MEN: będą dotacje na podręcznik do języka obcego i ćwiczenia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:13
- 1 września 2014 r. z punktu widzenia rodziców pierwszoklasistów zarówno podręcznik do języka polskiego, matematyki, całej edukacji wczesnoszkolnej, jak i podręcznik do języka obcego oraz zestaw ćwiczeń będą darmowe - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.
Audio
  • Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że darmowy podręcznik to będzie ten napisany przez MEN (IAR)
Szefowa MEN zapowiedziała nie tylko darmowy podręcznik dla pierwszaków, ale w kolejnych latach też dla pozostałych uczniów
Szefowa MEN zapowiedziała nie tylko darmowy podręcznik dla pierwszaków, ale w kolejnych latach też dla pozostałych uczniówFoto: PAP/Tomasz Gzell

W 2017 r. z darmowych podręczników będą korzystać uczniowie podstawówek i gimnazjów.

- Przygotowujemy w tej chwili podręcznik, który będziemy proponować I klasom - podkreśliła minister edukacji. Ponadto na każdego ucznia zostanie przeznaczona dotacja w wysokości 25 zł na zakup podręcznika do języka obcego oraz 50 zł na zakup materiałów ćwiczeniowych. - Różnych, bo uważamy, że nauczyciel powinien mieć pełną swobodę, z jakich dodatkowych materiałów chce korzystać - zaznaczyła.

- W tych 50 zł powinna się zmieścić zarówno kwota na ćwiczenia dodatkowe związane z edukacją wczesnoszkolną, jak i z ewentualnymi ćwiczeniami do języka obcego - podkreśliła Kluzik-Rostkowska.

"Rozpoczynamy proces trwałej zmiany"

Jak wyjaśniła, we wrześniu 2015 r. darmowy podręcznik otrzymają uczniowie II klasy, a pierwszoklasiści będą korzystali z gotowego już podręcznika.

- Rozpoczynamy proces trwałej zmiany, mając zarówno na myśli klasy IV szkoły podstawowej, jak i I klasy gimnazjum - powiedziała minister edukacji.

Uczniowie IV klasy otrzymają 140 zł na komplet podręczników oraz 25 zł na materiały ćwiczeniowe. - Szkoły będą miały dowolność w wyborze tego kompletu, będą mogły również wybrać inne materiały. Proponujemy po 25 zł na materiały ćwiczeniowe dodatkowe - mówiła.

Uczeń I klasy gimnazjum otrzyma 250 zł na zakup kompletu podręczników i 25 zł na materiały ćwiczeniowe. Jak zaznaczyła Kluzik-Rostkowska, różnica wynika z faktu, że gimnazjalista potrzebuje podręczniki do większej liczby przedmiotów.

Książki będą wypożyczane

Dotację otrzymają szkoły, które te przybory szkolne będą uczniom wypożyczać. Pod warunkiem, że z  pieniędzy zostaną zakupione podręczniki, które wytrzymają użytkowanie przez co najmniej 3 lata. Dodatkowo wprowadzony zostaje zakaz pakietowania materiałów edukacyjnych.

To znaczy, że każdy podręcznik będzie można dokupić pojedynczo. Jednocześnie nauczyciele i szkoły będą mieć zakaz otrzymywania dodatkowych korzyści za dokonanie wyboru określonych zestawów szkolnych.

<<<Od września darmowy podręcznik dla pierwszaków>>>

IAR,PAP,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Od września darmowy podręcznik dla pierwszaków

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 13:46
Wprowadzenie jednej, obowiązkowej i bezpłatnej książki dla pierwszaków ma wyeliminować swego rodzaju patologie na rynku i dać rodzicom wymierne oszczędności - tłumaczy premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZNP ma zastrzeżenia do projektu darmowego podręcznika

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 11:39
Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński mówi, że największy problem polega na pozbawieniu nauczyciela możliwości wyboru książki.
rozwiń zwiń