Ulubione piosenki Ukraińców. Nie ma wśród nich muzyki z Zachodu...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 10:07
Ukraińcy są oddani muzyce rosyjskiej i ukraińskiej. Zespoły z Zachodu są na szarym końcu w rankingu popularności przygotowanym przez pracownię Rating.
Audio
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): jakiej muzyki słuchają Ukraińcy?
Okean Elzy na jednym z koncertów
Okean Elzy na jednym z koncertów Foto: Reactor691/CC/Wikipedia

Żadna zachodnia piosenka nie znalazła się w pierwszej 30 najpopularniejszych utworów. W rankingu 30 wykonawców, ostatnie miejsce zajął zespół The Beatles - jedyny wykonawca spoza byłego ZSRR.

Pracownia Rating zapytała Ukraińców, jakie trzy piosenki lubią najbardziej. Na pierwszym miejscu znalazła się "Czerwona ruta", a na dalszych także inne piosenki inspirowane twórczością ludową. Oprócz tego są tam też dwa utwory Ałły Pugaczowej. Ta radziecka i rosyjska gwiazda estrady jest też na drugim miejscu wśród najpopularniejszych wykonawców. Na pierwszym miejscu jest pochodząca z ukraińskiej Bukowiny Sofija Rotaru. Trzecie miejsce zajmuje wyjątkowo popularny w byłym ZSRR rosyjski piosenkarz estradowy Staś Michajłow, który jest antybohaterem krytyków muzycznym. Za nim plasuje się ukraińska grupa rockowa Okean Elzy.

Agencja Rating wskazuje też na różnice regionalne. Na zachodzie chętniej słuchana jest muzyka folk i ukraińscy wykonawcy. W centrum pojawiają się już rosyjskie piosenki, a na wschodzie i na południu właściwie tylko taka twórczość. W Zagłębiu Donieckim wyjątkowo popularni są wykonawcy tak zwanego "błatniaka", czyli piosenek o ciężkim losie przestępców.

***

Niżej: jedna z nielicznych nowoczesnych grup muzycznych w zestawieniu, bardzo popularny na Białorusi Okean Elzy (utwór, który nazywa się równiez hymnem Euromajdanu):

Numer jeden w zestawieniu, czyli ludowa piosenka "Czerwona ruta"

 

 

Sondaż agencji Rating >>>

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polacy na Forum Euromajdanów. ”Sytuacja przypomina narodziny Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 08:15
Widzę determinację Ukraińców i jestem optymistą - mówi Zbigniew Bujak, opozycjonista z czasów PRL, obecny na zjeździe delegatów Euromajdanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kliczko do UE: zablokujcie konta Janukowycza

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 11:11
Lider ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko wezwał Unię Europejską do zastosowania sankcji wobec prezydenta Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berkut pobił Łucenkę. Nagranie zaprzecza wersji władz

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 18:02
Telewizja "Hromadske.tv" opublikowała nagranie, które wskazuje, że wbrew twierdzeniom MSW Ukrainy, to milicjanci z Berkutu pobili jednak opozycjonistę Jurija Łucenkę podczas zamieszek w Kijowie.
rozwiń zwiń