X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Drugi przeszczep twarzy w Polsce. 26-latka jedzie do domu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 12:32
Pacjentka, której w grudniu lekarze z Centrum Onkologii przeszczepili twarz, czuje się coraz lepiej i właśnie opuściła szpital. Podczas konferencji prasowej osobiście podziękowała zespołowi medycznemu, bliskim i rodzinie dawcy.
Joanna, pacjentka po przeszczepie twarzy w towarzystwie rodziców podczas konferencji prasowej w Centrum Onkologii w Gliwicach
Joanna, pacjentka po przeszczepie twarzy w towarzystwie rodziców podczas konferencji prasowej w Centrum Onkologii w GliwicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

- Dziękuję rodzicom, że byli przez ten cały czas przy mnie. Rodzinie i znajomym za ciepłe sms-y. Oraz przede wszystkim rodzinie dawcy za tak ważną decyzję od której zależało moje życie- mówiła.

Był to drugi przeszczep twarzy w Polsce. Obydwie operacje przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego. Dziękował on pani Joannie za zaufanie i wiarę. Słowa podziękowania skierował też do bliskich pacjentki i rodziny dawcy oraz całego zespołu, zaangażowanego w leczenie i rehabilitację.

Trzecia osobą na świecie, która przeszła przeszczep twarzy z powodu takiej choroby

- Joanna czuje się bardzo dobrze, coraz lepiej. () Nie robimy żadnych planów, coś tam Asia mówiła, że chce wrócić na studia, może psychologię. To chyba impuls od pani psycholog, Asi chyba spodobało się pomaganie innym, ale na to wszystko musimy poczekać - powiedziała matka pacjentki. Panią Joannę czeka jeszcze długotrwała rehabilitacja.

Pacjentka od ponad 20 lat cierpi na nerwiakowłókniakowatość - łagodny nowotwór o podłożu genetycznym, który rozrastając się może jednak zagrażać życiu i jest uznawany za jedno z głównych wskazań do przeprowadzenia przeszczepu twarzy. Pani Joanna była trzecią osobą na świecie, która przeszła przeszczep twarzy z powodu takiej choroby.

Wcześniej przeszła 35 operacji plastycznych w innych ośrodkach. W ostatnim czasie choroba jednak szybko postępowała. Na skutek powiększającej się narośli kobieta miała coraz większe problemy z jedzeniem i mówieniem. Gdyby nie operacja, w przyszłości nie mogłaby samodzielnie nawet oddychać. Dlatego celem lekarzy była nie tylko poprawa wyglądu pacjentki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Teraz można mówić o olbrzymiej różnicy.

"Czy wyglądam już tak jak wszyscy?"

Jak wyjaśnił prof. Maciejewski, rehabilitacja będzie polegała na ciągłych ćwiczeniach, które mają usprawnić mowę i ułatwić jedzenie, połykanie i żucie. Joanna jest też pod opieką okulisty, ma bowiem poważne problemy ze wzrokiem.

- Nie widzi, dotyka twarzy, dotykała jej tuż po operacji pytając: - Czy faktycznie wyglądam już tak jak wszyscy? - powiedziała matka Joanny. Kiedy po operacji jeszcze nie potrafiła mówić, pisała.

Przez pierwsze tygodnie rehabilitacją zajmą się rodzice pacjentki, z pomocą specjalistów z Centrum Onkologii. W dalszej perspektywie rodzina myśli o znalezieniu rehabilitanta, co będzie się wiązało z kosztami - rehabilitacja nie jest objęta procedurami NFZ, a to wydatek nawet kilku tys. zł miesięcznie.

- Liczymy na wsparcie, w Polsce jest bardzo dużo ludzi, którzy chcą pomagać, więc myślę, że nie będzie nam ciężko. Na razie damy z siebie wszystko, później liczymy na ludzi dobrego serca - podkreśliła matka Joanny.

"Nie potrafimy akceptować ludzi innych od nas"

Jak mówią lekarze, przez pierwsze tygodnie Joanna będzie musiała ograniczyć kontakty tylko do grona bliskich - chodzi o zminimalizowanie ryzyka infekcji. Po paru tygodniach powinna już wychodzić na spacery.

Matka pacjentki podkreśliła, że jeszcze przed operacją córka starała się żyć w miarę normalnie i nie ukrywała twarzy - "bo to oznaczałby poddanie się" - ale wielu nie potrafiło jej zaakceptować. - Były osoby, które mówiły, że niech lepiej Asia siedzi w domu, bo z takim wyglądem do ludzi? To jest największą bolączką, że nie potrafimy akceptować ludzi innych od nas - mówiła mama.

