Wypadek na Kurylach. 10 pograniczników nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 10:02
Dziesięciu funkcjonariuszy Straży Przybrzeżnej Służby Pogranicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwo (FSB) zginęło w rejonie Wysp Kurylskich, archipelagu na Oceanie Spokojnym - poinformowała agencja ITAR-TASS.
Audio
  • Tragiczny wypadek niedaleko wyspy Sachalin - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Wyspy Kurylskie od dziesięcioleci są przedmiotem sporu pomiędzy Moskwą a Tokio
Wyspy Kurylskie od dziesięcioleci są przedmiotem sporu pomiędzy Moskwą a TokioFoto: maps. google

Według rosyjskiej agencji, powołującej się na źródło w Jużno-Kurylsku, pogranicznicy utonęli, gdy wysoka fala wywróciła gumową łódź, którą wypłynęli na inspekcję zatrzymanego statku.
Do wypadku doszło około 500 metrów od wybrzeża wyspy Kunashir. Inne szczegóły zdarzenia nie są znane.
Jak dotąd wyłowiono ciała czterech osób. W poszukiwaniu pozostałych uczestniczy kilka statków Straży Przybrzeżnej i śmigłowiec służb ratowniczych.
Wyspy Kurylskie od blisko 70 lat są przedmiotem sporu między Moskwą i Tokio. Dotyczy on czterech wysp - Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan - położonych między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią.

to

''

Zobacz więcej na temat: Rosja wypadek Wyspy Kurylskie
Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-01-25 13:11 Zgłoś
To przypomina mi oficjalne komunikaty z katastrof samolotowych, zawsze winne są ofiary, czasem mgła... a czasem fala... I nikt im kół ratunkowych nie rzucił? Zatrzymany statek stał... osłupiały... co za fala...

Czytaj także

Japonia odrzuciła rosyjską propozycję współpracy ws. Kuryli

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 08:10
Moskwa zaproponowała Tokio wspólne inwestycje na wyspach Kurylskich. Według japońskiego MSZ taka propozycja jest nie do przyjęcia.
rozwiń zwiń