X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyskryminacja Polaków na Litwie. Zbierają pieniądze na grzywnę

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:12
Polacy na Litwie rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na grzywnę, którą ma zapłacić dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego za nieusunięcie dwujęzycznych - w językach polskim i litewskim - tablic z nazwami ulic znajdujących się na prywatnych posesjach.
Na Listwie zatrzymany został białoruski szpieg
Na Listwie zatrzymany został białoruski szpiegFoto: Wikmmedia Commons/lic. CC/Albertus teolog

Zgodnie z orzeczeniem sądu grzywnę w wysokości 43,4 tys. litów, czyli około 12,5 tys. euro, dyrektor administracji Bolesław Daszkiewicz ma zapłacić do 6 lutego.

- Dzisiaj, niestety, za używanie języka polskiego - ojczystego - musimy płacić i to zrobimy - powiedział w poniedziałek Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego, którego około 80 proc. mieszkańców stanowią Polacy.
Jak poinformowała Anna Biersztańska, skarbnik solecznickiego oddziału rejonowego Związku Polaków na Litwie, "wysokość przekazywanej kwoty jest różna: 10, 20, 50 litów, ale też 1000 litów".

>>> Szef AWPL: my, Polacy na Litwie będziemy się bronić  >>>
Mandaty za nieusunięcie tablic polskich nie mogą być pokrywane z budżetu rejonu. Daszkiewicz od 2008 roku był karany mandatami 10 razy. Ich wysokość wynosiła od kilkuset do 1000 litów (około 300 euro). Obecnie w geście solidarności z ukaranym dyrektorem zostało otwarte specjalne konto z dopiskiem "Solidarność".

Prośba o wsparcie
Mer Palewicz wystosował też około 30 listów do partnerskich samorządów, instytucji i osób prywatnych w Polsce, w których zwraca się nie tylko o wsparcie finansowe, ale też moralne. "Prosimy o wyrażenie protestu poprzez poinformowanie (…) opinii publicznej Polski i Europy o stałym łamaniu praw mniejszości polskiej na Litwie" - czytamy w liście Palewicza.

Luka prawna
Wymierzenie grzywny Daszkiewiczowi jest konsekwencją braku ustawy o mniejszościach narodowych, która by regulowała używanie języka tych mniejszości w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez mniejszości narodowe.

Roman Kuźniar: apeluje: bądźmy wyrozumiali dla Litwinów>>>
Taka ustawa, przyjęta jeszcze w 1989 roku, gdy Litwa wchodziła w skład ZSRS, obowiązywała do 2010 roku. Przewidywała m.in., iż w napisach informacyjnych w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość narodową obok języka litewskiego można używać języka mniejszości, w tym polskiego.

Litwa zwleka z nową ustawą
Od roku jest przygotowany projekt nowej ustawy o mniejszościach narodowych. Ma ona zezwalać na używanie języka mniejszości narodowych w życiu publicznym oraz na podwójne nazewnictwo ulic i miejscowości, w których przedstawiciele mniejszości narodowych stanowią co najmniej 25 proc. mieszkańców. Jednakże władze Litwy zwlekają z przyjęciem tej ustawy.

>>> Polscy eurodeputowani skrytykowali na forum Parlamentu Europejskiego Litwę za dyskryminacyjną politykę wobec mniejszości polskiej >>>
Akcja Wyborcza Polaków na Litwie zaproponowała, by do czasu przyjęcia nowego aktu prawnego, przywrócić obowiązywanie dawnej ustawy, ale zdecydowanie sprzeciwia się temu cześć posłów o nastawieniu nacjonalistycznym, a także prezydent kraju Dalia Grybauskaite. Wyraziła ona opinię, że byłoby to sprzeczne z konstytucją.

pp/PAP

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prześladowanie Polaków na Litwie. Kara za dwujęzyczne tablice

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 09:57
40 tysięcy litów, czyli prawie 50 tysięcy złotych. Taką grzywnę ma zapłacić dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego Bolesław Daszkiewicz za nieusunięcie dwujęzycznych tablic. Na zapłacenie kary ma miesiąc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prześladowanie Polaków na Litwie. Demonstracyjne opuszczenie sali posiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 12:39
Posłowie litewskiego Sejmu z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie demonstracyjnie wyszli z sali posiedzeń podczas uroczystości z okazji Dnia Obrońców Niepodległości. Opuścili salę, gdy na mównicę wszedł Vytautas Landsbergis - pierwszy przywódca Litwy po odzyskaniu niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prześladowanie Polaków na Litwie. Polscy europosłowie krytykują Wilno

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 12:39
Polscy eurodeputowani skrytykowali na forum Parlamentu Europejskiego Litwę za dyskryminacyjną politykę wobec mniejszości polskiej. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite nie widzi jednak takiego problemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Litwie - spór o dyskryminację

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 10:24
W "Więcej świata" sytuację mniejszości narodowych, w tym Polaków, na Litwie wyjaśniał politolog prof. Roman Kuźniar, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kuźniar apeluje: bądźmy wyrozumiali dla Litwinów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 19:40
Litewska prezydent oskarżyła szefa Akcji Wyborczej Polaków na Litwie o próbę zdyskredytowania tego kraju. - To problem wewnątrz litewski - uspokaja w Jedynce profesor Roman Kuźniar, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń