X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sam Berns nie żyje. Najsłynniejsze dziecko chore na "przedwczesną starość"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 17:12
Miał zaledwie 17 lat a wyglądał na staruszka. Był niewysoki, szczuplutki. Nie miał włosów. Sam Berns - cierpiał na nieuleczalną, śmiertelną chorobę, która powoduje przedwczesną starość.
Sam Berns
Sam BernsFoto: http://www.youtube.com/watch?v=Fekab9Pu2us

Sam Berns zmarł w piątek. Był najsłynniejszym dzieckiem chorującym na progerię. To bardzo rzadka choroba. Nie ma na nią lekarstwa. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią od 200 do 250 osób. Średnia długość życia pacjentów wynosi zaledwie 13 lat.

Pierwsze objawy progerii można dostrzec u dzieci powyżej 2 roku życia. Należą do nich między innymi: brak prawidłowego przyrostu masy ciała i łysienie.

U dzieci z progerią później formują się zęby. Ich skóra ma sporo zmarszczek. Są niscy. Z tych powodów wyglądają o wiele starzej. Nos jest "ściągnięty", policzki zapadnięte - z powodu utraty tkanki tłuszczowej. Zanik tkanki tłuszczowej może być też przyczyną owrzodzeń na przedniej powierzchni goleni i na stopach.

Mogą też pojawiać się problemy ze sztywnością stawów, problemy z przemieszczaniem się stawu biodrowego. Zdarzają się krwawienia z nosa, bóle głowy, miażdżyca i schorzenia układu krążenia. Zanotowano także przypadki, gdy dochodziło do zaniku mięśni.

(http://www.youtube.com/watch?v=Fekab9Pu2us)

Charakterystyczny jest także wysoki ton głosu. Czaszka jest duża w porównaniu z resztą ciała, z nieproporcjonalnie małą dolną częścią twarzy.

Jedn rok z życia chorego przelicza się na 8-10 lat. Co oznacza, że 17-letni Sam Berns swoim wyglądem przypominał prawie 90. letniego dziadka.

Jego historię opowiada dokument HBO "Life According to Sam" ("Życie według Sama") pokazujący jego życie i badania jego rodziców.

Według CNN, chłopak zmarł z powodu komplikacji wywołanych chorobą.

wikipedia.pl/asop

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak radzić sobie z chorobą nowotworową dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 18:03
"Często rodzice szukają winy w sobie, że czegoś nie dopilnowali, że może coś w ich trybie życia spowodowało chorobę dziecka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm groźny jak AIDS

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 09:30
Objawy autyzmu bywają często bagatelizowane przez lekarzy i rodziców, choć wczesna, prawidłowa diagnoza jest bardzo ważna w terapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełomowe odkrycie. Terapia genowa przywraca wzrok!

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 14:48
Troje niewidomych Amerykanów częściowo odzyskało wzrok dzięki terapii genowej. O przełomie piszą naukowcy w prestiżowym tygodniku naukowym "Science".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierworodny łatwiej zapada na cukrzycę

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 00:02
I nie tylko. Okazuje się, że kolejność narodzin może mieć wpływ na zdrowie dzieci.
rozwiń zwiń