Niemieccy historycy przeciwko "polskim obozom zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 10:12
Niemiecki Związek Historyków, zrzeszający kilka tys. wykładowców, archiwistów i nauczycieli, potępił używanie zwrotu "polskie obozy koncentracyjne" - pisze "Gazeta Wyborcza".
Brama obozowa Auschwitz fot. Wikimedia Commonsdp.
Brama obozowa Auschwitz fot. Wikimedia Commons/dp.

- To bezmyślność, zupełny brak wyczucia - tak o autorach tekstów, w których pojawiają się "polskie obozy", mówi prof. Martin Schulze Wessel, znany niemiecki historyk i szef Niemieckiego Związku Historyków, który w niedzielę wystosował w tej sprawie apel do Niemców.
"Gazeta Wyborcza” przypomina, że rok temu terminu "polskie obozy" użyła agencja DPA, pisząc o obozie zagłady w Sobiborze. Wcześniej pojawił się w "Die Welt" w relacji z podróży młodych Izraelczyków do obozu w Majdanku. Latem zeszłego roku o "polskich obozach" pisał regionalny dziennik "Rheinische Post".

>>> Prokuratura Generalna: określenie "polskie obozy zagłady" skandaliczne >>>
"To niedopuszczalne słowa, które sugerują całkowicie fałszywe wyobrażenie o odpowiedzialności za zbrodnie. Apelujemy do niemieckiej opinii publicznej o przeciwstawienie się powtarzającym się błędnym sformułowaniom na temat niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej w Polsce" - czytamy w apelu Związku. Autorom szczególnie zależy na reakcjach nauczycieli historii.

Czytaj<<<Czujemy się głęboko znieważeni - dyrektorzy muzeów krytykują prokuraturę w sprawie "polskich obozów">>>
- Potrzeba nam więcej wrażliwości - mówi prof. Schulze Wessel, podając jako przykład reakcje na pokazany w zeszłym roku serial telewizji ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie". - Choć zawierał ewidentne przekłamania (m.in. przedstawiono w nim żołnierzy AK jako zajadłych antysemitów), Niemcy o tym nie dyskutowali, a przecież powinni.

>>> Izraelski parlament potępi określenie "polskie obozy śmierci" >>>

>>> Pomyłka Obamy: "polski obóz śmierci" >>>

Jednocześnie niemieccy historycy protestują przeciwko wprowadzeniu w Polsce kar za używanie zwrotu "polskie obozy". W przygotowanej przez PiS nowelizacji ustawy o IPN i kodeksu karnego m.in. za użycie tego wyrażenia ma grozić nawet pięć lat więzienia. Choć rząd przestrzegał, że nowe przepisy nie mają sensu, to dziesięć dni temu Sejm większością 377 głosów skierował projekt do komisji sprawiedliwości.
pp/IAR

Zobacz serwis: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

BBC kupiła oszczerczy film o AK i go wyemituje

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 07:40
Protest do telewizji BBC, która zakupiła niemiecki film fałszujący historię "Nasze matki, nasi ojcowie", wystosowały organizacje Reduta Dobrego Imienia i stowarzyszenie młodzieży Patriotycznej Patriae Fidelis - informuje "Gazeta Polska codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schenk: Niemcy świadomie mówią: "polskie obozy koncentracyjne"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 15:55
Niemcy wypierają pamięć o nazistowskich obozach w Polsce - twierdzi profesor Dieter Schenk. Jego zdaniem, autorom określenia "polskie obozy koncentracyjne" rzadko można zarzucić niedbałość, częściej jest to świadoma manipulacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelski parlament potępi określenie "polskie obozy śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:15
Kneset na specjalnym styczniowym posiedzeniu w Polsce ma przyjąć rezolucję w sprawie nazywania hitlerowskich obozów polskimi - podaje TVP Info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura Generalna: określenie "polskie obozy zagłady" skandaliczne

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:02
W poniedziałek dyrektorzy muzeów na terenach byłych niemieckich obozów skrytykowali stołeczną prokuraturę, która uznała, że zwrot "polskie obozy zagłady" nie znieważa narodu polskiego. W oświadczeniu zaapelowali o pomoc w zwalczaniu tego określenia.
rozwiń zwiń