X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rodziny katyńskie: zatajenie przez aliantów sprawy Katynia było ohydne

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 21:20
Rodziny katyńskie zbulwersowane nowym dokumentem, który dowodzi, że zachodni alianci przez kilka lat ukrywali swoją wiedzę o dokonanej przez sowietów zbrodni katyńskiej.
Audio
  • Teresa Dangel: dokument nie jest zaskoczeniem, ale mimo to budzi złe emocje. (PR, 8.01.2014)

Amerykańska historyk Krystyna Piórkowska zaprezentowała pierwsze zeznania amerykańskiego oficera, który jako jeniec był świadkiem ekshumacji w lesie katyńskim prowadzonych przez Niemców w maju 1943 roku. John H. Van Vliet informował swoich przełożonych o sowieckiej zbrodni. Jednak wówczas te informacje utajniono.

Wśród najważniejszych informacji zawartych w zeznaniu Van Vlieta, już po jego powrocie z niewoli, z 10 maja 1945 r. są nieznane do tej pory dane personalne alianckich jeńców wojennych, którzy wraz z nim byli świadkami niemieckich ekshumacji w Katyniu w 1943 r. Byli to podoficerowie służący w wojsku brytyjskim albo w podległych Wielkiej Brytanii dominiach: starszy sierżant Adams, szeregowiec W. Miller i saper H. G. McMillan. W ocenie Piórkowskiej, ich nazwiska były celowo utajniane przez lata, a dotarcie do ich relacji w archiwach brytyjskich nadal jest utrudnione.

Rodziny katyńskie nie mogą zrozumieć politycznej hipokryzji aliantów

Teresa Dangel, córka zamordowanego w Katyniu pułkownika Konstantego Druckiego podkreśla, że ten dokument nie jest dla niej zaskoczeniem, ale mimo to budzi złe emocje. Jak mówi - rodziny katyńskie wiedziały jak ohydnie postępowali amerykanie, ale po prezentacji dokumentu oburzenie wzrasta.

Jolanta Szczypińska, córka porucznika Piotra Ogińskiego, nie może zrozumieć dlaczego alianci kłamali w sprawie zbrodni katyńskiej. Jak mówi, jest jej przykro, że tyle lat Amerykanie i Anglicy nie przyznawali się, że wiedzą kto dokonał zbrodni. Jolanta Szczypińska chciałaby usłyszeć słowa wyjaśnienia dlaczego tak się stało.

Maria Fournier - Buńda, córka majora Borysa Fournier, uważa, że Amerykanie powinni wykonać jakieś gesty wobec Polaków. powinni przeprosić, publicznie wytłumaczyć nie tylko ten fakt ale i wiele innych rzeczy, które były nie w porządku wobec Polaków.

"To była decyzja polityczna"

W prezentacji dokumentu katyńskiego uczestniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Zwrócił on uwagę, że dokument przypomina o tym, że sojusznicy Polski w czasie II wojny światowej - USA i Wielka Brytania - przez wiele lat ukrywali informację o zbrodni katyńskiej. Działanie to było podyktowane zachowaniem jedności z ZSRR w antyhitlerowskiej koalicji. - Dla nas jest najbardziej bolesne to, że w tym okresie 1944-1952 ukrywanie prawdy o Katyniu było decyzją polityczną - powiedział Zdrojewski i dodał - w sprawie zbrodni ludobójstwa kompromisy w zakresie prawdy są niedopuszczalne.

 

Prezentacja dokumentu z udziałem min. Zdrojewskiego TVN24/x-news

Zobacz serwis specjalny - Katyń 1940>>>

Z rozkazu Stalina w 1940 roku funkcjonariusze NKWD rozstrzelali ponad 22 tysiące polskich jeńców, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Do 1990 roku władze Związku Radzieckiego utrzymywały, że zbrodni dokonali Niemcy.

