"The Economist": Zachód musi ukarać Putina za konflikt na Ukrainie. "Wyrzucić z G8"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 01:11
Architektem konfliktu na Ukrainie jest prezydent Rosji Władimir Putin, który chce, by pozostała ona w strefie wpływów Kremla; może sięgnąć po bardziej drastyczne środki nacisku na Kijów. Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu - pisze "The Economist".
Płonąca barykada na Majdanie w Kijowie
Płonąca barykada na Majdanie w KijowieFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Dziesiątki zabitych w Kijowie. Negocjacje z Janukowyczem. Pentagon dzwoni na Ukrainę. Relacja >>

Odpowiedzialność za to, że Kijów zamienił się w strefę działań wojennych, ponosi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. - Ale ostateczny architekt rezyduje na Kremlu: to Władimir Putin - pisze w czwartek brytyjski tygodnik.

Odpowiedź Zachodu powinna być zdecydowana. - Zbirom ukraińskiego prezydenta należy anulować wizy i zamrozić ich aktywa - tak jak zrobił to Waszyngton - apeluje "Economist".

Sytuacja na Ukrainie może się jednak znacznie pogorszyć, a pozbycie się Janukowycza nie będzie łatwe; ponadto zapewne wycofa się on z wszelkich obietnic, gdy tylko uzna, że kryzys polityczny minął. - Jeśli tak się stanie, oligarchowie, którzy pomogli mu utrzymać się u władzy i którzy w tym obłędzie mogą wiele stracić, powinni go zmusić do odejścia - kontynuuje tygodnik.

Trudno jednak przewidzieć, co miałoby nastąpić dalej. Niemal wszyscy ukraińscy skorumpowani politycy, włącznie z przywódczynią opozycji Julią Tymoszenko, zdyskredytowali się kompletnie - pisze tygodnik. - Opozycja nie ma oczywistego przywódcy i dlatego też eskalację przemocy trudno będzie zapewne powstrzymać.

/

Aby jednak uniknąć najniebezpieczniejszego scenariusza na Ukrainie - głębokiego podziału na prorosyjski wschód i proeuropejski zachód kraju - trzeba przede wszystkim "powstrzymać mieszanie się Rosji" do tego konfliktu. - To zastraszanie i machinacje Putina doprowadziły Ukrainę do kryzysu - podkreśla "Economist".

 

Jeśli osłabiony Janukowycz utrzyma się u władzy, Putin zyska kolejnego posłusznego politycznego klienta. - Ale może nie poprzestać na tym. Rosyjscy radykałowie od dawna chcą zaanektować Krym (...), który Nikita Chruszczow przekazał Ukrainie (podobno po pijanemu). Te zamieszki mogą dostarczyć Putinowi pretekstu, by po niego sięgnąć - ocenia tygodnik.

Najwyższy czas, by Zachód przeciwstawił się tej gangsterskiej polityce Kremla - dodaje. - Stawienie czoła państwu, które ma wpływy wynikające z zajmowania stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa, wielkie rezerwy surowców energetycznych i masę broni nuklearnej, jest trudne, ale trzeba to zrobić - apeluje "Economist", sugerując, że należałoby zacząć od wyrzucenia Rosji z G8 oraz zrezygnowania z podtrzymywanych na użytek dyplomacji pozorów, jakoby był to kraj praworządny i demokratyczny.

Zamieszki na Ukrainie wybuchły podczas zimowych igrzysk w Soczi, które miały być PR-owskim "karnawałem" Putina. W 2008 roku, podczas olimpiady w Pekinie Rosja zaatakowała Gruzję, wywołując tylko nic nieznaczące, standardowe protesty Zachodu, za którymi nie poszły żadne realne sankcje - przypomina "Economist".

- Tym razem Zachód musi pokazać Putinowi, że wywołując takie spustoszenie w sercu Europy, poszedł za daleko - konkluduje brytyjski tygodnik.

PAP/agkm

Protesty na Ukrainie; serwis specjalny >>>

Wideorelacja na żywo z Majdanu >>>

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Weredyk2014-02-21 10:37 Zgłoś
Jezeli chca ukarac Putina, to najpierw nalezaloby ROZSTRZELAC Busha i laureata nagrody Nobla Obame. Szkod narobili znacznie wiecej, a Usraelska demagogia moga sobie chleb posmarowac. Glupota i prymitywizm tzw. "zachodu" budzi we mnie przerazenie. Z tego co mozna zaobserwowac zachodni popaprancy znacznie wiecej ingeruja w sprawy NIEZALEZNEJ Ukrainy niz Putin ktoremu jedynie moga nachuchac.
duch2014-02-21 08:30 Zgłoś
Wiecie co mozecie zrobic Putinowi - mozecie go tylko rozsmieszyc

Czytaj także

21.02.2014 "Stu zabitych w Kijowie". Całonocne negocjacje z Janukowyczem. Biden dzwonił do Tuska. Apel o "bojkot Soczi" [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 05:35
Negocjacje trwają nieprzerwanie od wieczora. W Kijowie są szefowie dyplomacji Polski i Niemiec. Pośredniczą w rozmowach opozycji z Wiktorem Janukowyczem. W czwartek Rada Najwyższa uchwaliła m.in. wycofanie do koszar sił MSW i wstrzymanie ognia. Trwa liczenie ofiar wśród protestujących - według służb Majdanu zginęło już około 100 osób. W czwartek Unia Europejska zdecydowała o nałożeniu sankcji na Kijów, w związku z rozlewem krwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów: rośnie liczba ofiar. "Snajperzy strzelali, by zabić".

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 16:54
Dziesiątki ofiar snajperów i porannych walk na ulicach Kijowa. Według opozycyjnych mediów, liczba zabitych uczestników antyrządowych protestów to co najmniej 60. Z kolei MSW podaje, że w walkach zginęło 3 milicjantów, a 67 jest przetrzymywanych przez demonstrantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: scenariusz wojny domowej na Ukrainie bardzo realny

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 22:45
Premier podkreślił, że w związku z tym większa jest potrzeba wspólnej i solidarnej polityki prowadzonej w Polsce wobec Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były wiceszef MSZ: zwykli Ukraińcy bronią niepodległości własnym ciałem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 20:41
- Majdan, wbrew temu co twierdzi Rosja, jest utrzymywany przez ukraińskie społeczeństwo. Zwykli ludzie zbierają pieniądze, umawiają się jak je przekazać, wreszcie jadą na Majdan osobiście, żeby bronić sobą wolności - mówił w Jedynce Krzysztof Stanowski, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: parlament nakazał wstrzymanie ognia i wycofanie sił MSW do koszar

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 01:54
Ukraiński parlament zabronił prowadzenia operacji antyterrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW. Uchwała obowiązuje od chwili przyjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pentagon nie może się skontaktować z armią Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 00:41
Pentagon, tak jak prezydent USA Barack Obama, stara się ostrzec siły zbrojne Ukrainy przed zaangażowaniem się w polityczny konflikt w tym kraju.
rozwiń zwiń