X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Kozłowski oczyszczony z zarzutu kłamstwa lustracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 17:40
Sąd Najwyższy uwzględnił jego kasację i uchylił wcześniejsze orzeczenia sądów - okręgowego i apelacyjnego - w tej sprawie. Wyrok jest ostateczny.
Siedziba Sądu Najwyższego w Warszawie
Siedziba Sądu Najwyższego w WarszawieFoto: DocentX/Wikipedia/domena publiczna

Dwa sądy - w maju 2012 i w czerwcu 2013 roku - uznały, że Kozłowski zataił tajną współpracę z SB w Krakowie w latach 60. ubiegłego stulecia.

Maciej Kozłowski był opozycjonistą, skazanym w czasach PRL. W latach 1998-99 był wiceszefem MSZ. Zdecydowanie zaprzeczał, że współpracował z SB.

Kasację do Sądu Najwyższego wniósł w jego imieniu mecenas Czesław Jaworski. Chciał on uchylenia w całości orzeczeń SO i SA, które uznały b. wiceministra za kłamcę lustracyjnego. Według adwokata - sądy pominęły wiele dowodów, przekroczyły granice swobodnej oceny dowodów i popełniły błędy w ustaleniach faktycznych - podkreślał Jaworski.

Prokuratura chciała oddalenia kasacji jako - oczywiście bezzasadnej - jej zdaniem.

Sąd Najwyższy uchylił orzeczenia sądów obydwu instancji, uznając, że Kozłowski złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, zeznań świadków, a także wyjaśnień Kozłowskiego SN uznał, że podejmował on faktyczne działania o charakterze opozycyjnym, a jego kontakty z SB nie nosiły znamion tajnej współpracy.
W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia SN Andrzej Tomczyk powiedział, że nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, że informacje pozyskiwane przez SB od Kozłowskiego były w jakikolwiek sposób wykorzystywane. - Postawa Macieja Kozłowskiego i skutki jego działalności opozycyjnej były nadto widoczne - podkreślił.
Według IPN Kozłowski był najpierw kandydatem, a potem tajnym współpracownikiem SB w Krakowie o kryptonimie "Witold" w latach 1965-1969. Tymczasem - jak zauważył SN - nadanie tego kryptonimu datowane jest na 20 maja 1966 roku, a notatki oficera prowadzącego, mające świadczyć o działalności "Witolda", istniały znacznie wcześniej - mówił sędzia.
IPN chciał uznania Kozłowskiego za kłamcę lustracyjnego i orzeczenia pięcioletniego zakazu pełnienia funkcji publicznych. Prokurator IPN Jarosław Skrok mówił w SO, że gdyby Kozłowski przyznał się do współpracy, to ten - wstydliwy epizod - jego życiorysu zostałby mu wybaczony.

Opozycjonista w PRL
Kozłowski (skazany w 1969 r. przez sąd PRL za działalność opozycyjną) zaprzeczał, by złożył nieprawdziwe oświadczenie. Podpisał on wprawdzie w 1966 r. jako student UJ zobowiązanie do współpracy z SB, ale mówił, że chciał ukryć przed nią swe kontakty z emigracją i przemyt książek paryskiej "Kultury" do PRL. Argumentował, że pozorował współpracę, udzielając informacji ogólnodostępnych i unikając kontaktów z SB, a w czerwcu 1968 r. w ogóle ich zaprzestał.

Kozłowskiego wyrzucono ze studiów w marcu 1968 r. za udział w protestach studenckich. Rok później został aresztowany w Czechosłowacji. W 1969 r. skazano go na 4,5 roku więzienia w tzw. procesie taterników - młodych ludzi oskarżonych o nielegalne przerzucanie przez granicę wydawnictw "Kultury".
W więzieniu spędził 2,5 roku. Po wyjściu na wolność nie zaprzestał opozycyjnej działalności. W 1982 r. został członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego". W 1990 r. podjął pracę w MSZ; był m.in. wiceszefem resortu i ambasadorem w Izraelu.

Dwa wyroki
W grudniu 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek pionu lustracyjnego IPN niejednogłośnie uznał, że 69-letni Kozłowski złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne, w którym zaprzeczał współpracy z SB. SO zakazał mu na 3 lata pełnienia funkcji publicznych.
W czerwcu 2013 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok I instancji z 2012 r., uznający go za kłamcę lustracyjnego. Doceniając jego wkład w działania na rzecz niepodległości, SA podkreślił dwie fazy jego życia - "jasną" i "ciemną".
Prawomocne uznanie przez sąd czyjegoś oświadczenia lustracyjnego za nieprawdziwe oznacza utratę pełnionej funkcji oraz od 3 do 10 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IPN: Maciej Kozłowski kłamcą lustracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 17:32
6 grudnia zapadnie wyrok w procesie lustracyjnym Macieja Kozłowskiego, byłego wiceszefa MSZ i opozycjonisty z PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były wiceszef MSZ kłamał. Sąd: współpracował z SB

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 15:48
Warszawski sąd okręgowy orzekł, że Maciej Kozłowski kłamał w oświadczeniu lustracyjnym. Zdaniem sędziów współpracował on ze Służbą Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były wiceszef MSZ Maciej Kozłowski kłamcą lustracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 17:21
Dwa sądy uznały, że były opozycjonista, skazany w PRL, zataił tajną współpracę z kontrwywiadem SB w Krakowie w latach 60.
rozwiń zwiń