Granice Ukrainy gwarantują Waszyngton, Moskwa i Londyn

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 15:46
Ukraina w 1994 roku zgodziła się na usunięcie broni jądrowej ze swego terytorium, w zamian w tzw. memorandum budapesztańskim gwarantowano jej suwerenność i integralność.
Protest Tatarów krymskich w obronie integralności Ukrainy
Protest Tatarów krymskich w obronie integralności UkrainyFoto: PAP/EPA/ARTUR SHVARTS

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>

Stany Zjednoczone, Federacja Rosyjska i Wielka Brytania zostały gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy po przystąpieniu tego kraju do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej w grudniu 1994 r. Zobowiązały się m.in. do respektowania jej suwerenności i granic.

Tekst memorandum budapesztańskiego >>>

Ukraina zobowiązała się w 1994 roku wyeliminowania całej broni nuklearnej na swoim terytorium w określonym czasie w następstwie globalnych przemian, m.in. po zakończeniu zimnej wojny, "co stworzyło warunki do zdecydowanej redukcji sił nuklearnych".

W sześciopunktowym dokumencie USA, Rosja i W. Brytania potwierdziły swoje zaangażowanie, w myśl aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, na rzecz poszanowania niepodległości i suwerenności Ukrainy w jej obecnych granicach. Trzy kraje zobowiązały się do powstrzymania od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko terytorialnej integralności i politycznej niepodległości Ukrainy. Jak podkreślono, nie użyją przeciwko Ukrainie siły - z wyjątkiem sytuacji samoobrony czy innych okoliczności pozostających w zgodzie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

Kraje sygnatariusze potwierdziły w dokumencie, że nie będą stosować wobec Ukrainy przymusu ekonomicznego, mającego na celu podporządkowanie własnym interesom praw Ukrainy wynikających z jej suwerenności.

Trzy państwa potwierdziły również, że będą pilnie zabiegać o reakcję Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdyby Ukraina, jako kraj wolny od broni nuklearnej będący stroną traktatu NPT, stała się ofiarą aktu agresji lub gróźb użycia broni nuklearnej.

USA, Rosja i Wielka Brytania potwierdziły tym samym wobec Ukrainy zobowiązanie do niestosowania broni nuklearnej wobec kraju, który jej nie posiada, ale jest stroną układu - chyba że doszłoby do ataku na ich terytoria lub terytoria zależne, ich siły zbrojne czy sojuszników. Trzy kraje ponadto zapowiedziały przeprowadzanie konsultacji w sytuacjach spornych dotyczących tych zobowiązań.

Ukraiński potencjał jądrowy został w całości wywieziony do Rosji.

PAP/agkm

"Próba przejęcia Krymu przez Rosję oznacza wojnę; półwysep nie jest jej wart" >>>

Tatarzy krymscy protestują przeciw odłączeniu Krymu od Ukrainy i przyłączeniu do Rosji >>>

Rosja: Putin ogłasza alarm bojowy >>>

 


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pusty pałac Janukowycza pod Kijowem. Setki porzuconych dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 15:00
Parlament przejął na własność państwa luksusową rezydencję odsuniętego dzień wcześniej od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Międzygórze (Meżyhiria), jeden z najlepiej strzeżonych dotąd obiektów w państwie, od soboty jest otwarte dla ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina bankrutuje. Ashton: myślimy o kredytach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 13:33
Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton oświadczyła, że UE jest zainteresowana integralnością terytorialną Ukrainy i nie jest zaniepokojona doniesieniami o groźbie wprowadzenia rosyjskich wojsk na Krym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Start kampanii na Ukrainie. Kliczko chce być prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 13:48
Ukraińcy wybiorą nowego szefa państwa na miejsce obalonego Wiktora Janukowycza 25 maja. Od wtorku do komisji wyborczej mogą zgłaszać się kandydaci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klujew ranny, jest w Kijowie. Janukowycza widział w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 16:28
Życiu współpracownika Wiktora Janukowycza nie zagraża niebezpieczeństwo. Andrija Klujewa podejrzewa się o wydanie rozkazu pacyfikacji Euromajdanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorąco na Krymie. Deputowani Dumy: "Rosja was nie opuści"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 16:59
Kilkuset działaczy prorosyjskich zablokowało wejście do krymskiego parlamentu. Domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji i rozpisania referendum w sprawie niepodległości .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostali ranni na Majdanie. Przebywają na leczeniu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:34
Najwięcej Ukraińców hospitalizowanych jest we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Przemyślu. W nocy z poniedziałku na wtorek do szpitala we Wrocławiu trafiło kolejnych 18 poszkodowanych w starciach na kijowskim Majdanie, dwóch - na oddziale intensywnej terapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO w trybie pilnym zajmie się Ukrainą. ”Sytuacja zmieniła się w kilka godzin”

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 17:15
Kryzys polityczny na Ukrainie zdominuje rozpoczynające się w środę spotkanie ministrów obrony krajów NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krym: działacze boją się prowokacji Rosji. ”Możliwy rozlew krwi”

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 09:10
Politycy z Krymu obawiają się prowokacji podczas dzisiejszego, nadzwyczajnego posiedzenia lokalnego parlamentu. Krym jest autonomicznym obwodem Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media w Rosji: próba przejęcia Krymu oznacza wojnę

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 09:50
Krym jest ciałem obcym w organizmie Ukrainy - taką tezę stawia ”Moskiewski Komsomolec”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł z partii Janukowycza grozi: wojna dopiero się zaczyna

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 10:40
Wadym Kołesniczenko, znany z prorosyjskich poglądów, twierdzi, że ludzie na południu, wschodzie Ukrainy zbroją się przeciw ”faszystom”.
rozwiń zwiń