X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Francja: pierwsze na świecie wszczepienie stałego sztucznego serca

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 20:33
To serce może działać nawet pięć lat. Według konstruktora aparatu podobne operacje będą mogły odbywać się wkrótce także w Polsce.
Francja: pierwsze na świecie wszczepienie stałego sztucznego serca
Foto: Glow Images/East News

Pierwszym pacjentem ze stałym sztucznym sercem jest 75-letni mężczyzna. Operacja odbyła się w szpitalu Georges Pompidou w Paryżu. - W trzy dni po operacji pacjent pacjent czuje się bardzo dobrze - poinformował profesor z tego szpitala Jean-Noël Fabiani.

Lekarze mają nadzieję, że pacjent z nowym sercem przeżyje co najmniej pięć lat.
W ciągu ostatniej dekady wszczepiono na świecie sztuczne protezy serca, ale były one tymczasowym rozwiązaniem - pozwalały przetrwać pacjentowi czekającemu na przeszczep naturalnego serca od dawcy. Jak powiedział prof. Fabiani, urządzenie firmy Carmat ma umożliwić - normalne życie ze sztucznym sercem. - Właściwie to nie jest całkowicie normalne życie, ponieważ istnieją pewne ograniczenia, np. związane z zasilaniem elektrycznym aparatu - sprecyzował prof. Fabiani.

Takie serca mogą być też wszczepiane w Polsce

Według współzałożyciela Carmat, doktora Philippe'a Pouletty, jest prawdopodobne, że w najbliższych tygodniach kolejne podobne operacje zostaną przeprowadzone w innych szpitalach Paryża i Nantes. - Możliwe także, że serca będą wszczepiane w Polsce - dodał dr Pouletty.

Polska jest na razie jednym z czterech krajów poza Francją, które wytypowano do tych pionierskich transplantacji. Poza Centrum Chorób Serca w Zabrzu mają być one przeprowadzone w Belgii, Słowenii i Arabii Saudyjskiej.

Dla kogo te protezy

To sztuczne serce, które naśladuje całkowicie sposobem działania ludzki organ, przeznaczone jest przede wszystkim dla pacjentów z ciężkimi schorzeniami kardiologicznymi i w podeszłym wieku. Producent szacuje liczbę potencjalnych odbiorców protezy serca w Europie i USA na 100 tys. osób.

Jednak nie wszyscy potrzebujący będą mogli korzystać z nowego sztucznego serca. Urządzanie to waży 900 g - jest cięższe od ludzkiego serca (300 g) - może być zatem wszczepione tylko pacjentom z nadwagą; z powodu rozmiarów protezy częściej jej beneficjentami będą mężczyźni niż kobiety.

Barierą w korzystaniu z nowego sztucznego serca jest jego cena - kosztuje ono około 160 tys. euro.
Głównym konstruktorem nowego sztucznego serca jest prof. Alain Carpentier, francuski kardiochirurg, laureat nagrody Laskera, uznawanej za największe osiągnięcie w medycynie zaraz po Noblu.

PAP/iz

''

Zobacz więcej na temat: medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W naszym DNA są neandertalskie wirusy i mogą odpowiadać za raka

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 16:00
Są tam także wirusy, które znaleziono u denisowian. Odkryli je badacze z Oksfordu i Uniwersytetu w Plymouth. Dają szansę na wynalezienie lepszej terapii chorób cywilizacyjnych: raka i HIV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie coraz więcej otępiałych

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 19:00
Liczba ludzi z otępieniem umysłowym może wzrosnąć trzykrotnie do połowy wieku. Takie szacunki przedstawili w specjalnym raporcie światowi eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirus HCV - bomba z opóźnionym zapłonem

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 14:55
Dużo wcześniej podejrzewano, że istnieje, ale odkryto go dopiero w 1989 roku: wirus HCV, odpowiedzialny za zapalenie wątroby typu C.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót groźnej choroby. ONZ planuje zaszczepić 34 miliony ludzi

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 20:03
Na świecie znów pojawiają się ogniska groźnej choroby - polio. To niepokoi ekspertów, którzy starają się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Science": nowa metoda leczenia nowotworów osiągnięciem naukowym 2013 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:23
Metoda polega na przekierowaniu układu immunologicznego, by komórki odpornościowe bezpośrednio niszczyły komórki nowotworowe.
rozwiń zwiń