X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

MON podpisało umowę na czarter samolotów dla VIP-ów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 22:45
Zdecydowano się na czarter dwóch samolotów Embraer ERJ 170-200 LR przez okres czterech lat.
Audio
  • Jacek Sońta, rzecznik MON o samolotach dla najważniejszych osób w państwie (źr. IAR)
  • Jacek Sońta: przetarg na mniejsze samoloty będzie rozpisany jeszcze raz (źr. IAR)
Wyczarterowany Embraer 175 lata z polskimi VIPami
Wyczarterowany Embraer 175 lata z polskimi VIPamiFoto: archiwalny.mon.gov.pl/fot. Maciej Nędzyński, DPI MON

Resort obrony zawarł umowę czarteru samolotów dla najważniejszych osób w państwie. Dotyczy ona czarteru dwóch samolotów typu Embraer 170 przez cztery lata.

Umowa jest efektem przetargu przeprowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia MON. Określa m.in. zasady wykorzystania samolotów oraz reguły współpracy z Biurem Ochrony Rządu w zakresie bezpieczeństwa przewozu osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie. Z uwagi na charakter realizowanych zadań, w tym procedury zamawiania i realizacji lotów oraz bezpieczeństwo umowa jest niejawna.

Samoloty typu Embraer ERJ 170-200 LR pomalowane w barwy reprezentujące Rzeczpospolitą Polską będą stacjonować na Lotnisku Chopina w Warszawie i pozostaną do wyłącznej dyspozycji czterech kancelarii: prezydenta, premiera oraz Sejmu i Senatu. Zgodnie z umową w połowie 2014 r. zostaną przebudowane kabiny samolotów - wnętrze zmieni się z pasażerskiego w salonkę.

Przetarg na czarter samolotów
Dotychczasowa umowa, zawarta w 2010 r., wygasa z końcem bieżącego roku. Jej wartość to ponad 150 mln zł. Przetarg na kolejny czarter samolotów dyspozycyjnych dla VIP MON ogłosiło pod koniec maja. Dotyczył on czterech samolotów: dwóch średniej wielkości, mogących przewieźć 65-90 pasażerów na dystansie co najmniej 3,5 tys. km, oraz dwóch małych maszyn - dla 15-19 osób, o zasięgu nie mniejszym niż 5 tys. km. Pod koniec października poinformowano, że oferty złożyły dwie firmy: PLL Lot na maszyny średniej wielkości oraz Blue Jet - na mniejsze.
W listopadzie wybrano ofertę PLL Lot dotyczącą udostępnienia dwóch maszyn średniej wielkości od 1 stycznia 2014 ro do końca 2017 r. Unieważniono postępowanie dotyczące dwóch mniejszych samolotów uznając, że oferta jest za droga. Przetarg na mniejsze samoloty ma zostać powtórzony.
Po wyborze oferty narodowego przewoźnika firma miała czas na uzyskanie świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego trzeciego (najniższego) stopnia - dokumentu potwierdzającego zdolność spółki do ochrony informacji niejawnych. W przetargu postawiono warunek, że samoloty muszą być wyprodukowane nie dawniej niż w 2004 r.
Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami - dysponuje nimi 1. Baza Lotnictwa Transportowego, utworzona w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.
Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami Embraer wyczarterowanymi od PLL Lot. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego - np. w rejonie działań wojennych, jak w Afganistanie - wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.
Próbę docelowego rozwiązania problemu transportu VIP - z założeniem kupna, a nie czarteru samolotów - podjęło prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Pod koniec czerwca prezydent Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że zakup dla władz państwowych samolotów - będących nie tylko środkami transportu, ale dzięki wyposażeniu w specjalne systemy łączności mogących służyć jako latające centra kierowania państwem w razie kryzysu - powinien nastąpić po wyborach parlamentarnych i prezydenckich

PAP/IAR//agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2013-12-22 01:01 Zgłoś
Ten obcy napis na kadłubie polskiego samolotu świadczy o słabości naszego kraju. W użyciu języka wyraża się siła danego narodu i państwa. Nasz kraj nadużywa języka angielskiego. Słowo "POLAND" mogłoby być zamienione na słowo POLSKA, nikt na świecie nie pomyliłby się, widząc napis POLSKA, że chodzi dokładnie o Polskę. Ale... byliśmy kiedyś Привислинским краем, może w przyszłości stać nas będzie na zupełnie wolną Polskę, z jej własną i dumną nazwą na kadłubach samolotów. Jeśli chodzi o równie obce "VIP", to to już jest zła zasługa dziennikarzy, którzy tak bardzo i często nasz język zaśmiecają i przeszkadzają wymyślać nasze, polskie słowa.

Czytaj także

Samoloty dla VIP-ów: pilot chrapie, prezydent czeka

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 06:27
Przetarg na wojskowe samoloty dla VIP-ów to tylko kwestia czasu - dowiedział się "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe samoloty dla VIP-ów? Przetarg MON

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 10:28
MON do października chce rozstrzygnąć przetarg na czarter czterech samolotów dla VIP-ów - informuje wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef BBN: jest zgoda, będą nowe samoloty dla vipów

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 18:03
- Jest zgoda prezydenta i premiera, żeby uruchomić odpowiednie procedury w tej sprawie - powiedział Stanisław Koziej. Przetarg najwcześniej może ruszyć w 2015 roku.
rozwiń zwiń