Budowle słynnego hiszpańskiego architekta się sypią

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 17:52
Budynki wzniesione całkiem niedawno, autorstwa światowej sławy architekta Santiago Calatravy, nie wytrzymują próby czasu.
Audio
  • Budowle słynnego architekta się sypią. Z Barcelony Ewa Wysocka (IAR)
Fragment Miasteczka Sztuki i Nauki w Walencji autorstwa S.Calatravy. Widok w nocy
Fragment Miasteczka Sztuki i Nauki w Walencji autorstwa S.Calatravy. Widok w nocyFoto: wikipedia cc/José Luis Navarro Lizandra

Oddany przed zaledwie sześciu laty Pałac Sztuki w Walencji został zamknięty dla publiczności, bo od fasady budynku odpadają ciężkie, ceramiczne elementy. Wzniesienie budynku kosztowało prawie 500 mln euro.

Pałac Sztuki jest częścią tzw. Miasteczka Sztuki i Nauki - wizytówki Walencji, które miało przyciągać miliony turystów. Budowa kompleksu kosztowała łącznie miliard 300 mln euro - trzy razy tyle, ile pierwotnie planowano, a autorem projektu i głównym wykonawcą całości był także  Santiago Calatrava.

Teraz władze Walencji żądają, aby architekt poniósł koszty naprawy budynku i przypominają, że od innej budowli odpada farba, a w jeszcze innej miasto musiało na własny koszt wymienić źle założone szyby.

Wcześniej Calatrava miał wielokrotnie kłopoty z prawem. Do sądu podały go m.in. władze Wenecji, bo zbudowany przez niego most jest śliski i niedostosowany dla inwalidów. Architekt musiał też zapłacić 3 mln euro kary za błędy w budowie i wykończeniu muzeum w Oviedo, na północy Hiszpanii.

Urodzony w 1951 roku w Walencji Santiago Calatrava jest autorem licznych budowli, o bardzo nowoczesnej futurystycznej formie, wzniesionych w wielu krajach świata, m.innymi w USA, Kanadzie, Szwajcarii, Niemczech czy Francji.

mc

''

Zobacz więcej na temat: architektura Hiszpania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sopot: Krzywy Domek wśród najdziwniejszych budynków świata

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 08:52
Listę jedenastu architektonicznych atrakcji sporządziła amerykańska stacja telewizyjna CNN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walencja zamyka radio i telewizję publiczną

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 21:54
Kryzys w Hiszpanii sięgnął publicznych środków masowego przekazu. Lokalny rząd w Walencji, regionie na wschodzie kraju, zapowiedział zamknięcie istniejącej od 24 lat, publicznej stacji radiowej i telewizyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stycznia więcej biedy w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 20:59
Nowy Rok przyniesie Hiszpanom podwyżki. Podczas ostatniego w tym roku posiedzenia rząd zdecydował, że wzrośnie cena energii elektrycznej i bilety kolejowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prima aprilis po hiszpańsku. Uważaj - zostaniesz oszukany!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 15:10
Nie łatwo być Hiszpanem. Szczególnie w "Dzień świętych niewiniątek". Wszędzie czają się pułapki, drobne oszustwa, czy "życzliwi".
rozwiń zwiń