X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie było zamachu na gen. Władysława Sikorskiego. Śledztwo IPN umorzone

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 19:53
Gen. Sikorski, wraz z towarzyszącymi mu osobami, zginął w katastrofie brytyjskiego samolotu liberator 4 lipca 1943 roku. Część historyków twierdziła, że był to zamach. IPN wykluczył tę wersję.
Audio
  • Andrzej Arseniuk z IPN o umorzonym śledztwie w sprawie śmierci generała Władysława Sikorskiego (IAR)
Generał Władysław Sikorski
Generał Władysław SikorskiFoto: U.S. government/Wikimedia Commons/CC

- Ponad wszelką wątpliwość wykluczono, aby śmierć Naczelnego Wodza oraz pozostałych poddanych badaniom pośmiertnym osób została spowodowana w sposób przestępczy, przed wylotem z Gibraltaru - poinformował prokurator Marcin Gołębiewicz z warszawskiego IPN.
Z informacji przekazanych przez IPN wynika, że "przeprowadzone w toku śledztwa dowody nie dostarczyły podstaw do potwierdzenia, ale i jednocześnie wykluczenia tezy, iż do katastrofy doszło wskutek zawinionego działania człowieka, a więc sabotażu". - Idąc dalej, w przebiegu postępowania nie zebrano dostatecznych danych przemawiających za przyjęciem znamion zbrodni komunistycznej - głosi komunikat.
Według Instytutu, "obraz sekcyjny oraz wyniki badań dodatkowych ukazały, że śmierć pokrzywdzonych nastąpiła w przebiegu wypadku komunikacyjnego w okolicznościach zbliżonych do tych ustalonych przez komisję brytyjską z 1943 roku, których to ustaleń polskie organy państwowe na emigracji nigdy nie kwestionowały". IPN przypomniał, że w 1943 r. jako przyczynę katastrofy przyjęto zablokowanie sterów wysokości samolotu, do którego doszło z przyczyn niemożliwych do ustalenia.

Część historyków nie dowierzała w te informacje. Jako domniemanych autorów zamachu na generała wskazywano m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego.

Śledztwo w sprawie śmierci gen. Sikorskiego katowicki IPN wszczął w 2008 r. (jesienią 2011 r. przeniesiono je do Warszawy). Prokuratorzy uznali, że są przesłanki do postawienia hipotezy, że Sikorski zginął w wyniku spisku. Formalnie postępowanie toczy się w sprawie "zbrodni komunistycznej polegającej na sprowadzeniu niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji powietrznej".

Zobacz serwis historyczny Polskiego Radia >>>

W toku śledztwa w listopadzie 2008 r. ekshumowano szczątki gen. Sikorskiego z trumny w katedrze na Wawelu (okazało się, że w 1943 r. ciała generała nie ubrano w mundur wojskowy; pochowano go ponownie już w nim). Były też ekshumacje innych ofiar: gen. Tadeusza Klimeckiego, płk. Andrzeja Mareckiego i por. Józefa Ponikiewskiego.

Wyniki sekcji zwłok oraz badań specjalistycznych wskazały, że doznali oni urazów wielonarządowych, typowych dla katastrofy lotniczej. W odniesieniu do gen. Sikorskiego wnioski sekcji dodatkowo pozwoliły na kategoryczne odrzucenie innych możliwości mechanizmu śmierci, takich jak: uduszenie; postrzał, rany kłute, cięte lub rąbane - podkreślał wcześniej IPN.

PAP/asop

Komentarze1
aby dodać komentarz
Weredyk2013-12-31 14:11 Zgłoś
Stwierdzenie IPN jest co najmniej smieszne. Biorac pod uwage ze Anglicy nigdy jeszcze nie pokazali swoich archiwow nikomu do konca, i ze nikt jak oni specjalizuje sie w maceniu wszystkiego co moze im zaszkodzic. Rosjanie i Amerykanie od tego narodu szubrawcow moga sie jedynie uczyc kombinatorstwa i szachrajstwa. Czy nie uczciwiej byloby powiedziec ze nie jestesmy w stanie dojsc prawdy?! To samo dotyczy Smolenska gdzie na wyjasnienie juz dzis nie ma najmniejszych szans bo Rosjanie pokazali nam gdzie jest nasze miejsce w szeregu. Kluczem jak zwykle jest UCZCIWOSC i nierobienie ludziom wody z mozgu.

Czytaj także

Pojadą garbusami na Gibraltar w hołdzie gen. Sikorskiemu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 09:37
Mieszkańcy północnej Polski postanowili w nietypowy sposób uczcić 70. rocznicę śmierci gen. Sikorskiego. Wyruszą garbusami na Gibraltar, by tam oddać hołd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa o Władysławie Sikorskim

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:51
Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę "Władysław Sikorski - generał, premier, wódz". Zorganizowano ją w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa w Gibraltarze. IPN kończy śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 10:30
Do końca roku pion śledczy IPN zakończy śledztwo ws. katastrofy lotniczej w Gibraltarze, w której w 1943 r. zginął gen. Władysław Sikorski, premier rządu RP i naczelny wódz sił zbrojnych.
rozwiń zwiń