X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosja daje na Fundację Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 21:27
Rosyjski rząd podjął decyzję o przekazaniu pieniędzy na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Auschwitz
AuschwitzFoto: Michel Zacharz AKA Grippenn/Creative Commons CC-BY-SA-2.5

W stosownym rozporządzeniu Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej zostało zobligowane do sfinansowania do kwoty miliona dolarów tego wydatku z budżetu Rosji na 2013 rok.

Celem inicjatywy jest "uwiecznienie pamięci o radzieckich więźniach przetrzymywanych w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej [w Rosji w ten sposób określa się tę część drugiej wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej, tj. lata 1941-45] w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na terytorium Polski oraz o wyzwoleńczej roli ZSRR i jego sił zbrojnych w Europie w latach wojny".
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku z inicjatywy przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, prof. Władysława Bartoszewskiego. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po obozie. Dotychczas fundusz wsparły 24 kraje. Zadeklarowane wpłaty sięgnęły 100 mln euro. Najwyższą kwotę zadeklarowały Niemcy: rząd federalny oraz kraje związkowe przekażą łącznie 60 mln euro.
Obóz Auschwitz I powstał w 1940 roku, a Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób - poza Żydami także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości. 27 stycznia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały Armii Czerwonej.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna w 2008 roku, tj. przed powołaniem do życia Fundacji, stanowiła około 5 procent budżetu.
W styczniu 2013 roku w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau otwarta została nowa rosyjska wystawa narodowa.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Komentarze1
aby dodać komentarz
Weredyk2013-12-22 20:30 Zgłoś
A moze by tak Izrael bardziej finansowo zaangazowac wraz ze swym bratnim panstwem USrael?

Czytaj także

Amerykanie zwracają Polsce po latach barak z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:00
Barak z obozu koncentracyjnego Auschwitz, wypożyczony ćwierć wieku temu do waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu, wróci wkrótce do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: odnaleziono trzech strażników z Auschwitz. Wszczęto dochodzenie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 21:17
Sprawą trzech domniemanych nazistowskich zbrodniarzy wojennych zajmuje się prokuratura w Dolnej Saksonii. Informację potwierdza resort sprawiedliwości Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstrząsające świadectwo o Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 12:33
W nadchodzącym tygodniu na półkach księgarń ukaże się album "Fotografie z Auschwitz", który jest zbiorem kilkuset zdjęć ukazujących obozowe życie.
rozwiń zwiń