Kwaśniewski: Rosja nie zgodzi się na utratę wpływów na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:45
Były prezydent analizował sytuację naszego wschodniego sąsiada, podczas spotkania poświęconego przyszłości Ukrainy, organizowanego przez ośrodek dialogu i analiz Think Tank oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • Aleksander Kwaśniewski o wpływach Rosji na Ukrainie (IAR)
Aleksander Kwaśniewski, podczas briefingu o przyszłości Ukrainy, zorganizowanym przez ośrodek dialogu i analiz THINKTANK oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych
Aleksander Kwaśniewski, podczas briefingu o przyszłości Ukrainy, zorganizowanym przez ośrodek dialogu i analiz THINKTANK oraz Centrum Stosunków MiędzynarodowychFoto: PAP/EPA/Jakub Kamiński

Aleksander Kwaśniewski, mówił między innymi, że Ukraina w polityce zagranicznej Rosji zajmuje bardzo ważną pozycję i Moskwa nie może pozwolić sobie na pasywną politykę wobec swojego sąsiada. Jego zdaniem Rosja dysponuje bardzo szerokim wachlarzem możliwości. - Moskwa może - tłumaczył Kwaśniewski - zmobilizować rosyjską ludność Krymu do referendum secesyjnego, ma też wojska w Sewastopolu, ma ogromne wpływy w strukturach władzy i w mediach. Były prezydent uważa, że Rosja nie musi stosować instrumentów z - najwyższej i najbardziej ryzykownej półki - mówił.

Aleksander Kwaśniewski zwrócił uwagę, że Rosja wywierając nacisk na Ukrainę może wykorzystywać kwestię Krymu, na którym mieszka ponad 50 procent Rosjan i zaledwie 20 procent Ukraińców.

Zdaniem Kwaśniewskiego Rosja może też zastosować naciski przez blokadę współpracy gospodarczej z Ukrainą. Dlatego zdaniem byłego prezydenta, Unia Europejska musi rozmawiać z Rosją w sprawie Ukrainy.

W związku z tym, według Kwaśniewskiego, nowe władze Ukrainy, budując nową rzeczywistość społeczno-polityczną, będą musiały uporać się z presją Rosji, ale także problemem wszechobecnej korupcji i ogromnych nierówności społecznych.

Zdaniem byłego prezydenta największą nadzieję na wykorzystanie obecnej szansy dla Ukrainy daje tamtejsze społeczeństwo, które, jak tłumaczy zaczyna być coraz bardziej świadome, coraz silniejsze i bardzo zdeterminowane, by iść w stronę Europy.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

Były prezydent zwraca również uwagę, że dużym wyzwaniem dla nowych władz Ukrainy będzie -  wmontowanie - jak to określił, ludzi majdanu w życie polityczno-społeczne. Ważne jest, by choć kilku przywódców majdanu znalazło się w nowych władzach.

mc

''

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-02-25 18:42 Zgłoś
Użytkownik kaziuk napisał
Rosji to wiecznie mało i mało, co to chytry kraj:-)
USA jeszcze pazerniejsze. Od czasów II wojny światowej stoją w Europie ich wojskowe obozy, a od jugosłowiańskiej wojny postawili dodatkowy w Kosowie; po co? Żeby nas bronić przed Hitlerem i przed komunizmem?
kaziuk2014-02-25 15:54 Zgłoś
Rosji to wiecznie mało i mało, co to chytry kraj:-)

Czytaj także

Rosja zagroziła Ukrainie embargiem na żywność

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 11:37
Według szefa Rossielchoznadzoru podobne ograniczenia mogą wprowadzić także Białoruś i Kazachstan, które razem z Rosją tworzą Unię Celną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rząd Ukrainy ”do czwartku”. ”Rośnie zagrożenie separatyzmem”

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 14:37
Rada Najwyższa odkłada głosowanie nad składem nowego gabinetu. Nieoficjalnie mówi się, że nie porozumiano się co do osoby premiera. Nie wiadomo, czy do nowego rządu przyłączy się Swoboda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: między Unią Europejską a Rosją

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 11:44
W "Komentarzu europejskim" dziś pytamy, jakie karty posiada Unia Europejska w rozgrywce z Rosją o Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz: groźba secesji Krymu rzeczywiście istnieje

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 14:10
Nowe władze powinny zwracać szczególną uwagę, jak ich działania zostaną odebrane na wschodzie i południu kraju - mówi IAR mieszkaniec Krymu i dziennikarz Aleksandr Jankowski.
rozwiń zwiń