Ukraińska dziennikarka pobita. Pisała o majątkach włądzy

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 10:53
Tetiana Czornowoł ma wstrząs mózgu, całą twarz w siniakach, nie może się sama poruszać. Ostatnio opisywała majątki najważniejszych osób na Ukrainie.
Audio
  • Nieznani sprawy pobili ukraińską dziennikarkę. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Tetiana Czornowoł pisała o majątkach ukraińskiej władzy
Tetiana Czornowoł pisała o majątkach ukraińskiej władzyFoto: pravda.com.ua/twitter.com

Do pobicia doszło w nocy, gdy Tetiana Czornowoł wracała do domu, w podkijowskiej wsi. W pewnym momencie zauważyła, że za jej samochodem jedzie jeep. Gdy próbowała zawrócić, ten ostatni staranował jej samochód. Dziennikarka zatrzymała się. Z jeepa wybiegło dwóch mężczyzn, którzy rozbili przednią szybę w jej aucie. Dziennikarka próbowała uciekać, jednak napastnicy ją dogonili i pobili. Czornowoł znaleźli milicjanci z drogówki, którzy przewieźli ją do szpitala.

Dziewczyna twierdzi, że próbowano ją zabić

Ostatnie publikacje Tetiany Czornowoł dotyczyły majątków ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenki i prokuratora generalnego Wiktora Pszonki. We wtorek opublikowała artykuł "Tu mieszka kat", w którym zamieściła adres i zdjęcia posiadłości Zacharczenki, obarczanego przez opozycję odpowiedzialnością za używanie przez milicję siły wobec uczestników protestów.

Wcześniej dziennikarka pisała o majątkach rodziny prezydenta Wiktora Janukowycza i ludzi z jego najbliższego otoczenia.  - Wszystkie te osoby, dopóki milicja nie ustali, kim byli napastnicy, uważamy za zleceniodawców napadu na Tetianę - pisze portal „Ukraińska Prawda”, w którym dziennikarka publikowała.
Tetiana Czornowoł brała aktywny udział w antyrządowych protestach, jakie odbywają się w Kijowie od 21 listopada. Wraz z innymi działaczami brała udział miedzy innymi z zajęciu ratusza w Kijowie.

To nie pierwszy przypadek, gdy działacze proeuropejskich protestów zostają pobici. W niedzielę w Kijowie postrzelono z broni palnej działacza ruchu "Kontrola Drogowa" Wołodymyra Morałowa. Ludzie, którzy go zaatakowali, spalili mu samochód. We wtorek w centrum Charkowa kilkukrotnie raniono nożem organizatora miejscowego Euromajdanu Dmytra Pyłypca.
Tego samego dnia w szpitalu w Kijowie zmarł 41-letni Pawło Mazurenko, który - jak twierdzi jego rodzina - został pobity przez milicjantów w drodze z Majdanu Niepodległości do domu. Wiadomości o pobiciach i podpalanych samochodach uczestników demonstracji nadchodzą także z innych ukraińskich miast.
W środę na wieść o pobiciu Czornowił ludzie zgromadzeni na Majdanie Niepodległości ruszyli przed siedzibę MSW. Domagają się tam dymisji ministra Zacharczenki, którego oskarżają o prowadzenie "przestępczej działalności" wobec obywateli własnego kraju.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Choć skala manifestacji wyraźnie spadła, w Kijowie na Majdanie nadal zbierają się setki Ukraińców, by wymusić na władzy decyzję o przyspieszonych wyborach. Protestujący liczą, że nowe rządy doprowadzą do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Obecny rząd Mykoły Azarowa oraz Janukowycz twierdzą, że podpisanie tego dokumentu spowodowałoby załamanie ukraińskiej gospodarki. Chcieli, by Bruksela finansowo zrekompensowała im umowę. Unijni dyplomaci utrzymują jednak, że umowa stowarzyszeniowa to wielka szansa cywilizacyjna dla Kijowa i renegocjacji umowy - nie będzie.

IAR/PAP/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kliczko do Janukowycza: to pan jest odpowiedzialny za wydarzenia na Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:14
Szef opozycyjnej partii Udar zarzucił prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi, że jest osobiście odpowiedzialny za brutalność milicji wobec demonstrantów na Placu Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

McCain: ewentualne sankcje wobec Kijowa w stylu listy Magnitskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 07:22
- Jeśli na Ukrainie dojdzie do przemocy wobec demonstrujących, to USA odpowiedzą sankcjami w stylu listy Magnitskiego, czyli zakazem wjazdu do USA i zamrożeniem aktywów osób odpowiedzialnych - powiedział republikański senator John McCain.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraiński prokurator: zamieszki w Kijowie wywołały radykalne ugrupowania

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 11:10
Prokurator generalny Ukrainy Wiktor Pszonka wystąpił w ukraińskim parlamencie z raportem z akcji funkcjonariuszy w Kijowie z 30 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińskie media: władze zakazały wjazdu do kraju 36 cudzoziemcom

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 13:41
Według gazety "Kommiersant-Ukraina", na liście znalazł się między innymi były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili
rozwiń zwiń