Pokonali białaczkę, teraz chcą wejść na Kilimandżaro. Rusza wyprawa "Szpik na Szczyt”

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 07:01
Sześć osób, które wygrały z białaczką, sześciu dawców szpiku, lekarze i wolontariusze - w sumie 22 osoby. To wyjątkowa wyprawa, która w środę wyrusza na Kilimandżaro.
Audio
  • Joanna Stankiewicz o wyprawie "Szpik na Szczyt"/IAR
  • Anna Czerwińska i Monika Sankowska o wyprawie na Kilimandżaro osób po przeszczepie szpiku kostnego (Cztery pory roku/Jedynka)
Kilimandżaro
Kilimandżaro Foto: Cezary, wikipedia, lic. CC

Pomysłodawczynią akcji "Szpik na Szczyt" jest himalaistka Anna Czerwińska. - Uczestnicy przygotowywali się, ale jest obawa przed chorobą wysokościową. Na 6-tysięcznik nie da się łagodnie wejść. Trzeba go po prostu pokonać - mówi himalaistka. - Startujemy z niecałych 2 tysięcy, a góra ma prawie 6. Ostatni biwak, jest na 4600 m n.p.m.

Kilimandżaro leży w Tanzanii, przy granicy z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jednym z najwyższych samotnych masywów.
Wśród uczestników ekspedycji jest para - łączy ich "pokrewieństwo szpiku". Paweł Szczepaniak oddał szpik Izabeli Malickiej, dzięki temu wgrała z chorobą.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>
Na szczyt wchodzi również senator, profesor Alicja Chybicka, która będzie również czuwać nad bezpieczeństwem uczestników wyprawy.
- Dzięki wyprawie osoby, które pokonały raka pokazują, że życie po przeszczepie może być takie samo, jak przed chorobą. Dają też nadzieję i siłę do walki z nowotworem wszystkim chorym na raka. Śledząc taką wyprawę i zmagania wierzą, że warto walczyć - mówi profesor Chybicka.
Ekspedycję organizuje Fundacja "Przeciwko Leukemii", jest ona planowana do 26 stycznia. Patronem medialnym jest Pierwszy Program Polskiego Radia. 
pp/IAR

Zobacz więcej na temat: Afryka Kilimandżaro zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 07:00
15 stycznia wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Radiowa Jedynka patronuje temu niezwykłemu przedsięwzięciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 15:48
- Choć ci ludzie przeszli tak trudną drogę, zdobyli znacznie większą górę niż Kilimandżaro, to wciąż mają siłę podjąć się takiego wyzwania. Bardzo trzymam za nich kciuki - mówiła w radiowej Jedynce redaktor naczelna "National Geographic", który razem z Pierwszym Programem Polskiego Radia patronuje akcji "Szpik na Szczyt".
rozwiń zwiń