Pierwszy w Polsce przeszczep twarzy przeprowadzono w Centrum Onkologii 15 maja 2013 r. u 33-letniego Grzegorza, który przeżył poważny wypadek w pracy. Był to jednocześnie pierwszy na świecie przeszczep twarzy ratujący życie. Podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej operację tę uznano za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny w 2013 r. Lekarze z Gliwic podkreślali, że ich doświadczenia z pierwszego przeszczepu bardzo pomogły w kolejnym.

<<<Lekarze przeszczepili mu twarz. "Dostałem drugie życie">>>

Za pośrednictwem lekarzy i pielęgniarek Grzegorz i Joanna przesyłali sobie wyrazy wsparcia. Rodzice Joanny liczą, że uda się kiedyś spotkać z Grzegorzem. - Miejmy nadzieję, że grono ludzi, którzy będą tak szczęśliwi jak my będzie się powiększać z roku na rok, że będzie tych pacjentów przybywać - podkreśliła mama pacjentki.

200 tys. zł z Ministerstwa Zdrowia

Centrum Onkologii dostało na przeprowadzenie drugiego przeszczepu 200 tys. zł z Ministerstwa Zdrowia na podstawie podpisanej na ten zabieg umowy. Były to niewystarczające środki, dlatego uzupełniono je z budżetu placówki. Wyceny tego typu zabiegów w innych krajach są znacznie wyższe niż w Polsce.

Prof. Maciejewski wyraził nadzieję, że tego typu zabiegi będą nadal finansowane z resortu zdrowia. Zaznaczył, że Centrum Onkologii nie zakłada konkretnej liczby podobnych zabiegów i stara się dostosować możliwości do potrzeb. - Jeżeli będzie taka potrzeba, wówczas będziemy zastanawiali się nad finansami - powiedział.

Dodatkowym wsparciem ma być powołana niedawno przez lekarzy z Centrum Onkologii Fundację na Rzecz Rozwoju Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Przeszczepów Twarzy, której głównym celem jest wspieranie pacjentów po takich zabiegach.

IAR,PAP,kh

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-02-20 13:42 Zgłoś
Gratulacje!! - Joasiu, po pierwsze, naucz tę twarz uśmiechu, to najlepsza rehabilitacja, reszta pójdzie gładko

Czytaj także

Pacjent po przeszczepie twarzy opuszcza szpital

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 14:56
Mężczyzna po pionierskim zabiegu wyjdzie ze szpitala we wtorek. Jego operacja była pierwszym na świecie przeszczepem twarzy wykonanym ze wskazań życiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pacjent po przeszczepie twarzy wraca do domu. "Dziękuję za odwagę i wytrwałość"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 12:36
Mężczyzna, któremu przeszczepiono twarz w Centrum Onkologii w Gliwicach, wychodzi ze szpitala. Czeka go dalsza rehabilitacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze przeszczepili mu twarz. "Dostałem drugie życie"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 20:40
Gdy pięć miesięcy temu w gliwickim szpitalu przeczepiono mu twarz była radość, że operacja się udała, ale i niepewność, czy nowa twarz się przyjmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny przeszczep twarzy w gliwickim szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 16:23
Drugi w Polsce całkowity przeszczep twarzy przeprowadził zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pacjentka po przeszczepie twarzy w ciężkim stanie, ale wierzy w sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 11:22
Stan 26-letniej pacjentki, która 4 grudnia przeszła całkowity przeszczep twarzy w Centrum Onkologii w Gliwicach, jest ciężki, ale stabilny - podali w czwartek lekarze. Psychicznie czuje się jednak dobrze, jest pełna optymizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medyczny Oskar dla profesora Maciejewskiego. Za przeszczep twarzy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 11:41
Profesor Adam Maciejewski, chirurg rekonstrukcyjny z Centrum Onkologii w Gliwicach, odebrał właśnie w USA nagrodę, która w dziedzinie medycyny jest odpowiednikiem Oskara. Przyznano mu ją za pierwszy na świecie przeszczep twarzy ze wskazań życiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces polskiej medycyny. Przeszczep twarzy - najlepszy zabieg na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 10:58
Pierwszy przeprowadzony w Polsce przeszczep twarzy został uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 r. podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.
rozwiń zwiń