X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ukraina: marsz z pochodniami w rocznicę urodzin Bandery

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 20:09
Uczestnicy marszu domagają się uznania przywódcy nacjonalistów Stepana Bandery i dowódcy UPA Romana Szuchewycza za bohaterów narodowych.
Audio
  • Tysiące Ukraińców w marszu z okazji urodzin Bandery. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Tysiące Ukraińców w marszu z okazji urodzin Bandery
Tysiące Ukraińców w marszu z okazji urodzin BanderyFoto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ulicami Kijowa przemaszerowało kilka tysięcy osób. Okazją była 105. rocznica urodzin Stepana Bandery. Nacjonalistyczna Swoboda zorganizowała taką manifestację po raz ósmy. Jednak po raz pierwszy wzięli w niej udział nie tylko zwolennicy skrajnej prawicy, ale też ci którzy na co dzień protestują na placu Niepodległości. Widać było flagi, między innymi, UDARu Witalija Kliczki.
W marszu z pochodniami dominowały jednak flagi Swobody, a także marginalnej skrajnie prawicowej organizacji Prawy Sektor. Jej członkowie mieli zasłonięte twarze ponieważ twierdzą, że prześladuje ich milicja.
Dla zwolenników ukraińskiej prawicy Bandera i dowódca UPA Roman Szuchewycz to bohaterowie, którzy walczyli ze Związkiem Radzieckim. Obecnie nacjonalistyczni politycy uważają, że kontynuują tę walkę przeciwstawiając się wpływowi Rosji. Jednocześnie takie siły, jak Swoboda, opowiadają się za integracją europejską i na szczeblu centralnym nie posługują się antypolską retoryką.
Podobne marsze, jak w Kijowie, choć mniej liczne odbyły się we Lwowie, Iwano - Frankowsku i w Chmielnickim.

Tłumy
Tłumy Ukraińców wyszło na ulicę w rocznice urodzin Bandery

Stepan Bandera to legendarna postać ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego. Był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Jej zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Był organizatorem akcji terrorystycznych m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ówczesnego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej Bronisława Pierackiego.

Za zamach na polskiego ministra został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie. Do 1939 roku Stepan Bandera przebywał w więzieniach polskich i to w więzieniach uznawanych za najcięższe. Z więzienia wyszedł we wrześniu 1939 roku. Na wolności kontynuował swoją działalność, m.in. współpracując z Niemcami. Utworzył ukraiński batalion "Nachtigall”, jedną z Drużyn Ukraińskich Nacjonalistów w ramach Wermachtu.

Po wojnie ukrywał się w Niemczech. Martwego Banderę znaleziono na klatce schodowej w Monachium. Zginął w zamachu 15 października 1959 roku.

IAR/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraińscy nacjonaliści: chcemy współpracować z Polską

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 20:45
Przywódca nacjonalistycznej Swobody Ołeh Tiahnybok oświadczył, że jego ugrupowanie opowiada się za jak najszerszą współpracą z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów: tradycyjny marsz UPA. Przyszło 2 tyś. ludzi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 18:45
W Kijowie około 2 tysięcy osób wzięło udział w marszu nacjonalistów. Został on tradycyjnie zorganizowany w kolejną, tym razem 71., rocznicę utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowcy w Europie rosną w siłę. Będzie ich coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:32
Ruchy narodowe w Europie przybierają na sile uważa socjolog dr Krzysztof Prendecki. Tak jest we Francji, Włoszech, na Węgrzech, ale również i w Polsce dlatego - zdaniem rzeszowskiego socjologa - manifestacje takie jak w poniedziałek w Warszawie będą gromadzić coraz więcej ludzi.
rozwiń zwiń