X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł profesor Maciej Geller, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Nauki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 10:36
Profesor Maciej Geller zmarł po ciężkiej chorobie w nocy z 19 na 20 stycznia. Był fizykiem i wykładowcą akademickim, w czasach PRL działał w opozycji. Od 1996 roku pracował na stanowisku dyrektora Warszawskiego Festiwalu Nauki.
Audio
  • Maciej Geller to jeden z ludzi, których zastąpić się nie da - powiedziała profesor Magdalena Fikus, która wraz z profesorem Gellerem tworzyła Festiwal Nauki (IAR)
  • Profesor Łukasz Turski przypomina działalność opozycyjną profesora Gellera (IAR)
  • Profesor Turski podkreśla, że Maciej Geller był wielkim fizykiem i wielkim popularyzatorem nauki (IAR)
Maciej Geller zmarł 20 stycznia 2014 roku
Maciej Geller zmarł 20 stycznia 2014 rokuFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Sumienie polskiego środowiska naukowego"

"W nocy z 19 na 20 stycznia br. zmarł, po ciężkiej chorobie, profesor dr hab. Maciej Geller. Wybitny uczony - fizyk, wspaniały człowiek, od 1968 r. był sumieniem polskiego środowiska naukowego. Członek Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, dyrektor warszawskiego Festiwalu Nauki, jeden z twórców polskiego ruchu upowszechniania nauki. Nasz i wszystkich ludzi "Kopernika” Przyjaciel. Łączymy się w bólu ze wszystkimi bliskimi Prof. Gellera.
Żegnaj Maćku.
Rada Programowa, dyrekcja i pracownicy Centrum Nauki Kopernik"

Tymi słowami pożegnali Macieja Gellera pracownicy Centrum Nauki Kopernik.

Biofizyk z Uniwersytetu Warszawskiego był dyrektorem i współorganizatorem Festiwalu Nauki w Warszawie. Po raz pierwszy imprezę tę zorganizowano w 1997 roku i był to pierwszy festiwal nauki w Polsce.

- Powiedzieliśmy wtedy: zamiast narzekać, zróbmy coś pożytecznego dla ludzi. Stwierdziliśmy, że naukę trzeba pokazać tym, którzy nie mają z nią na co dzień nic wspólnego - wspominał początki festiwalu uczony.
Za upowszechnianie i popularyzację nauki w 1998 roku Nagrodą im. Profesora Hugona Steinhausa uhonorowały dr Gellera Polska Fundacja Upowszechniania Nauki i Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk. W 2010 roku zdobył nagrodę specjalną i tytuł "Popularyzatora Nauki" w konkursie organizowanym przez serwis Polskiej Agencji Prasowej "Nauka w Polsce" oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W 2012 prezydent Bronisław Komorowski, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi na rzecz nauki w Polsce i na świecie oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2009 roku Lech Kaczyński za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, nadał mu Krzyż Oficerski tego orderu.

Piękna karta w opozycji

W 1968 roku Geller był uczestnikiem protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim. Od czerwca do września 1969 roku był aresztowany aż do czasu pokazowego procesu tzw. sprawy taterników - procesu młodych polskich współpracowników paryskiej "Kultury". Zwolniono go na mocy amnestii.

Składał i kolportował m.in. "Biuletyn Informacyjny" Komitetu Obrony Robotników, którego był członkiem. Współpracował z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym i był współorganizatorem akcji umieszczenia Krzyża Katyńskiego na Powązkach.

W 1980 roku organizował akcję przekazania w Tatrach materiałów poligraficznych i niezależnych wydawnictw do Czechosłowacji.

Osiągnięcia w pracy naukowej
Maciej Geller urodził się w 1941 roku w Warszawie.

W 1964 roku ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, studia doktoranckie w Zakładzie Biofizyki w 1969 roku. Doktorat obronił w 1978 roku, a habilitację w 1995 r. Pracował m.in. w Katedrze Biofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytety Warszawskiego i na Wydziałach Chemii Kwantowej i Fizyki UW.

Profesor Łukasz Turski, fizyk, popularyzator nauki i publicysta podkreślił, że Maciej Geller był wielkim fizykiem, a także wielkim popularyzatorem nauki.

- Zostanie po nim bardzo trudna do wypełnienia luka, która będzie nam przypominać jakie są obowiązki naukowca, szczególnie w Polsce - powiedział.

W swojej pracy naukowej zajmował się badaniem właściwości struktur przestrzennych biopolimerów (kwasów nukleinowych i białek) i ich kompleksów, racjonalnym projektowaniem leków, teoretycznymi metodami modelowania komputerowego: molekularną mechaniką kwantową, mechaniką i dynamiką molekularną.
- W nauce krytyk moich poglądów jest moim współtowarzyszem na drodze do prawdy, a nie wrogiem, którego należy zwalczać. Dzięki takiej metodologii nauka osiągnęła niebywałe sukcesy, a polityka nie bardzo. Wszyscy fundamentaliści, którzy tak się kłócą, nie wypracowali specjalnych osiągnięć (o tym świadczy np. historia XX w.), a nauka cały czas się rozwijała. Możemy się spierać, ale ten spór jest twórczy, a nie niszczący - wyjaśniał dr Geller kilka lat temu.

ps

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak