Romowie zatruwają powietrze? Spór polsko-cygański w Maszkowicach

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 16:03
Jedni walczą o czyste powietrze i zdrowie, drudzy o przetrwanie. Eskalacja konfliktu między Polakami a Romami w gminie Łącko w Małopolsce.
Audio
  • Inicjator zbierania podpisów pod petycją Jacek Ząbek, sołtys Maszkowic (IAR/M. Chrobak)
  • Sprzedaż miedzi to jedyna szansa na godne życie tłumaczą Romowie (IAR/M. Chrobak)
  • Stereotypy wciąż są obecne - podkreśla Zbigniew Piekarski, pełnomocnik starosty nowosądeckiego ds. mniejszości narodowych (IAR/M. Chrobak)
Mieszkańcy osiedla romskiego w Maszkowicach
Mieszkańcy osiedla romskiego w MaszkowicachFoto: Monika Chrobak IAR

Mieszkańcy gminy w specjalnej petycji proszą o interwencję w sprawie masowego wypalania przez miejscową społeczność cygańską toksycznych odpadów, które później sprzedawane są na złom.

Jak tłumaczą Romowie, robią to z biedy. Protestujących jednak to nie przekonuje bo jak podkreślają, jest to działalność szkodliwa dla ich życia i zdrowia. - Sprawa jest poważna - mówi inicjator zbierania podpisów pod petycją Jacek Ząbek, sołtys Maszkowic, w której znajduje się największe osiedle romskie w gminie. Jak dodaje toksyczne kłęby dymu z ognisk szkodzą nie tylko mieszkańcom Maszkowic ale innym pobliskim wsiom.
Osiedle cygańskie w Maszkowicach skupia blisko 200 mieszkańców. Prawie wszyscy nie pracują. Utrzymują się jedynie z zasiłków społecznych. - Sprzedaż miedzi to jedyna szansa na godne życie bo nikt nie chce nas zatrudnić - tłumaczą Romowie. - Z biedy to robimy. Nie mamy normalnej pracy. Zrobiliśmy kursy: na układanie kostki brukowej, wózki widłowe. Ale roboty nie mamy. Wiemy, że to jest trujące, ale nie mamy wyboru - mówią Cyganie. Nie kryją rozgoryczenia: - Nikt pracy nam nie da. Aż tak źle wyglądamy? Trędowaci jesteśmy? To osiedle romskie to jest rezerwat. To świadczy o naszej bezradności w stosunku do ludzi - mówili reporterce IAR.
Zbigniew Piekarski, pełnomocnik starosty nowosądeckiego ds. mniejszości narodowej potwierdza, że brak pracy wśród Romów to efekt nie tylko wciąż słabego wykształcenia ale też stereotypów. Jak dodaje przedsiębiorcy nierzadko postrzegają Romów jako nieobowiązkowych pracowników czy skłonnych do kradzieży.

- Problem rozwiązać mogą być jedynie szersze działania systemowe ale musi być też dobra wola ze strony społeczności romskiej - twierdzi wójt gminy Łącko, Janusz Klag. Jego zdaniem jednak w pierwszej kolejności odpowiednie instytucje powinny przyjrzeć się tematowi nielegalnego recyklingu.
Pod petycją podpisało się 150 mieszkańców gminy Łącko. Trafiła ona między innymi do parlamentarzystów i wielu instytucji państwowych.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romowie, problem całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 19:47
Na Facebooku powstał profil "Nie dla Romów w Andrychowie". Został usunięty, ale do tego czasu miał ponad dwa tysiące polubień. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego tak wiele osób kliknęło "Lubię to!" pod hasłami, które wprost i w bardzo niewybredny sposób nawoływały do wypędzenia Romów z Andrychowa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie bójmy się słowa "Cygan"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 15:54
– Określenie "Cygan" jest zakorzenione w języku polskim i nie jest jednoznacznie pejoratywne. Niesie za sobą wiele pozytywnych znaczeń, emocji i nie powinno się go wykorzeniać – mówiła w audycji "Źródła" Marta Godlewska-Goska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policja zlikwidowała obozowisko Romów pod Paryżem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 20:27
W nielegalnym obozowisku w Saint-Ouen na przedmieściach Paryża mieszkało ponad 500 osób, w tym setki dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listy do polskich władz w obronie wrocławskich Romów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 17:23
80 rumuńskich Romów, w tym 45 dzieci, mogą stracić swoje domy. Chodzi o wysiedlenie z nieformalnego obozowiska przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabrze: protest przeciwko Romom. "Czarnuchy, won stąd! Tu jest Polska"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 07:41
W Zabrzu zawrzało, kiedy przed kilkoma dniami wyszła na jaw informacja o zaplanowanym przez Narodowe Odrodzenie Polski i grupę Patrioci Górnik Zabrze proteście "Nie dla cygańskiej przestępczości w Zabrzu" - pisze "Dziennik Zachodni".
rozwiń zwiń