Do tej pory nikt nie odpowiedział za stalinowską zbrodnię z 1940 roku. Przez całe dziesięcioletnia władze ZSRR próbowały zwalić na Niemców winę za mord polskich oficerów. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później prezydent Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty. Wynika z nich, że jeńców wziętych do niewoli w 1939 roku rozstrzelano na bezpośredni rozkaz Józefa Stalina.

Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tak zwanym "trybie specjalnym", bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Zginęło ok.22 tys. obywateli polskich. Przez wiele lat rodziny ofiar nie wiedziały, gdzie są pochowani ich bliscy. Dopiero w 2000 roku, w 60. rocznicę "zbrodni katyńskiej", w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

Zobacz jak trybunał w Strasburgu uzasadnił odrzucenie skargi katyńskiej>>>

mc

Komentarze6
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Janusz Bodio2014-01-09 12:32 Zgłoś
Koleś Wiechosta -naucz się trochę historii zanim zaczniesz się wypowiadać publicznie, będzie zdrowiej. Oberek -dziękuję. Ja nie wstydzę się moich wypowiedzi i firmuję moim imieniem i nazwiskiem. Też Wam to polecam, bo będzie zdrowiej, Na Nowy Rok: pogody, radości i szczęścia.
szeleszczyciel2014-01-09 01:41 Zgłoś
Wykluczywszy obraźliwe dla wszystkich Polaków słowo "sołdaci", zgadzam się z wiechostą.
szeleszczyciel2014-01-09 01:15 Zgłoś
Oszukali nas tyle razy i aż do tej pory! Kiedy znów pomyślę, jak radek sikorski z szerokim uśmiechem na gębie pośpieszył z uznaniem Kosowa, jako nowego państwa, to jest mi wstyd, że moje państwo mimo to wszystko jest takim wiernym wasalem Ameryki. Niestety, Amerykanie wiedzą, że Polska ma za wschodnią granicą odwiecznego nieprzyjaciela i tylko sojusz z obrzydliwymi USA daje Polsce względne bezpieczeństwo (o ile znów nas nie oszukają).
Janusz Bodio2014-01-09 00:18 Zgłoś
Koleś Wiechosta -naucz się trochę historii zanim zaczniesz się wypowiadać publicznie, będzie zdrowiej. Oberek -dziękuję. Ja nie wstydzę się moich wypowiedzi i firmuję moim imieniem i nazwiskiem. Też Wam to polecam, bo będzie zdrowiej, Na Nowy Rok: pogody, radości i szczęścia.
Oberek2014-01-08 21:52 Zgłoś
Użytkownik wiechosta napisał
Najważniejsze,że polscy sołdaci tak pięknie umierają w misjach ku chwale jankeskiej potęgi.
sołdaci, to nie Polacy, tylko rosyjscy żołnierze. Może masz inne korzenie i mieszają Ci się języki. w tej uwadze nie pobrzmiewa sarkazm, tylko jakiś cyniczny tryumfalizm. Może zaloguj się na portalu Radio Erewań, albo jakimś innym i pisz sobie swobodnie bukfami, może tam znajdziesz aplauz.
wiechosta2014-01-08 21:41 Zgłoś
Najważniejsze,że polscy sołdaci tak pięknie umierają w misjach ku chwale jankeskiej potęgi.

Czytaj także

W amerykańskich archiwach odkryto pierwszą relację z Katynia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 07:46
W środę nieznany do tej pory dokument zaprezentują historycy - zapowiada "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie świadczą o sowieckiej zbrodni w Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:01
Krystyna Piórkowska. historyk z Nowego Jorku i badaczka archiwów katyńskich w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, zaprezentuje w Warszawie swoje najnowsze odkrycie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleziono nieznany dokument katyński z 1945 roku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:58
Badaczka Krystyna Piórkowska odnalazła w archiwum USA zeznanie amerykańskiego żołnierza potwierdzające sowiecką odpowiedzialność za zbrodnię katyńską. Swoje odkrycie zaprezentuje w środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski: żadnych kompromisów ws. zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:25
Podkreślił to minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas prezentacji nieznanego dokumentu katyńskiego z 1945 roku.
rozwiń zwiń