X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarła legenda polskiego teatru emigracyjnego w USA Nina Polan

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 20:42
Aktorka, reżyserka teatralna, dyrektorka Polskiego Instytutu Teatralnego w USA zmarła w Nowym Jorku. Miała 86 lat.
Audio
  • Zmarła Nina Polan. Relacja Małgorzaty Kałuży z Nowego Jorku (IAR)
Nina Polan
Nina PolanFoto: poltheatreinst/oficjalny kanał na YT

- Była jedną z legend polskiego teatru emigracyjnego w Stanach Zjednoczonych. Łączyła w swojej pracy najlepsze polskie tradycje - powiedział o zmarłej mieszkający w Ameryce reżyser, dyrektor teatrów, a od lat profesor sztuki teatru na amerykańskich uniwersytetach Kazimierz Braun.
Nina Polan (prawdziwe nazwisko Janina Katelbach) urodziła się 30 listopada 1927 w Berlinie. Była córką polskiego polityka, senatora II Rzeczypospolitej Tadeusza Katelbacha. W dzieciństwie mieszkała w Wilnie i Warszawie.
Ukończyła Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej w Londynie. Występowała tam m.in. w Teatrze Dramatycznym. W teatrach West Endu grała m.in. w spektaklach w reżyserii Petera Brooka. W 1954 roku wyjechała do Nowego Jorku. Grała na Broadwayu, a także w awangardowym teatrze La MaMa. Wystąpiła w filmach: "Wybór Zofii", "Gorączka" oraz "Love & Staff".

W latach 70. związała się z Polskim Instytutem Teatralnym w USA. Od 1984 roku była dyrektorem tej placówki. W latach 90. współtworzyła Teatr Polski w Nowym Jorku.
Jak podkreślił Braun, Polan stała się organizatorką i duszą zespołu teatralnego, który przyciągał przybywających z Polski na krócej czy na stałe polskich aktorów. - Przygotowała wiele przedstawień wedle swoich scenariuszy, wiele przedstawień polskiej klasyki, a sam miałem szczęście i zaszczyt z nią współpracować - dodał.
Polan wyreżyserowała m.in. takie sztuki jak "Alfa" Sławomira Mrożka, "Pastorałka" Leona Schillera, wileńską wersję "Halki" oraz "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki, "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego. Jej ulubioną postacią była Helena Modrzejewska, którą zgrała w monodramie Brauna "Helena, the emigrant Queen". W ostatnich latach prezentowała m.in. spektakl "Śladami Chopina" oparty na muzyce i listach kompozytora. Przygotowywała też specjalne programy dla szkół.
- Była to heroiczna osoba, która przez wiele lat sama prowadziła instytut. Z własnej inicjatywy propagowała polską sztukę i teatr. Niestety polskie instytucje mało się tym interesowały. Umiała na szczęście dotrzeć do władz miejskich Nowego Jorku, które wspierały jej programy - zaznaczyła poetka, literaturoznawczyni i wykładowca na Uniwersytecie Columbia Anna Frajlich.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł autor powieści szpiegowskich, francuski pisarz Gerard de Villiers

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 16:47
Gerard de Villiers był autorem popularnej serii SAS o perypetiach austriackiego księcia, agenta CIA Malko Linge. Pisarz zmarł na raka trzustki. Miał 83 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł reżyser Edouard Molinaro, nominowany do Oscara za "Klatkę szaleńców"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 08:21
Edouard Molinaro, francuski reżyser i scenarzysta filmowy, zmarł w sobotę we Francji. Miał 85 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarła aktorka Eleanor Parker. Była trzykrotnie nominowana do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 14:13
Przyczyną śmierci 91-letniej Eleanor Parker były kompilacje po zapaleniu płuc - poinformował Richard Gale, przyjaciel rodziny i reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł argentyński poeta i działacz polityczny Juan Gelman

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 06:40
Juan Gelman zmarł we wtorek w stolicy Meksyku, gdzie emigrował 20 lat temu. Miał 83 lata.
rozwiń zwiń