Prawnicy: kary za jazdę po pijanemu są wystarczające

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 23:59
Kary dla kierowców powodujących wypadki po pijanemu są wystarczająco wysokie i nie powinno się rozważać ich zaostrzenia na fali emocji spowodowanych tragicznym wydarzeniem - uważają prawnicy, z którymi rozmawiała PAP.
Prawnicy: kary za jazdę po pijanemu są wystarczające
Foto: Silar/Wikimedia Commons/CC

W środę pijany kierowca wjechał w Kamieniu Pomorskim w grupę ludzi idącą chodnikiem. Zginęło sześć osób, dwoje rannych dzieci przebywa w szpitalu.
Dr Piotr Kładoczny z wydziału prawa i administracji UW ocenił w rozmowie z PAP, że podobne zdarzenia będą miały miejsce dopóki nie zniknie przyzwolenie na jazdę po pijanemu, obecne sankcje karne uznał natomiast za wystarczające.
- Kary dla kierowców, którzy powodują wypadki, także po pijanemu, są wystarczająco surowe. Za popełnienie takiego przestępstwa można dostać do 12 lat. Trudno sobie wyobrazić by jeszcze bardziej podnieść wymiar kary, bo za zabójstwo jest 15 do 25 lat albo dożywocie, za rozbój z niebezpiecznym narzędziem do 15 lat, a to są przestępstwa umyślne zaś wypadek komunikacyjny jest nieumyślny" - powiedział Kładoczny.
Karnista, prof. Marian Filar podkreśla, że w takich sytuacjach bardzo istotne jest by nie ulegać pojawiającym się pod wpływem emocji pomysłom, np. by za jazdę po pijanemu wprowadzić sztywną sankcję.
- Np. za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym zawsze musi być zastosowana sankcja X powiedzmy dwóch lat pozbawienia wolności. To, wbrew pozorom - bo rozumiem emocje opinii publicznej, która domaga się w takich wypadkach zaostrzenia kar - byłby strzał w kolano - powiedział
Prof. Filar neguje też pojawiające się przy okazji takich zdarzeń pomysły, by dla nietrzeźwych kierowców, którzy spowodowali śmiertelny wypadek stosować najwyższe wymiary kary - dożywocia albo 25 lat pozbawienia wolności - jak za zabójstwo.
dp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zarzuty dla pijanego sprawcy śmiertelnego wypadku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 15:29
23-latek, nie mający prawa jazdy, w niedzielą, w centrum Łodzi, po pijanemu najechał kobietę z małym dzieckiem. 24-latka zginęła, a jej 14-miesięczny synek został ranny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejechał kobietę i chłopca. Będzie przesłuchany jak wytrzeźwieje

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 16:08
Łódzka prokuratura we wtorek ma przesłuchać 32-latka, który prowadząc auto po pijanemu, śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 10-letniego chłopca i 63-letnią kobietę. Mężczyzna miał niemal 2 promile alkoholu w organizmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spowodował wypadek, a później udawał autostopowicza

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 18:50
23 - latek z Krapkowic na Śląsku zawiadomił policję o wypadku. Gdy funkcjonariusze dojechali na miejsca twierdził, że kierowca auta uciekł do lasu. Te tłumaczenia wzbudziła podejrzenia policjantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijana wjechała autem do przejścia podziemnego. 31-latka skierowana na badania

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:43
Sąd zdecydował, że kobieta będzie sądzona na zasadach ogólnych, a nie w trybie przyspieszonym. Uznał za konieczne badania dotyczące poczytalności oskarżonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny Nowy Rok. Dwoje dzieci walczy o życie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 18:58
Pijany kierowca spowodował w Kamieniu Pomorskim w wypadek, w wyniku którego zginęło sześć osób. Siódma ofiara - 8 letni chłopiec - walczy o życie. W Łodzi pijana ciężarna wpadła pod samochód. Lekarze starają się uratować jej dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek w Kamieniu Pomorskim. Pijany kierowca celowo wjechał w ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 23:20
To jedna z wersji rozpatrywanych przez policję. Funkcjonariusze sprawdzają, czy pijany mężczyzna umyślnie skierował auto w pieszych.
rozwiń zwiń