X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowy Meksyk legalizuje małżeństwa homoseksualne

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 08:04
Kolejny amerykański stan zalegalizował małżeństwa homoseksualne. Tym razem jest to położony na południowym zachodzie USA Nowy Meksyk. Legalizacja jest skutkiem decyzji stanowego sądu najwyższego.
Audio
  • Nowy Meksyk legalizuje małżeństwa homoseksualne - korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
Nowy Meksyk legalizuje małżeństwa homoseksualne
Foto: Glow Images/East News

Sąd Najwyższy Nowego Meksyku uznał, że odbieranie grupie obywateli praw i obowiązków związanych z cywilnym małżeństwem jest złamaniem konstytucyjnej zasady równości. Sąd odrzucił główny argument przeciwników małżeństw homoseksualnych, że za zakazem przemawia ważny interes społeczny jakim jest wspieranie prokreacji i wychowywania dzieci. - Prokreacja nigdy nie była i nie jest warunkiem małżeństwa w Nowym Meksyku. Związki takie mogą zawierać osoby starsze i bezpłodne - napisali sędziowie w uzasadnieniu decyzji, którą podjęli jednogłośnie.

Po decyzji sądu najwyższego Nowy Meksyk stał się 17 stanem USA, który zalegalizował małżeństwa gejów i lesbijek. Podobne prawo obowiązuje też w stolicy USA Waszyngtonie. Spośród 33 stanów, gdzie małżeństwa homoseksualne są nielegalne, 10 wprowadziło związki partnerskie. Obecnie większość Amerykanów popiera małżeństwa homoseksualne. Zmiana w świadomości mieszkańców USA wynika przede wszystkim z faktu, że tam gdzie je zalegalizowano nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków społecznych.

''IAR/aj

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2013-12-20 11:26 Zgłoś
"Prokreacja nigdy nie była i nie jest warunkiem małżeństwa" - Oczywiście, najpierw ludzie się żenią a potem mają dzieci, nie za odwrót. Kiedy ludzie robią coś na opak, to życie im tak odpłaca. Jeśli patrzymy na życie od d... strony, to życie też ma nas w d..., to jest właśnie cywilizacja śmierci. Skutki będą nieuchronne, nawet, jeśli trzeba będzie na nie poczekać kilka lat

Czytaj także

Chorwacja: nie będzie małżeństw homoseksualnych. Referendum ważne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 14:40
Przeciwko legalizacji małżeństw jednej płci wypowiedziało się blisko 66% głosujących w niedzielnym referendum. Wynik jest ważny bez względu na frekwencję, która wyniosła 38 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie: stosunek homoseksualny to przestępstwo

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 10:35
Sąd Najwyższy Indii utrzymał w mocy pochodzące z czasów kolonialnych prawo uznające stosunek homoseksualny za "niezgodny z naturą czyn przestępczy". Jeden z sędziów powiedział, że to parlament może decydować o zmianie ustawodawstwa w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmienili zdanie. Małżeństwa homoseksualne nieważne

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 06:39
Australijski Sąd Najwyższy cofnął w czwartek prawo pozwalające homoseksualistom na zawieranie związków małżeńskich.
rozwiń zwiń