Kaczyński do brytyjskiej Polonii: Polska was potrzebuje!

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:35
Prezes Prawa i Sprawiedliwości skierował list do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jarosław Kaczyński zachęca ich do powrotu do ojczyzny.
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Michał Walczak

List Jarosława Kaczyńskiego ma zostać odczytany w piątek w Londynie przez posła Krzysztofa Szczerskiego na spotkaniu z Polonią. - Jestem świadom tego, jak wielkich poświęceń musicie nieraz dokonywać dla utrzymania swoich rodzin. Wiem też, że często państwa emigracja jest emigracją przymusową, wywołaną brakiem perspektyw godnego życia dla młodych ludzi w dzisiejszej Polsce - napisał prezes PiS w liście. Kaczyński zapewnił, że jego partia będzie zawsze bronić praw Polaków mieszkających za granicą. - Polacy na całym świecie muszą czuć siłę i aktywność polskiego państwa w każdej sytuacji, gdy tego potrzebują. Działanie w tym względzie musi być konsekwentne i stanowcze - uważa szef PiS.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do brytyjskiej Polonii, żeby aktywnie korzystała z przysługujących jej praw obywatelskich. - Bądźcie państwo widoczni w życiu publicznym Wielkiej Brytanii. Zachęcam was do udziału w wyborach brytyjskich i polskich, bo jest to naturalny instrument walki o prawa Polaków nad Tamizą, prawa, które się nam słusznie należą - napisał szef PiS.

Źródło: TVN24/x-news

Jarosław Kaczyński w swoim liście zachęca Polaków mieszkających na Wyspach do powrotu do kraju. - Polska potrzebuje waszych talentów i doświadczenia, potrzebuje waszej energii zdobytej poprzez pobyt w jednym z ważniejszych centrów współczesnego świata. W mojej opinii powinniście być naturalnymi ambasadorami spraw polskich. Bogactwem, z którego Polska musi nauczyć się odpowiednio korzystać - napisał Kaczyński.

- Wiem, że wielu z państwa może czuć się rozczarowanymi, a nawet rozgoryczonymi tym, jak obecnie wyglądają warunki pracy i życia w Polsce, zwłaszcza dla młodych ludzi. Żadnemu politykowi nie wolno traktować problemu emigracji ekonomicznej, jako czegoś, z czym powinniśmy się pogodzić w imię świętego spokoju. Świętego spokoju z powodu wyjazdu z Polski młodych ludzi, dla których nie potrzeba w związku z tym tworzyć warunków do rozwoju i pracy w kraju - czytamy w liście szefa PiS.

Źródło: TVN24/x-news

Według Kaczyńskiego, aby wyprowadzić Polskę na drogę dynamicznego wzrostu i "przywrócić dynamikę narodową także w obszarze demografii" potrzeba powrotu Polaków z emigracji. Zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie przedstawi model gospodarczy, "którego istotą będzie otwarcie polskich szans - szans na zakładanie własnych firm, na uczciwą konkurencję bez nieformalnych blokad wejścia na rynek, na zatrudnienie w nowoczesnym przemyśle, na realizacje ambitnych projektów przez młode pokolenia".

Spór o zasiłki

W zeszłym tygodniu Jarosław Kaczyński w rozmowie telefonicznej z brytyjskim premierem Davidem Cameronem przekazał, że Prawo i Sprawiedliwość nie zgadza się z jego zapowiedziami dotyczącymi zmian w zasadach przyznawania zapomogi na dzieci dla imigrantów, w tym polskich. Wcześniej szef PiS wysłał do Camerona list.

Polsko - brytyjski spór o zasiłki >>>

David Cameron zasygnalizował, że prawo do zapomogi dla imigrantów na dzieci, które pozostały w kraju ojczystym, będzie jednym z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselą w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE. Wskazał przy tym na polskie dzieci. Z zapomogi przewidzianej w prawie unijnym korzysta w Wielkiej Brytanii 25 659 polskich dzieci, co czyni je największą grupą wśród beneficjentów.

PAP/aj

Komentarze1
aby dodać komentarz
wiechosta2014-01-17 13:33 Zgłoś
Wracajcie, właśnie przygotowujemy się do przejęcia władzy, będziemy budować odwierty, będziecie mieć pracę przy ich budowie. Co prawda wam nie zapłacimy ale czego się nie robi na chwałę bozi.Chociaż może jakąś miskę zupy da się załatwić. Tak więc wracajcie bo co wy poza tysiącami funtów macie z tej pracy ???

Czytaj także

Komisja Europejska atakuje Camerona. Brytyjczycy go bronią

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 15:39
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej przypuściła ostry atak na brytyjski rząd, w związku z wypowiedziami premiera Davida Camerona dotyczącymi polityki imigracyjnej i zasiłkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cameron wstrząsnął polskimi europosłami. Debata w Strasburgu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 07:15
W Strasburgu w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o swobodzie przepływu osób w Unii Europejskiej. Premier Wielkiej Brytanii stwierdził ostatnio, że otwarcie rynku pracy dla nowych krajów UE, w tym dla Polski, było błędem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Europejski grozi palcem Cameronowi

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 16:10
Zdecydowaną większością głosów PE przyjął w czwartek rezolucję wzywającą kraje członkowskie do respektowania zasady swobodnego przepływu osób. W dokumencie nie znalazło się jednak nazwisko premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona.
rozwiń zwiń