X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zamachy w Iraku. 89 ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 19:22
Seria krwawych zamachów w Iraku. Blisko 100 zabitych i tyle samo rannych. Rok 2013 przejdzie do historii jako najbardziej krwawy od sześciu lat.
Iracka policja. Zdjęcie archiwalne
Iracka policja. Zdjęcie archiwalneFoto: Wikipedia/Christopher A. Marasky, U.S. Air Force

Zamachy terrorystyczne to wynik narastającego w ostatnich miesiącach napięcia między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Nuriego al-Malikiego dąży do jej zmarginalizowania.
Powiązani z Al-Kaidą sunniccy ekstremiści liczą na ponowne rozpętanie międzywyznaniowego konfliktu. Przez pierwsze lata po obaleniu dyktatury Saddama Husajna konflikt spychał kraj na krawędź wojny domowej. Zamiarom tym sprzyja sytuacja w sąsiedniej Syrii, gdzie od ponad dwóch lat sunniccy w większości rebelianci walczą z reżymem prezydenta Baszara el-Asada.

Do najtragiczniejszego w skutkach ataku doszło w miejscowości Jusfija koło Bagdadu. Trzy bomby eksplodowały niedaleko miejsca, w którym trwała uroczystość pogrzebowa. Zginęło co najmniej 24 szyickich pielgrzymów.
Pozostałych zamachów dokonano w Bagdadzie oraz w miastach Beidżi i Tikrit. Jak dotąd nikt się do nich nie przyznał. Ofiarami ataków byli przede wszystkim szyici i funkcjonariusze służb bezpieczeństwa.

W mieście Bajdżi domniemani terroryści z Al-Kaidy zaatakowali policyjny areszt. Według źródeł w siłach bezpieczeństwa, napastnicy zdetonowali najpierw samochód-pułapkę, a potem otworzyli ogień do policjantów. Lokalne media podawały początkowo, że wielu aresztowanych zdołało zbiec - co policja zdementowała. Poinformowała jednocześnie, że w starciu tym zginęło czterech policjantów i sześciu terrorystów.
Iracka agencja Sumeria News podała, że w prowincji Anbar zamachowiec-samobójca zdetonował bombę przy drogowej placówce kontrolnej, zabijając oficera.
W Mosulu na północy Iraku ostrzelano autobus wiozący szyickich pielgrzymów do ich sanktuarium w Karbali. Śmierć poniosło siedem osób, w tym cztery kobiety.
Od początku grudnia w zamachach w Iraku zginęło przeszło 260 osób. Kończący się rok będzie w tym kraju najbardziej krwawy od 6 lat.

IAR/PAP/asop

Zobacz więcej na temat: Irak terroryzm zamach
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2013-12-16 21:58 Zgłoś
“Nie zacząłeś doceniać prawdziwego wymiaru naszej winy. Jesteśmy najeźdźcami. Jesteśmy burzycielami. Jesteśmy panami. Wzięliśmy twój świat, twoje ideały, twoje przeznaczenie i sprowadziliśmy tam spustoszenie. Sprowokowaliśmy nie tylko ostatnią wielką wojnę ale prawie wszystkie twoje wojny, nie tylko rewolucję w Rosji ale wszystkie ważne rewolucje w historii ludzkości. Wprowadziliśmy zamieszanie i frustracje w twoje życie personalne. Ciągle to robimy. Nikt nie jest w stanie powiedzieć jak długo będziemy to kontynuować.” - 1928, Marcus Ravage, żydowski biograf Rotschildów w eseju “The Real Case Against the Jews.”
Oberek2013-12-16 20:54 Zgłoś
Kiedy ktoś chce podpalić świat, gdzieś musi podłożyć ogień. Muzułmanie podpalają, czy muzułmanie giną... Ktoś wie, jak jest? Ktoś jeszcze wierzy w Al-Kaidę? Co kilka minut ginie chrześcijanin. Zabijani są biedni, zatem biedni są poza podejrzeniami. Bogaci robią na tym interesy, zatem kto zabija?

Czytaj także

Seria krwawych zamachów w Iraku w czasie Święta Ofiar

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 19:15
Co najmniej 48 ludzi zginęło w czwartek w Iraku w serii zamachów samobójczych i eksplozji samochodów pułapek - informują władze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irak: kilkadziesiąt osób zabitych w serii zamachów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 10:08
Rośnie liczba ofiar śmiertelnych po wybuchu samochodów-pułapek w Iraku. W powietrze wysadzono sześć do dziesięciu pojazdów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irak: 56 zabitych w serii eksplozji samochodów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 13:44
Rośnie liczba ofiar śmiertelnych po wybuchu samochodów-pułapek w Iraku w okolicach Bagdadu i Mosulu. W Mosulu zamachowiec wjechał w grupę żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W październiku zginęło w Iraku niemal 1000 osób

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 11:20
Był to najtragiczniejszy miesiąc w Iraku od 2008 r. Bilans ofiar zamachów od początku roku sięga już 7 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seria krwawych zamachów w Iraku. Dziesiątki ofiar

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 20:48
Co najmniej 24 osoby zginęły w poniedziałek w serii zamachów w Iraku. Większość ataków przeprowadzono w Bagdadzie, a ofiary to głównie ludność cywilna i funkcjonariusze policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwawa sobota w Iraku. W zamachach zginęło co najmniej 15 osób

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 20:04
Wzrost liczby aktów terroru w Iraku rodzi obawy, że może się powtórzyć fala przemocy na tle religijnym, jak w latach 2006-2007, na które przypadł jej szczyt.
rozwiń zwiń