X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Euro wypiera łata. Łotwa pożegnała narodową walutę

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 12:37
W 15.rocznicę powstania, strefa euro zyskała nowego członka. Do eurolandu weszła Łotwa, rezygnując tym samym z narodowej waluty: łata. Komisja Europejska nie ukrywa zadowolenia podkreślając, że jest to ważny sygnał dla krajów wciąż zmagających się z kryzysem:
Audio
  • Łotwa weszła do strefy euro - relacja z Brukseli Magdaleny Skajewskiej / IAR
Euro wypiera łata. Łotwa pożegnała narodową walutę
Foto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

Wejście Łotwy do strefy euro oznacza , że wspólna waluta obowiązuje już 18. państwach członkowskich, zamieszkanych przez 333 miliony osób.

Tbardzo ważne wydarzenie nie tylko dla Łotwy, ale także dla strefy euro i całej Unii Europejskiej -powiedział przewodniczący Komisji Jose Manuel Barroso. Jak podkreślił - przyjęcie euro na Łotwie możliwe było dzięki imponującym staraniom i niesłabnącej determinacji władz w Rydze i wszystkich Łotyszy.

Dzięki wysiłkom, podjętym po głębokim kryzysie gospodarczym, Łotwa przystępuje do eurolandu silniejsza niż kiedykolwiek - dodał Barroso. Jeszcze kilka lat temu zmagała się z recesją. Dziś , według Komisji Europejskiej, jest to najszybciej rozwijająca się gospodarka Wspólnoty.

Na wprowadzeniu euro na Łotwie zyska biznes, ale podwyżki cen konsumentom nie grożą. Tak przekonuje w rozmowie z IAR Henryk Danusiewicz szef tamtejszego zrzeszenia handlowców.

Od północy na Łotwie można płacić już wspólną walutą. Premier Valdis Dombrovskis wyciągając w nocy symboliczny pierwszy banknot z bankomatu przekonywał, że to „historyczny rok dla Łotwy" . Większość obywateli w sondażach była jednak przeciwna rezygnacji z narodowej waluty z obawy o wyższe ceny.
Henryk Danusiewicz szef łotewskiego zrzeszenia handlowców przekonuje, że sklepy z powodu euro nie wprowadzą specjalnych podwyżek. Wynika to z faktu, że dotychczasowa narodowa waluta była „bardzo mocna” Aby kupić 1 łata trzeba było wydać 1 euro i 42 centy. Rząd chwali się, że największe sieci handlowe podpisały memorandum o uczciwym wprowadzeniu euro. Uczestniczy w tym porozumieniu 10 tysięcy podmiotów w całym kraju.

Szef łotewskiego zrzeszenia handlowców dodaje, że na całej operacji wprowadzenia wspólnej waluty zyskają przedsiębiorcy, ale przede wszystkim ci którzy działają na rynku globalnym. Henryk Danusiewicz narzeka, że sklepikarze już od miesiąca musieli gromadzić euro by móc od środy wydawać resztę we wspólnej walucie. - Rząd przygotował komplety drobnych monet, które można było kupić na poczcie, ale w wielu miejscach ich szybko zabrakło - mówi Danusiewicz.

Na pożegnanie ze swoją narodową walutą Łotysze będą mieć jeszczetrochę czasu. Łatami można jeszcze płacić przez 2 tygodnie a do połowy roku, a sklepy mają jeszcze przez 6 miesięcy obowiązek informować o cenach w łatach i euro.

IAR/iz

''

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-01-02 02:10 Zgłoś
Użytkownik bk1234 napisał
Dlaczego nie napisaliście, że większość Łotyszy jest przeciwko euro. Bardzo ostra kampania reklamowa, prowadzona za pieniądze Łotyszy, przez rzad oraz unijne organizacje zmniejszyła wprawdzie procent niechętnych obcej walucie, ale i tak jest to mniej niż 50%
Kto zna prawdę (a dziennikarze ją znają) i nie krzyczy tej prawdy, ten jest wspólnikiem kłamców, oszustów i fałszerzy! Mam nadzieję, że Polska przeżyje ten nowy Kraj Rad.
bk12342014-01-01 13:55 Zgłoś
Dlaczego nie napisaliście, że większość Łotyszy jest przeciwko euro. Bardzo ostra kampania reklamowa, prowadzona za pieniądze Łotyszy, przez rzad oraz unijne organizacje zmniejszyła wprawdzie procent niechętnych obcej walucie, ale i tak jest to mniej niż 50%

Czytaj także

Greenspan: waluta euro nie przetrwa bez unii politycznej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 18:05
Euro może przetrwać tylko wtedy, gdy kraje, w których obowiązuje wspólna waluta, utworzą unię polityczną - powiedział były szef banku centralnego USA Alan Greenspan w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łotwa zmienia łata na euro. Olbrzymie kolejki przed bankomatami

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 07:58
1 stycznia Łotwa stanie się 18. państwem, w którym płaci się wspólną europejską walutą.
rozwiń zwiń