Rafał Blechacz laureatem prestiżowej nagrody. Chwalony za "emocjonalną wyobraźnię”

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 07:59
Polski pianista, Rafał Blechacz odebrał w Nowym Jorku prestiżową nagrodę Gilmore Artist Award za 2014 rok. Podczas uroczystości w środę wieczorem na Manhattanie artysta, chwalony przez jurorów za swój kunszt artystyczny, wystąpił z recitalem.
Audio
  • Marek Wałkuski z Waszyngtonu o sukcesie Rafała Blechacza/IAR
fragment okładki płyty Polonezy Rafała Blechacza
fragment okładki płyty "Polonezy" Rafała BlechaczaFoto: materiały prasowe

Przyznawana co cztery lata Gilmore Artist Award jest jednym z najbardziej cenionych wyróżnień w świecie muzycznym, z którym łączy się nagroda pieniężna w wysokości 300 tysięcy dolarów. O przyznaniu nagrody Blechacz dowiedział się w tajemnicy pół roku temu.
- Jest to dla mnie swoiste potwierdzenie dorobku trzech ostatnich lat. Jak się później dowiedziałem, międzynarodowe jury Gilmore zaczęło mnie „podsłuchiwać”, jeździć na moje koncerty, oceniając przebieg całej mojej kariery. Brało też pod uwagę moje dokonania fonograficzne. Jest to dowód, że to, co robię na co dzień, podąża w bardzo dobrym kierunku - powiedział po występie pianista.
Jak dodał Blechacz, dzięki nagrodzie przygotowuje już w ogólnych zarysach projekt nagraniowy związany z koncertami Beethovena. Rozważa jeszcze, z jaką orkiestrą będzie współpracować. Jak powiedział, nagroda jest dla niego przydatnym, dużym zastrzykiem finansowym, ponieważ w przypadku zaangażowania renomowanej orkiestry nagranie stanowi kosztowne przedsięwzięcie i zdarza się, że firmy fonograficzne nie mają na to wystarczających funduszy.
Podczas środowej uroczystości Blechacz komplementowany był za swój kunszt artystyczny, wrażliwość oraz - jak to ujął jeden z jurorów - "emocjonalną wyobraźnię". Pytany przez prowadzących uroczystość przedstawicieli amerykańskiego radia publicznego, pianista przekonywał, że nie problemów z wyborem repertuaru. - Jeden utwór po prostu mi odpowiada, a inny nie, "to głos serca" - tłumaczył Blechacz.
- Rafał oczywiście wykonuje utwory bezbłędnie i bez żadnych wątpliwości odtwarza nuty, rytmy i harmonię itp. (...) Ale właśnie śmiałość i odwaga to cechy, których większość artystów po prostu nie ma, a która słuchaczom, widowni mówi coś o rdzeniu utworu, o duchowej wartości muzyki. To wymaga daru projekcji przyciągającego widownię do orbity osobowości artysty. Rafał ma właśnie takie zdolności - zapewniał dyrektor Irving S. Gilmore International Keyboard Festival, Daniel Gustin.
Urodzony w 1985 roku Rafał Blechacz, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w 2005 roku wygrał XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie.
Polak występował w prestiżowych salach koncertowych w Europie i USA. Jest laureatem nagrody Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana, przyznawanej przez międzynarodowe jury krytyków muzycznych. Jako drugi Polak po Krystianie Zimermanie ma też ekskluzywny kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon.
pp/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Marzę o nagraniu wszystkich mazurków Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 08:53
Najpierw jednak do rąk melomanów trafi płyta z polonezami polskiego kompozytora, które Rafał Blechacz nagra dla wytwórni Deutsche Grammophon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blechacz na zamku w Rheingau

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 22:00
W świąteczne popołudnie przypomnimy lipcowy recital naszego znakomitego pianisty. Na retransmisję zaprasza Małgorzata Pęcińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Blechacz laureatem Gilmore Artist Award!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 15:00
Prestiżowemu wyróżnieniu towarzyszy gratyfikacja finansowa w wysokości 300 tysięcy dolarów.
rozwiń zwiń