniesiona pięścią do góry. Tym razem otwarte ramiona to symbol demokratycznej Republiki Południowej Afryki. (Mandela) obejmuje cały naród i zaprasza, byśmy się połączyli, my naród tęczy - powiedział prezydent.

Agencja AFP pisze, że wielu internautów zauważyło, iż postać Mandeli uwieczniona w brązie przypomina słynny pomnik Jezusa Chrystusa Odkupiciela wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro.

CNN Newsource/x-news

Pomnik stanął na miejscu pomnika generała

Odsłonięcie pomnika nastąpiło w Dniu Pojednania, kiedy w RPA obchodzone jest święto publiczne na pamiątkę zakończenia konfliktu rasowego.

Pomnik Mandeli stanął na miejscu pomnika generała Jamesa Barry'ego Munnika Hertzoga, założyciela nacjonalistycznej Partii Narodowej, która zaprowadziła w RPA apartheid.

W niedzielę Nelson Mandela został pochowany na cmentarzu w swej rodzinnej wiosce Qunu w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Pogrzeb i wcześniejszy niedzielny ceremoniał zakończyły 10-dniowe uroczystości żałobne w RPA. Jeden z najwybitniejszych przywódców i mężów stanu, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla zmarł w wieku 95 lat.

<<<Pożegnanie Mandeli. "Będziemy pamiętać Cię jako człowieka uczciwości”>>>

Prezydent RPA na pogrzebie Nelsona Mandeli:

CNN Newsource/x-news

Mandela to symbol walki z apartheidem. Urodził się w 1918 roku. Od młodości związany z rządzącym dzisiaj w RPA Afrykańskim Kongresem Narodowym. Spędził w więzieniu 27 lat i to właśnie tam narodził się jego program polityczny.

Nelson Mandela wyszedł na wolność w 1990 w roku po decyzji ówczesnego prezydenta RPA Frederika de Klerka. Po zniesieniu apartheidu został nowym prezydentem kraju i wspólnie ze swoim poprzednikiem otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W 2008 r. Amerykanie oficjalnie skreślili Mandelę oraz Afrykański Kongres Narodowy z listy terrorystów.

Obecny prezydent kraju Jacob Zuma zapewnia, że partia rządząca Afrykański Kongres Narodowy nie dopuści po śmierci Mandeli do nawrotu napięć rasowych w kraju.

IAR,PAP,kh

''

Zobacz więcej na temat: Nelson Mandela pogrzeby RPA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sforsowali barierki, by dostać się do trumny z ciałem Nelsona Mandeli

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 20:12
Do zdarzenia doszło chwilę przed wyprowadzeniem trumny z ciałem byłego prezydenta RPA z siedziby władz w Pretorii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Nelsona Mandeli. 4 tysiące gości

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 07:29
Pogrzeb Nelsona Mandeli w rodzinnej wiosce Kunu w RPA, jest ostatnią częścią uroczystości, które trwają w Afryce od 5 grudnia, czyli od śmierci pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Nelsona Mandeli. "Jesteśmy dumni z jego osiągnięć”

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 09:17
W uroczystości pogrzebowej w Qunu - rodzinnym mieście byłego prezydenta RPA - uczestniczy 4,5 tysiąca osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Nelsona Mandeli. "Jego dziedzictwo przetrwa wieki"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 10:50
Zakończyła się oficjalna część pogrzebu Nelsona Mandeli. Byłego prezydenta RPA żegnało przeszło 4 tysiące osób. W ceremonii wzięli udział prezydenci i premierzy państw afrykańskich, a także książę Karol i przyjaciel Mandeli, laureat pokojowej nagrody Nobla, arcybiskup Desmond Tutu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Mandeli. "Będziemy pamiętać Cię jako człowieka uczciwości”

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 12:20
Nelson Mandela został pochowany na cmentarzu w Qunu. W oficjalnych uroczystościach w rodzinnej wsi byłego prezydenta RPA wzięło udział ponad 4 tysiące osób. W samym obrzędzie pochówku uczestniczyła jedynie najbliższa rodzina Mandeli, jego przyjaciele, politycy oraz wojsko.
rozwiń zwiń